ФЕЉТОН - КРАЉ АЛЕКСАНДАР ОДУСТАО ОД МЕШТРОВИЋЕВОГ МАУЗОЛЕЈА: Оно што су они срушили на Ловћену, обновили смо на Румији
КРАЉ Александар је потомак, по мајци, краља Николе, једини краљ који је рођен на Цетињу и који је одрастао на Цетињу, чак му је изговор био цетињски - то ми причаху они који су га знали.
Он је на поновној сахрани Његошевих костију у обновљеној и освећеној капелици на Ловћену и сабљу своју отпасао и предао је краљици Марији те положио на спуштени поклопац велику сребрну палмову грану да би након тога од краљице узео сабљу, извадио је из корица, и положио на саркофаг. Е, а сад слиједи оно најзанимљивије, управо краљ Александар је хтио да подигне маузолеј Мештровићев тих двадестих година умјесто капелице на Ловћену, он је био тај, то је била његова идеја. А ради братства и јединства са браћом Хрватима, између осталог, изабрао је Мештровића. Краљ Александар је створио и ту версајску Југославију, велику, његову Југославију.
Међутим, мој претходник, митрополит, потоњи патријарх српски Гаврило Дожић, он је отишао код њега, ено записано је у његовим мемоарима, и рекао: „Ваше Величанство, ја сам митрополит, и историчар сам, и насљедник сам и једнога и другога Петра Петровића Његоша, и док сам ја митрополит горе једино може да се обнови црква која је била!” И још је строго рекао и најавио да ће, ако би се на маузолеју почело радити, бити великих протеста и Његуша и уопште Црногораца против тога... То је и завјештање Петра Другог Ловћенског Тајновидца: Ја хоћу да ме сараните у ону цркву на Ловћену... То је моја потоња жеља, коју у вас иштем, да је испуните, и ако ми не задате Божију вјеру да ћете тако учинит, како ја хоћу, онда ћу ве оставити под проклетством, а мој посљедњи час биће ми најжалоснији и ту моју жалост стављам вама на душу. Онда је краљ на то рекао: „Ја то нисам знао. Ево ја дајем сагласност.”
ОФОРМЉЕН је тај одбор како је оформљен, и резултирао је обновом црквице онаквом каква је била. Само онај пижун около је придодао онај чувени руски архитекта Николај Краснов, један од најчувенијих у 20. веку, иначе је обнављао све тачно онако као што је било. Црква је подигнута углавном од сачуваног камена старе капеле, али је, наравно, додат и нови камен. И није доношен са стране мермер, као за овај маузолеј, него је камен био на терену испод према Ивановим Коритима. И сав је он ту уграђен. И да буде још љепша прича, унутра је чувени ондашњи сликар Урош Предић урадио мозаик Светог Петра Цетињског, Светог Владимира Зетског, Светога Стефана Пиперског и Светога Василија Острошког.
Рушењем цркве ловћенске пљунуло се и на Светог Петра Цетињског, на његов лик, негдје је тај мозаик бачен, у неке подруме на Цетињу, ако је и сачуван. Пљунуло се и на Светог Василија Острошког и на Светог Јована Владимира и на Стефана Пиперског. И мисле моји добри Црногорци, мили, да граде на том богохулству и злочину будућност Црне Горе?! Е, неће моћи! Неће докле буде било Црне Горе, док буде ћивота Светог Петра Цетињског, и док буде храма Светога Јована Владимира у Бару. То што су они срушили на Ловћену, то смо обновили на Румији, па нека се љути ко год хоће. И све то васкрсавамо у тајни чудеснога храма Светог Јована Владимира у Бару. Чудесан је Световладимирски „тролист” , храм са тролисном основом, „Барски триконхос” Светог Јована Владимира, а из њега, из тог „тролиста”, родио се и васкрсао храм Светог Јована Владимира у Бару. Како је овдје пронађена и крстионица из 5-6. века, сигурно је и тај храм из тог времена. Да ли је у почетку био посвећен Пресветој Богородици или Светим Архангелима, не зна се. Тада су сви храмови, мање-више, били посвећени или Светим Архангелима или Богородици, а касније, постоји документовано предање, да је и то био Храм Светог Јована Владимира.
САБИРАО се народ вјековима око својих светиња, око свога Бога, Исуса Христа, сабира се и данас, без икаквих плата, и без морања, и без било каквог условљавања и усиљавања. Погледајте, када је празник Светог Василија Острошког, и кад је његова литија у Никшићу, десетине хиљада, најмање тридесет-четрдесет хиљада изађе на литију. И из свих крајева Црне Горе и региона и свих узраста!
И по киши... Сјећам се, кад смо носили мошти Светог Василија Острошког, слава му и милост, па су ме нападали, овдје, клеветом: „Хоће Амфилохије да нам украде нашега Светог Василија”. А сад је Свети Василије, син Хума светосавског - њихов?! Свети Василије захумско- -херцеговачки, хумски, Србенда до дна из Мркоњића! Али, реци то сад овим мојим новим тзв. Монтенегринима! Црногорци то знају, али Монтенегринима то објаснити...
А ипак га својатају, држе за свога. И схватљиво је зашто то раде. Јер шта бисмо ми без Светог Василија? И без Светога Петра Цетињскога? Дакле, ту смо, нека. И то много значи, говори само за себе!
НЕ ГОВОРИМ да би ми замјерали, него хоћу да и сам себе да подсјетим, а и њих да подсјетим, на неке суштинске истине. И нека бира онда ко шта хоће. Дакле Павле Јовићевић и онај други на шиптарској конференцији у Бујану 1943. године Енверу Хоџи су у име Брозово потписали Косово и Метохију. И овјенчавали се потом деценијама социјалистичком славом. Прославили се, предајући Албанији Косово и Метохију, крвљу црногорских и србијанских мученика натопљено. Онда су током рата планирали и совјетске републике Балкана да обједине. Али онда, послије рата, није то баш тако испало! И онда су створили Аутономну покрајину Косово и Метохију, први пут у историји! И они су директни творци ове, такозване, независне државе Косова и Метохије. Да, они су творци! Е па, чекај, благо мени.
А на оно да нијесам Црногорац... Знадите, сви знадите, сви, они који то питање постављаju, и они који га наглас не постављају, али се питају, одговор мој је - ја сам Црногорац до балчака, али Црногорац Светог Петра Цетињског, Светог Петра Другог Ловћенског Тајновидца, Светога Василија Острошког, краља и господара Црне Горе Николе Првог Петровића и химне „Онамо намо за брда она”...
СПОМЕНИЦА ЗА ЊЕГОША
ЊЕГОШЕВА капела је обновљена 10. септембра, а освећена 12. септембра 1925. г. Освећење је извршио митрополит црногорско-приморски Гаврило Дожић уз саслужење четворице свештеника. Као дан свечаности означен је 21. септембар 1925. Овим поводом стигао је на Цетиње и српски патријарх Димитрије Павловић и Св. Владика Николај. Тачно у подне стигао је ковчег са Његошевим костима. Ковчег су у обновљену капелу унијели краљ Александар, чланови Владе и митрополит Гаврило са епископима битољским, тимочким и чехословачким. По спуштању у саркофаг одслужен је свечани помен. У саркофаг су спуштени комадићи свилене Његошеве одјеће нађене при откопавању старе капеле и албанска споменица коју је краљ Александар скинуо са својих груди. Митрополит Гаврило је потом ковчег закључао и запечатио га печатом Митрополије црногорско-приморске, док је печат Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца ставио маршал Двора, ђенерал Дамјановић.
Кључ је митрополит Гаврило предао краљу.
СУТРА: ПЛИТКО И НЕДОВРШЕНО ЗНАЊЕ МОНТЕНЕГРИНА
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)