ФЕЉТОН - ПРЉАВЕ ЛИЧНОСТИ СЕ КРИЈУ ИЗА ПАРТИЈСКИХ КЊИЖИЦА: Стамболића од избацијања из Партије спасла је недавна смена Благоја Нешковића
ЧЕТВРТОГ дана рада Шестог конгреса КПЈ, 5. новембра 1952. године, Љубодраг Ђурић је, после Павла Грегорића, изашао за говорницу и, мирним тоном, али разарајуће жестоким чињеницама, почео да говори о партијској етици - "да због пољуљаних моралних норми више нема ни ранијег другарства, из доба рата и првих година по ослобођењу".
"...Чинови, положаји, виле и аутомобили, покварили су те другарске односе! И док се ми у Београду возикамо луксузним аутомобилима - болешљиви другови у срезовима, који истерују откуп - немају ни џипове, да би лакше стизали до удаљених села..."
Као мач засекле су Ђурићеве речи многе који су своју прљаву личност крили иза партијских књижица и високих положаја. Неки "другови" су, док је још био за говорницом, устали са столица и кренули у противнапад на генерала Ђурића. Своју шансу да се ишчупају из глиба осетили су и други, па је један из редова високих оних руководилаца које су шофери свакодневно, из туђих, присвојених и отетих вила, "одвозили на посао и довозили кући", узвикнуо: "Лаже!"
МЕЂУ делегатима на Шестом партијском конгресу у Загребу био је и Драгоје Кос, лични ордонанс маршала Тита. Он је седео у другом реду, иза највиших југословенских руководилаца, и пажљиво је пратио даљи развој догађаја који се одвијао у све напетијој атмосфери.
- Реч "лаже" била је уље на ватру, јер је Ђурић још оштрије наставио да говори о партијској етици и разобличује оне који каљају морал, честитост и духовност поштених људи. Његове речи су "поделиле другове" у конгресној дворани. Предњи део, где су седели гости, чланови републичких и покрајинских партијских руководстава и делегати из Југословенске народне армије (ЈНА), готово су занемели, али се из "позадине" зачуо пљесак. А кад се створи таква ситуација, да се кривци открију, "грешници" се удружују и траже савез са осталима који се до тада, на Конгресу, још нису огласили, а поједини "другови" су чак устали са својих седишта добацујући Ђурићу "да и даље лаже и да сиђе са говорнице!".
- Ко лаже!? - узвикнуо је генерал Ђурић и у том тренутку се окренуо ка председништву Конгреса и, угледавши у њему високог руководиоца Петра Стамболића, показао је прстом на њега и изговорио речи којих се сећао и лични Титов ордонанс Драгоје Кос:
- Овај ми је преотео жену!
У ТО ВРЕМЕ, када је и Партија водила строго рачуна чак и о породицама "другарица и другова" - будућих удавача и младожења - да буду без "мане и флека" и, када је, због "чистоће лика комунисте у својим редовима", Партија била најважнији "стари сват" на венчањима свог партијског чланства, ступање у брак сматрано је доста "компликованим и ризичним послом" чак и за "партијце" на високом положају.
Управо зато, многи "другови и другарице", касније су се, у тешким временима после резолуције Информационог бироа (ИБ), између брака и Партије, опредељивали за ово друго, као што је то учинио и генерал Ђурић када је његова тадашња супруга пропустила да га обавести да јој је ухапшен брат, па је то сазнао од свог претпостављеног који му је препоручио да буде мало "буднији". Међутим, ствари су кренуле још горе кад су јој ухапшени зет и сестра. Притешњен захтевом да се изјасни - жена или Партија - најпре се колебао шта да учини, а онда је саопштио супрузи да се морају развести. Била је то веома мучна сцена, значила је распад породице и неизвесну судбину троје деце, а то му касније нису могли да опросте ни другарице и другови из рата поготово кад су његова свастика и зет пуштени из затвора.
Ђурић је на Шестом конгресу КПЈ у Загребу само једном реченицом све рекао шта се збило са његовом трећом женом, а са четвртом супругом Хајром Ђурић, генерала је упознала "другарица Љубица", супруга Османа Карабеговића... Међутим, када се вратио кући после издржаних шест недеља "самице" у Главњачи - коју му је, уз Титову прећутну сагласност, као "меру безбедности" одрезала Удба, после говора на Конгресу, на коме није штедео речи нити се устезао од помињање имена оних који су укаљали идеале за које се борио, Хајри је предложио, пошто су били пред венчањем, да се разиђу.
Оваква дешавања у вези са "родбинским грешкама" и "политичким пропустима" "другова и другарица" није, међутим, била тако озбиљна и ригорозна одмах после ослобођења земље, мада се високом степену моралности није могло приговорити нити дати незадовољавајућа оцена.
Но, вратимо се на почетак приче о генералу Љубодрагу Ђурићу и (осталим) догађајима који су уследили после Шестог конгреса КПЈ (СКЈ) 1952. године у Загребу, када је некадашњи секретар Брозовог цивилног и војног кабинета, у једном моменту са говорнице уперио прст у високог руководиоца Петра Стамболића који је седео у радном председништву, и гласно узвикнуо:
- Овај ми је преотео (трећу) жену!
У СВОЈ трећи брак Љубодраг Ђурић ступио је пошто су Партија и ондашња Удба детаљно проверили прошлост његове будуће супруге, иначе, његовог ратног саборца из Друге пролетерске бригаде. Један од Ђурићевих кумова био је Светислав Ћећа Стефановић, а брак је доста дуго изгледао успешан, све док му жена изненада није саопштила што је дуго мучи: да се наставља "брачни троугао" са једним високим руководиоцем из Србије, који јој је годинама обећавао брак. И не само њој.
Супруга није, међутим, ово испричала само мужу, већ и Александру Ранковићу (Марку) а ствар је допрла и до Тита који му је одмах наредио да оформи партијску комисију. На челу комисије био је Ранковић, а у њој су још били Спасенија Цана Бабовић и Слободан Пенезић Крцун. "Осумњичени" Петар Стамболић је одмах све признао и не само тај, већ више случајева, покајавши се и молећи за опроштај. Комисија је, међутим, сматрала да треба да оде са свих партијских и државних функција. Али, прошао је само са партијском казном.
Спасла га је претходна смена Благоја Нешковића, јер би, наиме, био други високи руководилац из Србије, који би, за кратко време, отишао са власти.
Генерал Ђурић се развео, дисциплиновано је прихватио одлуку комисије и никоме није ништа причао. Све док му на Шестом конгресу у Загребу, изненада није прекипело и рекао све оно што је шокирало "другове" из радног председништва и првих неколико редова.
После тога, Ђурића је из конгресне дворане извео Јован Капичић, помоћник савезног министра унутрашњих послова, да би му, нешто касније, отворио врата самице затвора Управе државне безбедности Хрватске, одакле су га после 20 дана, удбаши одвели у злогласну београдску Главњачу.
ОТПУШТЕНА ИЗ СЛУЖБЕ
ПОСЛЕ иступа на Шестом конгресу КПЈ, хапшења и смене са свих положаја Љубодраг Ђурић је предложио Хајри да се растану, плашећи се да не дође у сличне невоље пошто је и она била "партијски кадар". Хајра га није послушала, већ је отишла код Вељка Зековића, члана ЦК СКЈ, иначе кадровика и главног персоналца за савезне установе. Он јој је рекао да Љубо Ђурић није непријатељ, а да је њена лична ствар за кога ће се удати. Али, после регистрације, Хајра је ипак била отпуштена из државне службе и искључена из Савеза комуниста.
СУТРА: САВЕСТАН КОМУНИСТА СТРАДАО НА ПРАВДИ БОГА
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)