ФЕЉТОН - ПРЉАВЕ ЛИЧНОСТИ СЕ КРИЈУ ИЗА ПАРТИЈСКИХ КЊИЖИЦА: Стамболића од избацијања из Партије спасла је недавна смена Благоја Нешковића

ЧЕТВРТОГ дана рада Шестог конгреса КПЈ, 5. новембра 1952. годи­не, Љубодраг Ђурић је, после Павла Грегорића, изашао за говорницу и, мирним тоном, али разарајуће жестоким чи­њеницама, почео да говори о партијској етици - "да због пољуљаних моралних норми више нема ни ранијег другар­ства, из доба рата и првих го­дина по ослобођењу".

ФЕЉТОН - ПРЉАВЕ ЛИЧНОСТИ СЕ КРИЈУ ИЗА ПАРТИЈСКИХ КЊИЖИЦА: Стамболића од избацијања из Партије спасла је недавна смена Благоја Нешковића

Љубодраг Ђурић на првој паради у Београду, Фото Из књиге "Титови `бесмртници` и самоубице

"...Чинови, положаји, виле и аутомобили, покварили су те другарске односе! И док се ми у Београду возикамо лук­сузним аутомобилима - боле­шљиви другови у срезовима, који истерују откуп - немају ни џипове, да би лакше стиза­ли до удаљених села..."

Као мач засекле су Ђурићеве речи многе који су своју прља­ву личност крили иза партиј­ских књижица и високих поло­жаја. Неки "другови" су, док је још био за говорницом, устали са столица и кренули у про­тивнапад на генерала Ђурића. Своју шансу да се ишчупају из глиба осетили су и други, па је један из редова високих оних руководилаца које су шофери свакодневно, из туђих, присво­јених и отетих вила, "одвозили на посао и довозили кући", уз­викнуо: "Лаже!"

МЕЂУ делегатима на Ше­стом партијском конгресу у Загребу био је и Драгоје Кос, лични ордонанс маршала Ти­та. Он је седео у другом реду, иза највиших југословенских руководилаца, и пажљиво је пратио даљи развој догађаја који се одвијао у све напетијој атмосфери.

- Реч "лаже" била је уље на ватру, јер је Ђурић још оштри­је наставио да говори о партиј­ској етици и разобличује оне који каљају морал, честитост и духовност поштених људи. Његове речи су "поделиле другове" у конгресној двора­ни. Предњи део, где су седели гости, чланови републичких и покрајинских партијских ру­ководстава и делегати из Ју­гословенске народне армије (ЈНА), готово су занемели, али се из "позадине" зачуо пљесак. А кад се створи таква ситуаци­ја, да се кривци открију, "гре­шници" се удружују и траже савез са осталима који се до тада, на Конгресу, још нису огласили, а поједини "дру­гови" су чак устали са својих седишта добацујући Ђурићу "да и даље лаже и да сиђе са говорнице!".

- Ко лаже!? - узвикнуо је ге­нерал Ђурић и у том тренутку се окренуо ка председништву Конгреса и, угледавши у њему високог руководиоца Петра Стамболића, показао је пр­стом на њега и изговорио речи којих се сећао и лични Титов ордонанс Драгоје Кос:

- Овај ми је преотео жену!

У ТО ВРЕМЕ, када је и Пар­тија водила строго рачуна чак и о породицама "другарица и другова" - будућих удавача и младожења - да буду без "ма­не и флека" и, када је, због "чистоће лика комунисте у својим редовима", Партија била најважнији "стари сват" на венчањима свог партијског чланства, ступање у брак сма­трано је доста "компликова­ним и ризичним послом" чак и за "партијце" на високом положају.

Управо зато, многи "друго­ви и другарице", касније су се, у тешким временима после резолуције Информационог бироа (ИБ), између брака и Партије, опредељивали за ово друго, као што је то учинио и генерал Ђурић када је његова тадашња супруга пропустила да га обавести да јој је ухап­шен брат, па је то сазнао од свог претпостављеног који му је препоручио да буде мало "буднији". Међутим, ствари су кренуле још горе кад су јој ухапшени зет и сестра. Прите­шњен захтевом да се изјасни - жена или Партија - најпре се колебао шта да учини, а онда је саопштио супрузи да се мо­рају развести. Била је то веома мучна сцена, значила је рас­пад породице и неизвесну суд­бину троје деце, а то му касни­је нису могли да опросте ни другарице и другови из рата поготово кад су његова свасти­ка и зет пуштени из затвора.

Ђурић је на Шестом конгре­су КПЈ у Загребу само једном реченицом све рекао шта се збило са његовом трећом же­ном, а са четвртом супругом Хајром Ђурић, генерала је упознала "другарица Љубица", супруга Османа Карабегови­ћа... Међутим, када се вратио кући после издржаних шест недеља "самице" у Главњачи - коју му је, уз Титову прећутну сагласност, као "меру безбед­ности" одрезала Удба, после говора на Конгресу, на коме није штедео речи нити се усте­зао од помињање имена оних који су укаљали идеале за које се борио, Хајри је предложио, пошто су били пред венчањем, да се разиђу.

Оваква дешавања у вези са "родбинским грешкама" и "политичким пропустима" "другова и другарица" није, међутим, била тако озбиљна и ригорозна одмах после осло­бођења земље, мада се висо­ком степену моралности није могло приговорити нити дати незадовољавајућа оцена.

Но, вратимо се на почетак приче о генералу Љубодрагу Ђурићу и (осталим) догађа­јима који су уследили после Шестог конгреса КПЈ (СКЈ) 1952. године у Загребу, када је некадашњи секретар Брозовог цивилног и војног кабинета, у једном моменту са говорнице уперио прст у високог руково­диоца Петра Стамболића који је седео у радном председни­штву, и гласно узвикнуо:

- Овај ми је преотео (трећу) жену!

У СВОЈ трећи брак Љубо­драг Ђурић ступио је пошто су Партија и ондашња Удба детаљно проверили прошлост његове будуће супруге, ина­че, његовог ратног саборца из Друге пролетерске бригаде. Један од Ђурићевих кумова био је Светислав Ћећа Сте­фановић, а брак је доста ду­го изгледао успешан, све док му жена изненада није саоп­штила што је дуго мучи: да се наставља "брачни троугао" са једним високим руководио­цем из Србије, који јој је го­динама обећавао брак. И не само њој.

Супруга није, међутим, ово испричала само мужу, већ и Александру Ранковићу (Мар­ку) а ствар је допрла и до Ти­та који му је одмах наредио да оформи партијску коми­сију. На челу комисије био је Ранковић, а у њој су још би­ли Спасенија Цана Бабовић и Слободан Пенезић Крцун. "Осумњичени" Петар Стам­болић је одмах све признао и не само тај, већ више случаје­ва, покајавши се и молећи за опроштај. Комисија је, међу­тим, сматрала да треба да оде са свих партијских и државних функција. Али, прошао је само са партијском казном.

Спасла га је претходна смена Благоја Нешковића, јер би, наиме, био други високи руководилац из Србије, који би, за кратко вре­ме, отишао са власти.

Генерал Ђурић се развео, дисциплиновано је прихватио одлуку комисије и никоме ни­је ништа причао. Све док му на Шестом конгресу у Загре­бу, изненада није прекипело и рекао све оно што је шокирало "другове" из радног председ­ништва и првих неколико ре­дова.

После тога, Ђурића је из конгресне дворане извео Јован Капичић, помоћник савезног министра унутрашњих посло­ва, да би му, нешто касније, отворио врата самице затвора Управе државне безбедности Хрватске, одакле су га после 20 дана, удбаши одвели у зло­гласну београдску Главњачу.

ОТПУШТЕНА ИЗ СЛУЖБЕ

ПОСЛЕ иступа на Шестом конгре­су КПЈ, хапшења и смене са свих положаја Љубодраг Ђурић је предложио Хајри да се растану, плашећи се да не дође у слич­не невоље пошто је и она била "партијски кадар". Хајра га није послушала, већ је отишла код Вељка Зековића, члана ЦК СКЈ, иначе кадровика и главног пер­соналца за савезне установе. Он јој је рекао да Љубо Ђурић није непријатељ, а да је њена лична ствар за кога ће се удати. Али, после регистрације, Хајра је ипак била отпуштена из државне службе и искључена из Савеза комуниста.

СУТРА: САВЕСТАН КОМУНИСТА СТРАДАО НА ПРАВДИ БОГА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене