ФЕЉТОН - ПОСЛЕДЊА ПОШТА ПОСЛЕДЊЕМ КРАЉУ: Суд у Чикагу је одлучио да се посмртни остаци краља предају расколницима
КРАЉ Петар је преминуо 3. новембра 1970 у 47. години живота. Према умрлици узрок смрти је кардио-респиративни застој проузрокован пнеумонијом.
До непосредног узрока смрти довели су: оштећење мозга дуже од три месеца, хронична цироза јетре дужа од шест месеци. Као други значајан и непосредан узрок смрти наводи се и неуспела трансплантација јетре. Смрт је наступила у 9 часова и 50 минута пре подне.
По обелодањивању смрти јавио се спор око места где ће краљево тело бити сахрањено.
Краљева сахрана је постала највећи разлог обнављања жестоког спора, започетог за време црквеног раскола. Расколници предвођени људима који су водили рачуна о краљевом здрављу желели су да се сахрана обави у Америци а породица предвођена сином Александром и братом принцом Томиславом желела је да краљ буде сахрањен у Лондону под окриљем Српске православне цркве.
Укључили су се и црквени великодостојници, владике СПЦ, али и расколничке владике и било је доста препуцавања чак и судског доказивања, ко има право да преузме тело и сахрани га. Најпре је суд у Калифорнији донео пресуду да тело преузме епископ СПЦ, Глигорије Удицки као представник принца Томислава, али је епископ расколничке цркве Иринеј у току ноћи уз помоћ једног погребног предузећа пребацио тело из цркве и организовао пренос тела у 3.400 америчких миља удаљену државу Илиноис. Епископ СПЦ, Фирмилијан Оцокољић обратио се одговарајућем суду у Чикагу са захтевом да се тело преда краљевом брату принцу Томиславу али разматрајући захтев судија је више пажње обратио на доказе које је поднео епископ Иринеј и донео пресуду да тело буде предато расколницима који су га и сахранили.
Када је Краљ Петар II преминуо у болници Џон Весли у Лос Анђелесу, дотадашњи Одбор за старање и лечење постао је Одбор за сахрану.
Њега су сачињавали: Петар Салата, Петар Гајић, Милисав Шурбатовић, Чеда Стојиљковић, Чеда Чучковић и Угљеша Михајловић. У одбор је касније ушао и епископ Иринеј.
Сазвана је седница Одбора и управе ЦШО цркве Христа Спаситеља на којој су донете потребне одлуке и подељене дужности.
ТЕЛО блаженопочившег краља било је изложено у Српској православној цркви Христа Спаситеља од 9.30 часова ујутру у суботу до 6.30 часова у недељу 8. новембра, а после тога, враћено у погребни завод.
Ковчег су унели у цркву чланови почасне страже: Лука Милошевић, Вуле Јелић, Ратко Дојић, Гавра Медурић, Радивоје Радовић и Милан Потребић. За ковчегом су ишли бив ађутант Јован Обрадовић и бивши шеф канцеларије Чеда Стојиљковић. Пред ковчегом су били епископ Иринеј са свештеницима, а маса присутних образовала је шпалир са обе стране ковчега. За одржавање реда био је одређен Драган Ђурић. За дочек званичних представника били су Нико Драговић, Лука Милошевић и Жика Ђоковић. Погребним свечаностима руководили су Угљеша Михаиловић и Петар Гајић уз председника Петра Салату и епископа Иринеја.
Црква је била непрестано отворена да народ види и да се поклони мртвом краљу. За цело време свештеници су читали молитве.
У суботу у 11 часова почела је заупокојена литургија коју је служио епископ господин Иринеј уз асистенцију свештеника: месног пароха проте Илије Дајковића, проте Душана Буњевића из Сан Франциска, архимандрита Петра Банкеровића из Окланда, архимандрита Никанора Калика из Сан Дијега, проте Живојина Станојевића из Феникса и јереја Стојила Илића из Саратоге.
Богослужењу је присуствовао архиепископ Руске православне цркве у Америци господин Антоније са једним свештеником.
Председника општине града Лос Анђелеса који је био на путу заступао је његов шеф протокола г. Роберт Стивенс. Велики број фоторепортера и новинара долазили су целог дана и узимали податке за дописе и телевизијске емисије. Изјаве епископа Иринеја преносила је америчка штампа уз повољне коментаре.
У СУБОТУ и недељу прошло је поред ковчега преко три хиљаде Срба и велики број Американаца.
Око ковчега стјала је даноноћно стража од четири лица који су стајали у ставу мирно. Сви су били обучени у црно одело са белим рукавицама на рукама и српском тробојком на реверу капута.
У недељу за време свете литургије дошла је делегација пољских ратника са заставом који су одали пошту преминулом краљу.
Поред Срба из Лос Анђелеса запажени су људи из удаљених места Калифорније и других држава. Њихова имена биће објављена у специјалном билтену као и имена прилагача цркви уместо венца на одар пок. краља.
У цркви су међу многобројним венцима запажени: венац ЦШО „Христа Спаситеља“, црквеног Кола српских сестара, Месног одбора Српске народне одбране, СИКД „Његош“, породице др Франка и Мице Ло, архиепископа Антонија и ожалошћених Руса, Руског монархистичког удружења, Удружења руских кадета из Венецуеле, Савеза руских војничких организација из Калифорније (на челу генерал Свиштев), мајора Јури Благоја у име великог кнеза Владимира, Витезова реда Св. Јована (покровитељ је био пок краљ), 50. класа Н.Ш. Војне академије, породица Боре Ергарца у име српских четника.
У ТОКУ целог дана у недељу народ је долазио да се поклони краљу. У 6.30 извршено је преношење ковчега са посмртним остацима краља у погребни завод ради преношења за манастир Св. Саве у Либертвилу. Ковчег су пренели: Угљеша Михајловић, Петар Гајић, Петар Смиљковић, Душан Ристић, Љубисав Павловић, Миомир Илић и Урош Лукић, уз пратњу Чеде Стојиљковића и Јована Обрадовића и чинодејствовање Епископа Иринеја и проте Илије Дајковића, који су отпевали последње „Свјати Боже“ при испраћају из Калифорније.
Тиме су биле завршене тужне свечаности у Калифорнији. У петак, 13. новембар 1970. у Либертвилу, недалеко од Чикага, пред манастиром Свети Сава се окупила маса народа.
Дошли су из свих крајева Сједињених Држава и Канаде. Дошао је и најмлађи син краља Александра Андреј да се опрости од брата. Краљево тело положено је у крипти манастира у 17 сати. Венце су положили Српске националне и родољубиве организације, изасланици норвешког и белгијског краља, представници расколничке цркве и бројни појединци.
ДОСТОЈАН ОПРОШТАЈ
ИAKO је сахрана краља у Либертвилу била достојанствена, опет било је тужно што нема краљеве родбине, брата Томислава и сина Александра, што је то далеко од отаџбине... Краљ је у Либертвилу био у скупоценом металном ковчегу у ком је био други стаклени. Тело је било у војној униформи са розетама одликовања, на сандуку су била положена одликовања којима је као краљ располагао: комплети Ордена Карађорђеве звезде I степена, са орденом, Белог орла I степена, Југословенске круне I степена и Светог Саве I степена.
СУТРА: ТРОШЕЊЕ ВЕЛИКИХ ПАРА НА БЕЗНАДЕЖАН ПОВРАТАК
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)