ФЕЉТОН - ШАРМ ГЕНЕРАЛА КУТУЗОВА ОБАВЕШТАЈЦА И ДИПЛОМАТЕ: Немачки цар Фридрих Велики био је фасциниран образовање Михаила Кутузова

Приредила и превела : Вера Хорват/Пише: Андреј Сахаров

01. 06. 2024. у 18:00

КУТУЗОВ - војсковођа на извесно време улази у сенку. Почиње време Кутузова-обавештајца и дипломате.

ФЕЉТОН - ШАРМ ГЕНЕРАЛА КУТУЗОВА ОБАВЕШТАЈЦА И ДИПЛОМАТЕ: Немачки цар Фридрих Велики био је  фасциниран образовање Михаила Кутузова

Један од миљеника царице Катарине био је Михаило Китузов , Фото Слика Федора Роткова

Хероја кримских битака запазила је и Катарина; била је помало неуравнотежена ова царица, али је ипак умела да запази не само миљенике, него и људе који су корисни отаџбини.

Кутузов (трошкове сноси државна благајна) одлази на лечење: Италија, Холандија, Енглеска, Немачка...Фридрих Велики га је примао са највећим почастима. Много су разговарали. Фридрих је ,,био запањен“ Кутузовљевим познавањем свих области којих се разговор дотицао, било да је реч о природи рата или о ,,филозофском“ утемењењу неопходности мира, или пак о уметности, политици, софистицираној дипломатији или државним питањима.

Видели су га да ради студије према делима познатих ликовних уметника - и ни на овом пољу нико за њега није могао рећи да је дилетант.

Кутузов није заобилазио ни тамошње војне академије, па су и ту брзо одустали од полкушаја да странцу бацају прашину у очи.

„Разговарао је увек најучтивије и на језику саговорника.“

И ЈОШ један детаљ - специјално за знатижељнике: пут и време путешествовања Кутузова по Европи на зачуђујући су се начин поклопили са европском турнејом још једне знамените и до сада, чини се, још увек недовољно истражене личности, најближе Катаринине пријатељице, њеног емисара, најумније жене Русије, кнегиње Катарине  Романове Дашкове.

Нису ли њих двоје заједно испуњавали за њих тајну вољу императорке - да мудрим и искусним очима размотре европска дешавања - како ,,дишу“ царски дворови, шта су им намере, какве игре играју, на шта се спремају и јесу ли благонаклони према Русији као што тврде у љубзним депешама. Французе као да су одједном обеспокојили руски успеси у приобаљу Црног мора и растући руски утицаји на Балкану... Ко би, ако не стратег и тактичар Кутузов, који тако добро лови у мрежу свог шарма, и Дашкова, жена великог, оштрог и разностраног ума, могао да одговори на ова за Русију животно важна питања?

Лечење или, како је у једном од извора наведено, „корисно зарад отаџбине путешествије“ Кутузова, завршило се 1777. године.

КУТУЗОВ се враћа војсци, поново под команду Суворова, на сада већ познати Крим, где Александар Васиљевич обавља дужност главнокомандујућег свим руским снагама. Крим је тих дана личио на узаврели котао. Формално признат као независан од стране Турске још 1774. године, Крим улази у састав Русије тек 1783. Тих дана је његова будућност била прекривена неизвесношћу.

У кримском ваздуху се непрестано осећао мирис барута. Разјаснивши и одмеривши све то, Кутузов, с благословом свог учитеља, формира Бугски јегерски корпус, који сам предводи.

(Данас бисмо те ловце могли назвати јединицама специјалне намене.)

Он при штабу корпуса формира групу за обавештајну службу која се састоји од посебно поверљивих људи. Кога је сматрао посебно поверљивим? „Волим људе који су неприметни, али промишљени и способни да сазнају ствари корисне за службу.“

Управо такви људи су непрестано снабдевали Кутузова као ваздух неопходним информацијама о премештању војске кримског кана, о разлозима бунтовничког расположења међу староседеоцима Крима и незадовољства међу имигрантима - Грцима и Јерменима. Командант корпуса са пуном озбиљношћу приступа изучавању турског језика...

Свакодневно се крећући међу Кримљанима, проводећи много времена у разговорима са Татарима и Турцима који су дошли из Отоманске империје, о начину живота, наравима, навикама и обичајима, а посебно о распореду сипахијских (тешко-коњичких) и јаничарских јединица, Кутузов брзо овладава турско-кримским дијалектом.

Затим прелази на виши степен - на овладавање турским (османским) књижевним језиком, на коме је вођена комплетна администрација... (сви документи - постављена питања и добијени одговори, сакупљени подаци, лични закључци и претпоставке - уредно се слажу у специјално за ту прилику припремљен зелени портфељ од сафијана, од кога се Кутузов више не раздваја)... Стиче наклоност башкјатиба - главног писара на двору последњег кримског кана. И... „турска документа, која су тек јуче стигла из отоманске престонице, успевам да читам у оригиналу“. Истина, код башкјатиба је примећена сребрна кутија до врха набијена златом, па табакера предивне израде... али, то је била плата за труд.

Несумњиво је да за увођење Крима у састав руске импеиије без капи крви историја дугује не само административној делатности његове светлости кнеза Потемкина и подвизима Суворова, већ и неприметној делатности команданта јегерског корпуса, која је предупредила многе непожељне догађаје. „Јао, што је паметан, јао што је домишљат, нико га преварити не може“ - овако је Суворов оцењивао војно-дипломатске ,,акције“ команданта корпуса.

Напади козачких трупа на турске оперативне позадинске јединице бивају све чешћи.

Кутузовљева „летећа пошта“ ради пуном паром, а одржавају је „неприметни људи“.

„Неприметни људи“ крећу се по Измаилу; лете доставе: ,,...у Измаилу метеж у војсци против њиховог сераскера - команданта у чије време је побијено око двеста људи, а многи су после тога заробљени и упућени у тврђаву Тулчу преко Дунава“. (Сераскер - главни, врховни командант турске војске. Од њега је старији по положају био само велики везир.)

„Турци свакодневно, на сваки начин, прелазе преко Дунава...“ У логору под опсадом расту смутња и дезертерство. Кутузов чека.

Испод Очакова налази га козак; води два коња и иде директно из Измаила.

- И шта има?

- Јаничари преврнули котао!

Ето ти сад.

У тврђави су се, значи, побуниле ,,елитне“ јединице, главна узданица одбране. У знак тога је преврнут војнички котао, односно казан за пилав.

Али, ово „јаничари су преврнули котао“ може се схватити и као фраза. У мозаик који су саставили „неприметни људи“, постављен је и последњи каменчић.

- У тврђави има - јавља Кутузов Суворову – 15. 000 војника, а не 35. 000, а јаничари су преврнули котао. Даће Бог, надвладаћемо.

У јеку чувеног напада, који је ушао у све војне уџбенике, Суворов Кутузова именује командантом Измаила. Прво што предузима овај човек, који локалну ситуацију познаје до танчина - то је постављање страже око извора воде и житних амбара.

Потом је вођена битка код Мачина, када је Кутузов, пробивши се из окружења, нанео коначни ударац непријатељској војсци. Рат се завршава Јаским миром 1791. године. Награђен за Мачин и Измаил са још два ,,Георгија“, Кутузов као да остаје ван своје делатности.

А онда, императорка као да се опомиње: и Суворов је више пута рекао, а и њен љубимац Потемкин је све до своје смрти говорио исто што и Суворов: не треба такву главу остављати без посла; са његовим, то јест Кутузовљевим, способностима, могуће  је употребити га и у дипломатским пословима, у тој истој Турској. Језик зна. У нарави се њихове разуме. Видео их је и у миру и у рату. Можда ће, захваљујући својој упорности и памети, успети да изиђе на крај са познатом источњачком препреденошћу.

ОРДЕН

ГОДИНА  је 1786. у навечерје другог (1787-1781. г.) „Катарининог“  кримског рата. Кутузовм формира Бугски јегерски корпус којим сам управља и држи границу око Буга. Изврсно обављена дужност, а посебно, како сведоче документа, „најутемељеније и потпуно потврђено сазнање о ситуацији у најближим турским позадинским јединицама“, овога пута провереном војсковођи, дипломати и обавешатајцу доносе посебу награду - орден ,,Владимира“, другог степена Великог крста.

 СУТРА: КУТУЗОВ НАДМУДРИО СУЛТАНА ИСТЧЊАЧКОМ ПЕРФИДНОШЋУ 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ЈЕ ТЕНИСКИ ЗЛИКОВАЦ: Изненађујуће речи Џона Мекинроа, ово је рекао о Надалу и Федереру