ФЕЉТОН - КАМУФЛИРАНЕ ЗГРАДЕ НАЦИСТА У АРГЕНТИНИ: Случајност хтела да у близини Павелићевог склоништа постоји ваздухопловна база

Марија Јововић

08. 12. 2024. у 18:00

У ИЗВЕШТАЈУ Ваздухопловне службе, који је припремио вицеадмирал Луис Хулио Перес, објављено је да је након Пероновог пада, група Хрватске заједнице покушала да опстане, и потражила уточиште у Боливији и Парагвају.

ФЕЉТОН - КАМУФЛИРАНЕ ЗГРАДЕ НАЦИСТА У АРГЕНТИНИ: Случајност хтела да у близини Павелићевог склоништа постоји ваздухопловна база

САБЕСЕДНИЦИ Мило Кривикапић и Благоје Јововоић 1954, Фото Из књиге "Српски херој у вучјој јазбини"

Вицеадмирал је био веома добро обавештен о ономе што говори, узевши у обзир да је Павелић 16. октобра 1956. године, након скандала због оптужби које су привукле медијску пажњу, а сходно тврдњама МУП-а, тражио потврду о сопственом узорном грађанском животу, да би могао путовати у Уругвај, Парагвај, Бразил и Боливију.

Извештаји Ваздухопловне службе доказују да нису веровали у Павелићеву невиност, као ни у невиност његових усташких садругова.

Октобра 1956, главни командант и шеф Обавештајне службе Националне жандармерије, Оскар Ћавари, послао је допис директору за координацију полицијских снага, обавештавајући га о резултату истраге, у вези са дописом 5  бр. 391/56, поводом документа који је хрватска заједница путем Хрватског  домобрана доставила привременом председнику нације, а којим су захтевали објављивање изјаве у којој се пориче ангажовање и учешће ове заједнице у активностима бившег Националноослободилачког савеза и Пероновог свргнутог режима. У наведеном допису Ћавари је навео да су у октобру и новембру 1955, одређене новине објавиле чланке у којима се хрватски вођа Анте Павелић и припадници Хрватске заједнице појављују у дослуху са свргнутим режимом и повезују са терористичким и злочиначким деловањем, оптужбе од којих су се Хрвати бранили путем летака и телеграма који су упутили председнику.

Кратак закључак до ког је Жандармерија дошла у овом допису, као резултат истраге - притом није изнела ниједан доказ за наведене закључке - јесте да су разлике настале на штету Хрватске заједнице коју је заступао Анте Павелић потицале од историјских размимоилажења насталих у Европи, као последица српско-хрватско-југословенског сукоба.

Надаље, у том закључку стоји да се ниједна од оптужби наметнутих Павелићу није могла доказати, и коначно, да Хрватска заједница није ни на који начин могла бити повезана са перонистичком владом и бившим Ослободилачким савезом.

КОНАЧНО, и у кратком року, Хрватски домобран је захтевао да се путем дописа изда обавештење које би их ослободило бројних оптужби за тероризам за који су их у Аргентини теретили, а по њиховом захтеву је преко свог шефа Обавештајне службе Жандармерија поднела један допис који је садржао све тачке које је поменута хрватска организација тражила да се објаве. Закључак Националне жандармерије био је потпуно исти као и Вранчићев у писму које је 28. јула 1956. упутио председнику Републике, нарочито због тога што су на готово идентичан начин изнели порекло оптужби против Хрвата. И Вранчић и Национална жандармерија тврдили су да су оне произашле из историјских мимоилажења између Хрвата и Срба, због политичких освета, невезано за догађаје у Републици Аргентини, а касније су ови разлози пресликани у домаћу и међународну штампу. Овај закључак подрива и омаловажава озбиљан рад и истрагу локалне и међународне штампе, рад као што је онај бившег посланика Сантандера, у вези са терористичким активностима нациста у Аргентини, па чак и Истражне комисије о антиаргентинским активностима за које су неколико година раније, у јуну 1941, у Дому народних посланика тражили да се истраже деловања појединачних особа и институција које заступају идеологију супротну републиканској у земљи. Још једном, безбедносни орган аргентинске државе као да је био подређен наређењима Павелића и његових усташа.

Дана 11. децембра 2023. од аргентинске Националне жандармерије затражила сам информације о томе да ли у свом историјском архиву имају досијее, пресуде, белешке, поступања, дописе, поруке послате преко телепринтера итд. у вези са Антом Павелићем, из периода 1948-1957. године. Намера је била да се поступања и истраге које је обавила Жандармерија могу прочитати како би се могао извући закључак, како је то у свом извештају од 1956. она и урадила, објашњавајући да су Павелић и његове усташе биле невине за све оптужбе које су им се стављале на терет у Аргентини. Одговор који је Национална жандармерија доставила, 21. децембра 2023, у Буенос Ајресу, био је следећи:

„У вези са Вашим захтевом, стављам Вам на знање да је одговарајућим хијерархијским путем Управа поступила у циљу да Вас обавести о наведеном питању, и то тако што је издала извештај у ком се у једном његовом делу наводи да 'нису пронађени записи у вези са извршеним проверама".

У овом кратком одговору, који потписује главнокомандујући секретар генералштаба Националне жандармерије, наводи се да заправо нису нашли апсолутно ништа.

ПРИТИСАК који је био присутан у медијима да се Павелић и његова група усташа оптуже, омогућили су Благоју да прочита о Поглавниковом присуству у Аргентини.

То што се Павелић стационирао у Вртном граду Ломас дел Паломару није случајност. Цео крај изградили су Немци, са жељом да ту и сместе оне који су долазили из Немачке и колаборационистичких земаља, након Другог светског рата.

Да не би дошло до забуне, важно је разјаснити да је Ел Паломар град који се налази у округу Морон и он је претходио осмишљавању изгледа и изградњи Вртног града Ломас дел Паломар, који припада округу Трес де Фебреро а који је изграђен упоредо са Паломаром.

Та два места разграничава железница. Национални Војни колеџ у Паломару већ је тамо постојао од почетка века, и грађен је врло споро а отворен је у децембру 1937, пре него што је ПИСЛ започела свој урбанистички пројекат.  Ваздухопловна база датира из 1912, када је основана Војна ваздухопловна школа, која је касније пребачена у Кордобу. Прва ваздухопловна бригада основана је 1949. године. 

Вртни град Ломас дел Паломар био је пројекат Ериха Зејена, на основу идеје коју је донео из Европе, а која се заснивала на другим вртним градовима изграђеним у Немачкој и Енглеској. Ову идеју преузео је од Ебенезера Хауарда, који је изградио модел предграђа почетком века. Према Хауарду, то је морао бити идеалан град погодан за развој појединца, у складној равнотежи између природе и урбанизације.

БАШ као и модел који је Хауард креирао, Зејен је осмислио вртни град Ломас дел Паломар,  заснован на једном централном делу града, са културним центрима и продавницама, који би имао успостављену комуникацију са језгрима становања. Овај град се разликовао од свих других градова великог Буенос Ајреса, по високом дрвећу, добро испланираним продавницама и трговима, са брвнарама у калифорнијском стилу.

Нацистички „Вуковима" који су се крили у Аргентини нису била потребна минска поља или бодљикава жица, као што је Хитлер имао у свом штабу у близини Растенбурга да би се заштитили. Њихови бункери су били видљиви, а њихове куће су биле камуфлиране међу кућама осталих становника. Чини се да је случајност хтела да, као и у Хитлеровом штабу, постоји ваздушна база у близини Павелићевог склоништа у Вртном граду. Како Зејен прича у својим мемоарима, вртни град Ломас дел Паломар имао је сопствене залихе за снабдевање, централни објекат за снабдевање водом, па чак и фабрику цигли за изградњу кућа.

ОСЛОБАЂАЊЕ АНТА ПАВЕЛИЋА

КАО резултат притиска јавног мјења, бројних оптужби и истрага које је спровела влада аргентинског председника Арамбуруа, Анту Павелића је 1956. године полиција привела на неколико сати, а његова кућа у вртном граду Ломас дел Паломар је претресена. Ово је новинарима испричала Павелићева ћерка Вишња у једној од својих изјава, у време атентата на њеног оца, априла 1957. Увиђај је водио капетан Молинари, а пошто нико није пронашао доказе, Павелић је ослобођен.

 СУТРА: ХИТЛЕР ЈЕ АРГЕНТИНУ ВРБОВАО ЈОШ ПРЕ РАТА 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ИМАМ СВОЈУ САВЕСТ: Тренер Милана се правдао после меча са Црвеном звездом