ПОСЛУШНИЦИ БЕЗ МОРАЛА У СЛУЖБИ НЕМАЧКИХ ОКУПАТОРА: Стварање Специјалне полиције у окупираном Београду лично је замисли Драги Јовановић
МОТИВИ за сарадњу са окупаторима су били разноврсни. Разум, спремност на прилагођавање ради преживљавања, ускраћеност и морални дефекти учинили су да међу људима постоје и они који обожавају Луцифера.

ИЗДАЈНИК Драги Јовановић на суђењу за ратне злочине , Фото "Википедија"
Спомињем разум управо зато што је у недостатку моралних норми сасвим разумно да неко служи победнику и код њега, макар био и протагониста свега најгорег, потражи неку милост, попуст и могућност да преживи.
Међу поклоницима нацизма и фашизма и српским квислинзима најмање је било оних који су, попут Петена или Квислинга, веровали да с тријумфом Трећег рајха долази ново доба.
Међу три карактера српских колаборациониста током Другог светског рата доминира онај каријеристички и опортунистички. Тај на разуму заснован послушничко-спасилачки, а идеолошки – и то делом аутохтони, балкански – био је најмање бројан.
Добар пример првог, каријеристичког, био је шеф Специјалне полиције у окупираној Србији Драгомир Драги Јовановић. Рођен почетком 20. века у Пожаревцу, он је на почетку рата имао тридесет девет година. Отац Љубомир му је био Србин, а мајка Вилма пореклом Немица. Гимназију је завршио у Великом Градишту, а дипломирао је на Правном факултету у Београду. Запослио се као полицијски чиновник Управе града. Крајем двадесетих година у београдској полицији је доспео до дужности шефа групе агената у полицијској служби при Двору. Након успостављања Шестојануарске диктатуре, Драги Јовановић је прешао у Одсек за борбу против комуниста. У једном часу био је отпуштен због проневере, али је убрзо враћен на дужност. Распоређен у Загребу, открио је усташку заверу за убиство краља Александра, због чега је унапређен у начелника Опште полиције Београда. Овај немирни и несолидни човек поново је отпуштен из полицијске службе 1933. Није много прошло, и поново су га запослили у полицији. У својству службеника југословенске политичке полиције крајем тридесетих година у две прилике борави у Берлину. Верује се да га је тамо врбовала немачка обавештајна служба. Уочи Другог светског рата именован је за помоћника управника града Београда.
НИСУ прошле ни две седмице од уласка немачких трупа у Београд, а Јовановића су окупатори поставили за изванредног комесара за град Београд. колаборациониста.
Стварање Специјалне полиције његова је замисао. Истина, одлуку о формирању логора Бањица, лета 1941, донели су команда немачке војске и Гестапо, али је организација свега препуштена српским сарадницима на челу с Јовановићем. Ускоро је Јовановић постао и председник београдске општине.
Јовановић је, по свему судећи, уживао највеће поверење немачких окупационих власти.
Пуковник Кајзенберг је тврдио: „Полиција је овде, с обзиром на личност шефа јавне безбедности, у најбољим рукама.“ Немачки официр додаје да је сарадња са 1.500 припадника српске градске полиције „беспрекорна“.
Драги Јовановић је ускоро постао командант жандармерије у Србији, а потом и први човек Српске страже с пуним овлашћењима. У суштини, он је постао други човек српске управе током окупације. Његови највернији агенти и истражитељи били су: Бошко Бећаревић, Ђорђе Космајац и Светозар Вујковић. Првенствени циљ Драгог Јовановића за време функције била је борба против комуниста и њихових симпатизера.
Хрвоје Магазиновић, један од главних идеолога Љотићевог Збора, у својим мемоарима описује Драгомира Јовановића као ноторног антикомунисту:
„Како у периоду Комесарске управе тако и у првом периоду Недићеве, управник града Београда био је Драги Јовановић, јак као бик, слабих моралних квалитета, професионални антикомунист, званични сурадник с њемачком полицијом прије рата. Познавао је само физичка мучења као метод борбе против комунизма.“
Специјална полиција није узела непосредно учешће у вршењу Холокауста, али је била безусловно на располагању нацистичким властима. Поред припадника Народноослободилачког покрета, прогонила је и присталице ЈВО, које су чак и у већем броју биле заточене у Бањичком логору и касније погубљене.
Пуковник Јован Тришић, командант српске жандармерије за време окупације забележио је после рата:
„Ниједно масовно стрељање на Јајинцима код Београда до фебруара 1942. године... није било, а да поред Немаца тамо није присуствовао и Драги Јовановић. Ово је апсолутно тачно јер сам се лично уверио, а уосталом, то није била никаква тајна. У почетку, а чини ми се све до децембра 1941, српски полицајци Специјалне полиције из Управе града Београда лично су вршили стрељања, а за ово им је Драги Јовановић исплаћивао по 200 динара по свакој стрељаној особи.“
ЈОВАНОВИЋУ је на терет стављан велики број злочина и сарадња са окупатором, али и – као и свим другим грађанима Југославије којима је том приликом суђено – издаја.
Ипак, и такав Јовановић је у послератном ислеђивању и суђењу заузео став у извесној мери другачији од оног који му приписује послератни филм На путу издаје. „Знао сам, мени је то речено да Београд чека судбина Варшаве. У таквој психози био сам принуђен да издам наређење да се откривају и уклањају сви они који нас таквим акцијама приближавају покољу, паљевинама и уништавању града. „А ко је био тај који је то чинио. То служи у вашу част, то су били комунисти. Неколико паљевина гаража, аутомобила и припрема паклених машина органи управе града су открили и уклонили опасност по Београд и све Београђане, опасност по живот и сигурност стотина имућних породица и још више хиљада малих трудбеника, а нарочито радника. Ето, ту се зачео мој злочин. Нека факта даље говоре. Од саботажа прешло се даље на убијање службеника и чиновника. У 56. години убијен је Аранђел Јовановић, који је без икакве зле намере обављао своју дужност у болници у којој је као немачки затвореник лежао Александар Ранковић. То је била прва жртва, а затим је током окупације пало много службеника, међу којима има и оних који су, како се то каже, грешком скинути. Истина да су комунисти, убијајући нас, а не Немце у Београду, чинили услуге нама јер су поштеђене многе хиљаде оних који би отишли као одмазда. Да тога није било, Београд, а донекле и Србија изгледали би онако како данас изгледају неки крајеви Црне Горе, Босне, Лике и Кордуна, а од српског народа остали би само трагови…“
Тип послушника-спасилаца свакако је, видимо из овог излагања Јовановићевог, био је најмилије оправдање свим колаборационистима у Србији. Међу српским квислинзима је било свакако искрених родољуба и оних који су у тоталитаризму видели истоветну опасност, који нису веровали у добре намере Западних савезника према српском народу и који су осећали да ће у случају победе сила Осовине Србима бити потребан неки посредник с победничком, нетрпељивом и расистичком стварношћу.
Многи верују да је такав био и Милан Ђ. Недић. Недић је 1941. био армијски генерал. Имао је шездесет и четири године. Овај учесник три рата за ослобођење и уједињење био је свакако један од најодликованијих официра у историји српске војске. Имао је тридесет и пет година када је у чину мајора отишао у Први балкански рат, девет година касније био је дивизијски генерал. Крај двадесетих година дочекао је као армијски генерал. У тој деценији је био начелник Генералштаба Југословенске краљевске војске и министар војске и морнарице. Брат генерала Милана Недића Милутин био је пет година млађи, али је и сам успео да дође до чина армијског генерала, па је и он неко време био на челу Генералштаба и обављао дужност министра војске и морнарице. Без сваке сумње, Милан Недић био је конзервативац и близак фашистичким идејама. У одређеним круговима замерана му је блискост с Југословенским народним покретом Збор, чији је вођа био његов даљи рођак Димитрије Љотић. Оптуживан је и да је омогућио да у војној штампарији буде издаван зборашки Билтен.
НА СУЂЕЊУ СА ДРАЖОМ
ДРАГИ Јовановић се после уласка јединица црвене армије и НОВ-а у Србију, те повлачење немачке војске из Београда, са осталим припадницима окупационог апарата склонио у Аустрију. Савезници су га ухапсили у аустријском граду Брегенцу и већ 12. маја 1945. изручили властима Југославије. Драгом Јовановићу је суђено заједно с генералом Драгољубом Михаиловићем и немачким командатима окупиране Србије. На оптужници је био и бивши премијер југословенске владе у избеглиштву Слободан Јовановић. Био је то начин компромитовања владе и четничког покрета.
СУТРА: НЕДИЋЕВА ВОЈСКА НИЈЕ УЧЕСТВОЛА У ХОЛОКАСТУ

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)