ТРИ РАЗЛИЧИТЕ ЛИЧНОСТИ НИКОЛЕ КАЛАБИЋА У РАТУ: У нашој јавности овај командант краљеве гарде остао је познат као двоструки издајник
ЈЕДАН од симбола самовољног понашања, злочинстава, али и издаје био је командант краљеве гарде Никола Калабић.

ПРОТИВРЕЧНОСТ Никола Калабића је био командант Горске краљеве гарде , Фото "Википедија"
Калабић је поред стварне и приписане сарадње с Немцима после рата оптуживан и да је ОЗНИ издао генерала Михаиловића. Он је, међутим, пре свега био контроверзна личност.
Историчар Немања Девић препознао је његове чак три различите личности које су се показале током рата, а касније су пропагандом режима, али и народном традицијом даље развијане. Прва је била личност јуначког борца против окупатора; друга – самовољника кога народ види негде у историјској вертикали митског Краљевића Марка; и трећа – у којој је сабрано све оно негативно што је учинио и све лоше одлуке које је донео.
Никола Калабић је 1941. био још увек изразито млад, имао је свега 32 године. Рођен у једном селу у близини Добоја, он је детињство провео у тешким и нередовним приликама.
Његов отац Милан био је припадник аустроугарске граничне жандармерије. Када је 1914. аустроугарска војска напала Србију, Милан Калабић је пребегао у српску војску. Прешао је Дрину под ватром аустроугарске војске, па су власти прогласиле да је у борби и погинуо.
Мајка Николе Калабића морала је да се стара о двоје деце, па је после неког времена одлучила да се поново уда. У другом браку добила је још једног сина. Међутим, када су аустроугарске власти дознале да Милан Калабић ратује у српској војсци, сместа су његову преудату удовицу и децу послали у логор Нежидер. Никола Калабић је тада био седам година стар. После рата Милан се развео, а сина је узео да живи с њим. Прешао је у жандармерију, па је десетогодишњак живео у различитим местима очевог службовања.
Никола Калабић је у Београду похађао гимназију и у старијим разредима геометарски одсек Средње техничке школе. После одслужења војске службовао је у Нишу и Ваљеву, где се скућио с породицом. Добио је сина и ћерку. Од 1932. године (имао је тада 23 године) је био начелник катастарске управе у Ваљеву, толико имућан да је могаода купи кућу и аутомобил. Био је активан у соколским удружењима и удружењу четника које је предводио војвода Коста Пећанац. Због свог рада уочи рата је одликован орденом југословенске круне.
Можда је судбина његовог оца наговештавала усуд Николе Калабића. Милан је каријеру у жандармерији завршио злочином, брутално убивши некадашњег учесника у Божићној побуни командира Шћепана Мијушковића. Мијушковић је погинуо као последица мучења у притвору. Његово тело је бачено у јаму ископану на брду Требјеса. Милану је шест година суђено због овог злочинства. Осуђен је на осамнаест година затвора, али је после свега две године ослобођен и пензионисан. У покушају да се освете, Мијушковићеви рођаци су два пута извршили атентат на Милана Калабића, први пут је преживео експлозију ручне бомбе, а други пут, 1940. године у Београду, и четвороструко рањавање.
ПОСЛЕ пропасти Југославије у Априлском рату, Калабић се одметнуо у шуму. У прво време покушава да сарађује с Костом Пећанцем, али убрзо раскида с њим, незадовољан због његовог односа према окупатору. Прилази Драгољубу Михаиловићу. Испрва је именован за команданта пратеће чете штаба ЈВО. Иако се његов отац Милан активирао у Српској државној стражи, окупационој оружаној формацији Владе народног спаса, убрзо је постигнут договор да старији Калабић снабдева четничке јединице. У јесен 1941. Никола Калабић постаје командант Горске краљеве гарде. У то време он учествује у борбама с Немцима и партизанима. Успева да избегне да га немачке трупе заробе, али се за разлику од Михаиловића касније „легализује“ прихватајући услове окупационе управе за опстанак своје јединице. У том својству се чак јуна 1942. састао и са управником Специјалне полиције Драгим Јовановићем. Ипак, октобра исте године Гестапо је ухапсио Милана Калабића. Потпуковника СДС оптужили су да је снабдевао и обавештавао четничке јединице, мучен је и, ка концу, стрељан. О његовом погубљењу јавност је обавештена након погубљења великог броја грађана за одмазду због једне четничке акције. Након тога ухапшена је и целокупна шира Калабићева породица, изузев жене и сина који су успели да се сакрију. У логору на Бањици Калабићи су држани све до пролећа 1944, када су ослобођени на интервенцију Хермана Нојбахера, немачког цивилног администратора који је планирао да у време пораза Осовине покуша обjедињавање антикомунистичких снага у последњој фази пропасти Трећег рајха. Калабић је 1944. настојао да се споразуме с немачким окупаторима, међутим ти споразуми никада нису били ни трајни ни стратешки.
Историчари данас већином верују да је Калабић заробљен и да је прихватио сарадњу с комунистичким властима како би заробио Михаиловића. Као доказ им поред званичних извештаја служе и каснија Калабићева писма, за која тврде да су исправо датирана и да је рукопис аутентичан. Калабић је, према овој верзији, прихватио да својим ауторитетом приступи Михаиловићу и код њега доведе агенте ОЗНЕ. Тако је пролећа 1946. заробљен Михаиловић.
КАЛАБИЋ је тако у нашој јавности остао познат као двоструки издајник. Симбол четника који су сарађивали с Немцима (иако су му нацисти стрељали оца и у заточеништву држали највећи део породице), као и с комунистима (иако су му партизани стрељали сина и, према свим верзијама, напослетку убили и њега самог). Једна од верзија Калабићевог краја – коју је крајем седамдесетих година потврдио и најважнији српски комуниста, у то време изопштени Александар Ранковић – казује да је он за време Михаиловићеве голготе пред судом тоталитарне државе наводно постао нека врста „заштићеног сведока“, па је пресељен с лажним документима негде у Босну. Тамо се, тврдио је Ранковић, Калабић опијао и хвалио својом истинском прошлошћу. Једном су га преселили и дали му нови идентитет, а када је наставио по старом, његови заштитници и тамничари су га убили. Слободан Крстић Уча, међутим, износи мање романсирану верзију, према којој је Калабић држан у заточеништву у једном стану у београдској Косовској улици, да би у време суђења Михаиловићу био и погубљен. Крстић је тврдио да је присуствовао погубљењу. Поједини историчари се позивају на писма обелодањена тек после отварања дела архива БИА, која је Калабић наводно размењивао с високим функционерима режима. Графолошка анализа је потврдила њихову аутентичност. Приликом рехабилитације суд је, међутим, прихватио верзију према којој је командант Горске краљеве гарде погинуо 19. јануара 1945. у борби с јединицом Озне код Дегуричке пећине надомак Ваљева.
МАСАКР НА ЗЕЛЕНГОРИ
ДОЛАСКОМ јединица Народноослободилачке војске и Црвене армије у Србију четници су поражени, али се за разлику од окупатора и квислинга, већином нису повукли из земље. Потучени и масакрирани на Зеленгори, где су партизани у офанзиви поубијали безмало 8.000 најупорнијих четника, малобројни преживели расули су се по српским крајевима. Никола Калабић је наговарао генерала Михаиловића да се склоне из земље, али је командант Југословенске војске у отаџбини био одлучан да по сваку цену настави борбу у Србији.
Крај

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)