НЕИСКОРИШЋЕН ВОЈВОЂАНСКИ ПОТЕНЦИЈАЛ: Верски туризам - Да ли знате где је највиши торањ у Србији?
ВОЈВОДИНА са богатством старих, прелепих, а пре свега знаменитих манастира, катедрала, синагога и других сакралних објеката, може да искористи верски туризам као велики привредни потенцијал.
За Крушедол, Велику Ремету, суботичку Синагогу или Саборну цркву у Новом Саду, многи су већ чули, али ретки су они који знају за вредност катедрале у Бачкој Тополи, највишој цркви у Србији чија висина торња премашује 72 метра, да се Бечеј дичи црквом Светог Ђорђа чији је иконостас осликао велики Урош Предић, или какву дубоку причу носи Синагога у Новом Саду, на чијем улазу стоји Кi beti, bet tefila ikara l'kol haamim (Нека ова кућа буде дом молитава за све народе).
КАКО би ове знаменитости приближили туристима требало би се више окренути организацији и промоцији верског туризма.
- Ми ходамо по историји и овде је доживљавамо. Веома је важно да се традиција свих вероисповести сачува, јер као што кажу стихови песме без њих ће нас ветрови одувати. Традиција нас веже за тло одакле смо потекли или где јесмо - поручује Ненад Иванишевић, покрајински секретар за привреду и туризам. - То су места на која би сви требало да дођемо и зато у читавој Војводини препознајемо могућност развоја верског туризма.
Неопходан је стратешки приступ овом виду туризма, како би се могли понудити туристички производи и услуге које би туристи користили током читавог годишњег одмора.
Уз манастире на Фрушкој гори, верски објекат који угости највише туриста је Синагога у Суботици, једно од највреднијих средњоевропских остварења ове врсте сакралне архитектуре. После обнове, коју су заједнички реализовале Србија и Мађарска, сецесијски бисер архитеката Јакаба и Комора, своја врата туристима отворила је у јануару 2019. године.
- Током те године имали смо скоро 20.000 посетилаца из свих земаља региона, целе Европе и других континената, али и бројне културне догађаје - подсећа Хајналка Илеш, координатор активности Фондације "Суботичка Синагога". - Упркос целој ситуацији са пандемијом, прошле године имали смо шест и по хиљада посетилаца.
ПО њеним речима, веома је важно да посетиоци стално имају нове садржаје, тако их на улазу у Синагогу дочека инфо-пулт и мали кутак, а унутра репертоар озбиљне музике. Како смо се сами уверили, она даје посебан доживљај простора несвакидашње лепоте и раскоши.
Без обзира на верску припадност, овде свако може да се сусретне са нечим узвишеним и да пронађе свој мир. Од првог дана нама је најважније да је ово пре свега сакрални објекат, тако да посетиоци мушкарци на улазу добију кипе - капице, не може се ући у кратким панталонама или мајицама на бретеле, бима испред најсветијег места је затворена и ту туристи немају приступ - наглашава Хајналка Илеш. - Ово је и споменик културе од највећег значаја и сецесијско здање, тако да је врло важно и веома изазовно наћи склад и спојити све то. Сада је већ ушло у свест људи да је ово једна туристичка дестинација, место где Јевреји улазе у свој молитвени дом и велелепни простор за концерте велике уметничке вредности. На то смо веома поносни.
КОМПЛЕКСАН ПРИСТУП
- ПОСТОЈИ могућност да развијемо једну целисходну причу која до сада није била посматрана систематски. Заједно са свима који буду желели да буду укључени, сачинимо стратегију развоја верског туризма у Војводини, те да потом кроз акционе планове идемо корак по корак како би постао део укупне туристичке привреде и понуде, али и тржишта - истиче Иванишевић.
Препоручујемо
УМЕСТО ЈОАНИКИЈА: Епископ Методије на челу Епархије будимљанско-никшићке
29. 05. 2021. у 18:40
ДРИТАН ПОКАЗАО СВОЈЕ ПРАВО ЛИЦЕ: Са страним амбасадорима удара на СПЦ и Темељни уговор
29. 05. 2021. у 09:20
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)