МЕКИ ПРИТИСЦИ НА СРПСКУ БАШТИНУ НА КиМ: Научни скуп у САНУ о заштити и очувању културног наслеђа у нашој јужној покрајини
ОЧУВАЊЕ нашег културног наслеђа један је од услова опстанка српског народа на Косову и Метохији и спада међу приоритете културне политике наше земље.

Фото П. Милошевић
Ово је, отварајући дводневни научни скуп у САНУ - "Заштита, очување и афирмација српског културног наслеђа на КиМ", рекла министарка културе и информисања Маја Гојковић. Говорећи о важности борбе на међународном плану за очување те баштине, она је навела:
- У контакту са представницима Унеска и других институција, свакодневно подсећамо да претензије Приштине за пријем у чланство међународних организација које се баве културом нису у складу са Резолуцијом 1244 Уједињених нација, нити су у интересу очувања културног наслеђа.
Према њеним речима, они који претендују на нашу културну баштину рачунају на трајно уништавање сећања и идентитета нашег народа на том простору:
Све више смо, како је рекла, сведоци "меког притиска" на нашу верску и културну баштину, наводећи примере: постављање тзв. косовске заставе и служење римокатоличке мисе на остацима Цркве Светог Николе у Новом Брду, изградња магистралног пута непосредно уз манастир Високи Дечани; одбијање локалне самоуправе да спроведе одлуку Уставног суда у Приштини и врати Дечанима 24 хектара земље...
- Наше културно благо на КиМ деценијама уназад и све до данас, изложено је различитим врстама насиља и претњи, отвореним насртајима и физичком уништавању, као и свакодневним кампањама и притисцима, покушајима брисања и фалсификовања - навела је Гојковићева, подсећајући да је Министарство преко Републичког завода за заштиту споменика културе спровело конзерваторско-рестаураторске радове у Бањској, Дечанима, Пећкој патријаршији, Грачаници, Богородици Љевишкој, Великој Хочи и Светим архангелима, а да се ове године настављају радови у Бањској и Богородици Љевишкој.
Научно је утврђено током 19. и 20. века да на КиМ постоји 1.994 српска топонима: 1.181 црква, 113 манастира, 48 испосница, осам спомен-
-капела, 543 гробља, 96 тврђава, 14 двораца српске властеле, подсетио је Зоран Гарић, директор Завода за заштиту споменика културе Приштина - Лепосавић, додајући да је број споменика културе - 372 (55 стамбених, 15 јавних, 160 верских, 12 споменика војне архитектуре, 57 археолошких места, 23 градске целине, 13 инжењерских и привредних грађевина и 37 споменика меморијалне архитектуре).
После уласка међународних снага, према његовим речима, само од јуна до октобра 1999. срушено је, оштећено или оскрнављено 76 српских светиња. А према подацима СПЦ од јуна 1999. до августа 2001. уништено је 107 споменика и православних грађевина. У мартовском погрому 2004. само за два дана порушено је још 19 споменика културе и 15 културних места.
Научни саветник Балканолошког института Даница Поповић подсетила је да је историја наше баштине на КиМ, континурана повест страдања, почевши од рушилачке стихије отоманских освајача. Када је у питању будућност бриге о њој, позвала се на речи Стојана Новаковића, који је тврдио да је српска баштина на КиМ, тачка на којој српски народ не може да чини било какве уступке, компромисе и трансакције.
БОГОРОДИЦА ЉЕВИШКА ПРОКИШЊАВА
ГОВОРЕЋИ о великим проблемима и многобројним изазовима наших стручњака, у последње две деценије, када је у питању конзерваторско-рестаураторски рад на зидном сликарству српских средњовековних споменика на КиМ, Александра Давидов Темерински истакла је као позитиван пример потпуну обнову живописа у Грачаници. Али, и упозорила је на алармантно стање у призренској Богородици Љевишкој, страдалој у погрому 2004, где су фреске само делимично обновљене, а црква однедавно и прокишњава, на источној страни.
ПИТАЊЕ СВИХ ПИТАЊА
ИСТАКАВШИ значај пројекта "Српско питање", који је покренула САНУ, Владимир Костић, њен председник, истакао је:
- Жеља је да се уз присуство чланова САНУ, уз учешће релевантних институција и појединаца покрећу питања од виталног значаја за наше друштво, народ и државу. Било је јасно да ће у таквим плановима приоритет свих приоритета бити проблеми на КиМ - казао је Костић, констатујући да је скуп неколико пута одлаган због пандемије.
Препоручујемо

КУРТИ ТРАЖИ СВОГ МИРАША: Власти лажне државе по Миловом рецепту ударају на СПЦ
25. 05. 2021. у 09:00

ПОРУКА ИГУМАНА ВИСОКИХ ДЕЧАНА: Српске светиње бранимо истином и молитвом!
14. 09. 2020. у 13:15

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)