ЛИКВИДАЦИЈА НАРУЧЕНА СА ВРХА ДРЖАВЕ: На данашњи дан, пре 20 година, у Јагодини, мучки је убијен новинар "Новости" Милан Пантић

Екипа "Новости"

11. 06. 2021. у 08:00

ИСТА особа која је металном шипком у главу задала смртне ударце новинару "Вечерњих новости" из Јагодине Милану Пантићу дан раније је стајала испред његове зграде, тајно га пратила и посматрала улаз. Човек који га је вребао није био непримећен од пролазника и комшија, а његов лик препознат је са фотографије и фото-робота израђеног по лику убице на основу запажања грађана.

ЛИКВИДАЦИЈА НАРУЧЕНА СА ВРХА ДРЖАВЕ: На данашњи дан, пре 20 година, у Јагодини, мучки је убијен новинар Новости Милан Пантић

Ходник зграде где је убијен Милан Пантић

Убица, или група њих, послат је у Јагодину са јасним задатком - ућуткати новинара који је, радећи свој посао, био сметња пљачкашкој приватизацији цементаре у Новом Поповцу. Криминална хоботница која је опколила овај привредни гигант своје најдебље пипке пустила је до највише власти у држави - Владе Србије.

Ова и многа друга конкретна сазнања, пуне две деценије српском правосуђу нису довољна за расветљавање убиства дописника "Новости", који је на данашњи дан 2001. године, сурово усмрћен пред улазом зграде у Јагодини у којој је живео са породицом. Његов животни и новинарски пут завршен је тога јутра - са три ударца тупим предметом по глави.

У протеклих 20 година стало је безброј обећања да ће убице и налогодавци бити откривени, најмање седам радних група, судски процес за злоупотребу службеног положаја приликом продаје поповачке цементаре, безброј увида у садржај списа и исто толико немуштих одговора. Стало је све, осим правде.

Овај злочин, који је и данас једна од највећих мрља на образу демократске Србије, епилог неће ни добити, иако то већ три године захтева Комисија за истраживање убистава новинара, све док предмет Пантићевог убиства не буде из Вишег јавног тужилаштва у Јагодини пребачен у Тужилаштво за организовани криминал. Тек ова инстанца могла би да се ухвати укоштац са дубоком и мрачном позадином убиства нашег новинара.

А да је она мрачна попут бездна указују бројни докази до којих је дошла Радна група Министарства унутрашњих послова и све их уредно проследила јагодинском тужилаштву, које очигледно нема ни снаге ни воље да их искористи. Тим МУП-а успео је да исцрта шему злочина и склопи највероватнију слику свирепог убиства, са јасним мотивом и траговима, именима извршилаца и налогодаваца.

У јагодинском Вишем јавном тужилаштву потврђују да су у сталном контакту са Радном групом МУП и да је увек поступано када је било потребе за извођењем нових доказа.

"Сва лица која су наведена као потенцијални сведоци у извештајима Радне групе МУП саслушани су. У последњих годину дана није било нових доказа који би указали на постојање везе између убиства новинара Пантића и приватизације цементаре Нови Поповац", кажу, за наш лист, у Вишем јавном тужилаштву у Јагодини.

Упркос оваквом ставу тужилаштва, готово да нема сумње да је Пантић убијен јер је писао, или планирао да пише, а свакако имао информације, да ће приватизацију цементаре пратити - милионски мито. Пантићева сазнања, по свему судећи, била су позната групи људи заинтересованих да приватизацију успешног предузећа обави по својим правилима.

Зато је важан већ помало заборављени судски поступак за злоупотребу службеног положаја и утају пореза, који је до 2010. године вођен против некадашњег шефа кабинета председника Владе Србије, а данас адвоката Немање Колесара, саветника премијера за безбедност Зорана Јањушевића и још две особе. Овај процес забашурен је 2010. године, одустајањем суда од кривичног гоњења због недостатка доказа. Поступак је завршен, али су сумње остале.

Ова два случаја, данас је јасно и то, повезана су нитима корупције и криминала, а откривање убица и налогодаваца новинара Милана Пантића зависи од спремности правосуђа да поново претресе куповину предузећа у Новом Поповцу.

На везу Немање Колесара, као и Зорана Јањушевића, са овом приватизацијом, а тиме и са убиством нашег дописника, указивала је оптужница подигнута маја 2004. године. Укратко, у њој је наведено да је Колесар као председник Управног одбора поповачке цементаре, заједно са сарадницима, помогао да понуда предузећа "Бреитенбургер" - ћерке фирме швајцарског "Холцима" буде проглашена за најповољнију, за шта је ова компанија на рачун Јањушевићеве фирме основане на Сејшелима уплатила готово три милиона долара. Тај износ је раздељен, а Колесару је уплаћено 355.000 долара.

Тендер за продају цементаре у Новом Поповцу расписан је месец дана после Пантићевог убиства. У њему су индиректно учествовале и особе из финансијског круга које су претходно "убележиле" злоупотребе са цементом, о чему могу да се пронађу индиције у Пантићевим текстовима.

Када је захваљујући резултатима Радне групе МУП-а 2013. године направљен помак у расветљавању Пантићевог убиства, Колесар и Јањушевић су се нашли међу особама које су дале исказ о евентуалној умешаности у овај злочин. Десетак људи је саслушано на полиграфу, али не и Колесар. Одбио је.

Јањушевић је пре осам година медијима кратко рекао да је на саслушању у МУП-у испричао да о Пантићевом убиству не зна ништа, јер у то време није ни био на дужности у Влади на којој би могао да стекне конкретнија сазнања. Немања Колесар је и тада, као и данас, изабрао ћутњу. Питања редакције "Новости" о његовим сазнањима о јагодинском злочину поново су остала без одговора.

Редакција "Новости" пита - да ли је дошло време да се овај злочин, недвосмислено везан за приватизацију цементаре "Нови Поповац", наново отвори у ТОК, како би држава показала да је ипак јача од свих који сматрају да су недодирљиви. А на колико снажан отпор правда наилази у овом случају можда најбоље сведоче питања која је у четвртак јавно поставио Веран Матић, председник Комисије за истраживање убистава новинара:

* Да ли је за расветљавање убиства довољно доћи до сазнања ко је тајно пратио Милана у селу, неколико дана пред ликвидацију?

* Да ли је довољно сазнање ко је стајао испред зграде убијеног Милана, опсервирао га и тајно пратио, и на крају извршио саму ликвидацију?

* Да ли је довољно знати мотив убиства Милана Пантића?

* Да ли је довољно знати име особе која га је убила, организације, криминалне групе која је све осмислила?

* Да ли је могуће да је моћан појединац из тадашње, тзв. демократске власти (Владе), могао послати телефакс поступајућем судији у Крагујевцу, са наређењем да донесе пресуду по директивама, а да је само рочиште - потврда поруке из тог телефакса и такве одлуке, којом се привредни гигант о чијој приватизацији је писао колега Пантић, што је био непосредан повод за његово убиство, ослободи плаћања рачуна за потрошени гас у вредности од 12 милиона долара?

* Да ли је довољно да лице у судском поступку призна да је добило новац да заврши започету приватизацију, да му се нађу свифтови уплата трансакција за наведено чињење, том приликом оштети државу и на крају остане неосуђен?

* Да ли је довољно да у то време поступајући тужилац одбаци све у вези са тим предметом и тиме аболира све учеснике да чак ни ТОК не може, не жели или из неког другог разлога не може да га поново покрене, иако му је 2013. године достављена допуна са новим доказима од сведока који је и дао свој исказ у тужилаштву?

* Да ли је довољно препознавање лика убице преко фотографије и самог фото-робота израђеног по лику убице на основу запажања грађана који су га директно видели, вече пред убиство, испред Милановог улаза, а да и даље немамо судски поступак?

Матић недвосмислено потврђује да је оно што је писао и оно што би тек написао о приватизацији "Новог Поповца" коштало живота Милана Пантића.

- Кад бих могао, радо бих саопштио имена свих актера, али још увек гајим наду да ће се изнаћи решење и да ће се предмет решити - каже Матић и наглашава да је политички моћник био недодирљив за ону државу и власт оног времена.

- Али је далеко већа мистерија то што је недодирљив и данас, за садашњу државу - поручује Матић.

ВУЧИЋ: УБИСТВА ЋЕ БИТИ РЕШЕНА

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изразио је уверење да ће држава успети да заврши процес истраге убиства новинара Милана Пантића и Славка Ћурувије.

- Пантић је убијен у време ДОС-а. Ми смо дали све од себе. И лично сам се ангажовао, а наложио сам Верану Матићу и комисији да се позабаве тиме, а позвао сам и све друге да помогну - навео је Вучић. - Пошто они који нас данас критикују нису ништа урадили за својих 11 година власти, осим скривања чињенице да је убијен частан човек, уверен сам да ће, упркос протоку времена, случај бити решен.

ТУЖИЛАШТВО ТВРДИ ДА НИЈЕ НАДЛЕЖНО

УПРКОС вишегодишњим тврдњама Комисије за истраживање убиства новинара да је убиство јагодинског новинара вишеслојни злочин, са својим политичким, финансијским (коруптивним) и криминалним аспектом, Тужилаштво за организовани криминал, које би једино могло да изнесе терет доказивања, поручује да није надлежно.

- Извршили смо увид у списе предмета ВЈТ у Јагодини и утврдили да не постоје основи сумње да је дело извршено од стране организоване криминалне групе, што је неопходан услов да предмет пређе у нашу надлежност - речено је "Новостима" у ТОК.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”