КАДА ЋЕМО ПРОГЛАСИТИ КРАЈ ЕПИДЕМИЈЕ У СРБИЈИ? Стручњаци кажу - Праву слику имаћемо тек на јесен!
ДРАСТИЧАН пад корона бројки, попуштање готово свих мера и повратак живота у нормалу навели су нас да се запитамо да ли смо близу тога да прогласимо крај пандемије, као што су то већ урадиле неке земље.
Говорило се да ће то можда бити могуће на лето, међутим, неки стручњаци такву могућност одбацују.
- Ја сам то рекао много пута и понављам и сад, ствар ће да се заврши много брже него што то њих 99 одсто мисли, али не бих могао да кажем да смо сада близу тога да прогласимо крај пандемије - каже имунолог и микробиолог са Ветеринарског специјалистичког института у Краљеву Миланко Шеклер.
Мањи број новозаражених, хоспитализованих и умрлих свакако су добар знак, али не и онај који сви чекамо - крај пандемије, тврди саговорник.
- Не бих могао да кажем да се ближи крај. То су ствари које нису за закључивање још увек, нема везе што код нас сада има мањи број новозаражених, умрлих или хоспитализованих - каже доктор Шеклер и објашњава да је немогуће да се ситуација решава парцијално и изолавано:
"Та ствар се нигде у свету не ближи крају, а ми нисмо мимо света. Не може једна земља или један континент да реши проблем, то је немогуће. То су ствари које се преливају, у времену кад је слободан проток људи, робе, нико не може да реши сам проблем. Можете да вакцинишете 100 одсто становништва, али ако су око вас сви у проблему и ви ћете бити. Оболеваће вам известан број вакцинисаних".
Тренутној повољној ситуацији допринела је вакцина, каже, али и сезоналност вируса.
- Код нас је дошло до извесног затишја, а то има везе и са обимом вакцинације, али и са сезоналношћу вируса - наводи он, а као најбољи показатељ те тврдње наводи пример земаља које имају далеко мањи број вакцинисаних од Србије, а код којих је такође пад оболелих драстичан:
- И овде у региону, Македонија која има пет пута мање вакцинисаних од Србије, а има врло сличну епидемиолошку ситуацију, Босна такође, што говори јасно да се не ради само о ефекту вакцине него и о самој природи болести, климе у земљи, односно у делу континента где се болест дешава.
Према мишљењу доктора Шеклера, откако је лепо време људи су више на отвореном, док у затвореном простору време махом проводи млађа популација која мање обољева, а међу којом се вирус тренутно заправо одржава.
- Високе температуре, људи проводе време напољу, сви више воле да седну у башту, а у затвореном су већином и у гужви су млади. Они воле ту забаву и у затвореном и у већој густини, а по природи ствари мање обољевају, блаже су клиничке слике, мање су драстични знаци болести, па се и зато ствара илузија, а вирус се заправо ту одржава, у том делу популације - наводи.
Предност вакцинација најбоље ће се видети на јесен, од које ће зависити шта ће се даље дешавати, тврди Шеклер.
- Шта ће даље да се деси зависи од вакцинације. Тачно је да је предност имати тамо где је више вакцинисаних и то ће најбоље да се види на јесен. Ефекат вакцине ће да се види тек кад се уђе у хладнију сезону, када људи више буду боравили у затвореном, јер је то по природи климе, време нам то диктира. Тад ће доћи до изражаја значај процета вакцинисаних, за који тренутно не можемо да кажемо да је најважнији чинилац - рекао је Шеклер и додао да због свега наведеног сматра да таласи који нам предстоје морају бити блажи:
- Не верујем да може да се деси талас истог обима, мора да буде много блажи јер проценат вакцинисаних значи и проценат заштићених у великом проценту.
Чека нас нови делта сој
Да се крај не ближи наговестио је и епидемиолог Предраг Кон објавом на свом профилу на фејсбуку којом је најавио могућу појаву делта соја корона вируса у Србији.
- У време изразитих врућина у затвореним просторима као што су тржни центри и свим осталим просторима који користе климу и где радо бораве посетиоци како би се расхладили повећава се ризик преношења вируса, првенствено због већег броја контаката и евентуално дужег боравка. У градском саобраћају такође се одржава ризик. У овим условима неопходно је стриктно поштовати мере ношења маски у затвореном простору. За сада немамо потврду присуства делта вируса, али је готово сигурно да ће се појавити. Све врсте прослава су знатно већи ризик за невакцинисане него за вакцинисане (1:25 је однос заражених вакцинисаних у односу на невакцинисане у Великој Британији где 90% циркулише индијски-делта сој вируса) - пише у објави доктора Кона.
Током обраћања новинарима бојазан због појаве делта соја изразио је председник Александар Вучић, који је најавио и могућност треће дозе вакцина.
- Ужасно се плашим надолазеће јесени и ужасно се плашим за невакцинисано становништво. Ми ћемо кренути вероватно да дајемо трећу дозу вакцине. Овај делта сој коси све пред собом, и када дође у већем обиму, плашим се да нећемо имати адекватан одговор. Британија је цела вакцинисана, а имају проблем - рекао је Вучић и додао да је делта сој стигао сигурно у Србију само да још увек није детектован.
Словенија прогласила крај
Са друге стране, Словенија је, након што су 14. јуна регистрована 24 нова случаја вируса од 1.023 тестиране особе, дан касније прогласила крај пандемије, али су неке мере ипак остале на снази.
Ношење маски у затвореном простору ће и даље бити обавезно, ограничења попут броја присутних у затвореним просторима, као и посебни услови за присуствовање концертима и другим догађајима, који ће бити могући само уз негативан тест на корона вирус, антигенски тест или доказ о вакцинацији.
(Блиц)
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (1)