УКЊИЖБА НЕМОГУЋА МИСИЈА: У Катастру 400.000 нерешених предмета
СВАКОГ месеца број нерешених предмета у катастру све је већи, а ако се тај тренд настави, у септембру 2023. достићи ће милион!

Месечно се бележи и до 16.000 нерешених поднесака
Ово су подаци Адвокатске коморе Србије, која дуже време захтева измене Закона о упису у катастар непокретности. Потпредседница АКС Јасмина Милутиновић тврди да је, према подацима самог Републичког геодетског завода (РГЗ), од јула 2018. до септембра 2020. било нерешено укупно 415.024 првостепена предмета, а процене су да нерешених другостепених има између 10.000 и 20.000.
Овде нису урачунати стари предмети, пре 2013. године, односно, увођења новог система електронске евиденције, па су реалне бројке још и веће. Зато је крајем априла формирана Радна група за измене закона, али се до данас није састала.
- Имам предмете у жалбеном поступку из 2012. године који и даље нису решени - каже Јасмина Милутиновић, члан Радне групе у име адвокатуре. - То све лоше утиче на правну сигурност. Када имате више промена на једној некретнини, сви у ланцу морају да чекају да се оконча први поступак, а замислите ако он траје три, четири или осам година! А уколико немате коначно решење да сте власник непокретности, ви са њом, наравно, не можете да урадите ништа: ни да је ставите под хипотеку ради кредита, да је продате, поклоните...
У Анализи проблема у раду РГЗ, адвокати осим неефикасности, наводе и да на месечном нивоу катастру просечно остаје скоро 15.962 нерешена предмета. Они похваљују дигитализацију као неопходну алатку код укњижбе, али и недовољну.
Милутиновић истиче и да катастар не поступа у роковима, па се и по три-четири рочишта одложе пред судом због недостављања података о промени власништва. Збирка старих јавних исправа није скенирана, па се не могу пратити промене власништва електронски.
А у анализи ефеката примене Закона о упису у катастар непокретности, коју су израдили независни експерти у сусрет будућим изменама прописа, наводи се да је он - пун погодак. РГЗ као главне резултате наводи поједностављивање процедура и унапређење глобалне конкурентности Србије. Ова сазнања, како кажу, "отклониће предрасуде настале као резултат негативне кампање и опструкције појединих интересних група".
Јавни бележници, уз извршитеље, суд и друге државне органе спадају у обвезнике доставе и законски рок да служба катастра поступи по њиховом захтеву јесте пет дана. По речима Србислава Цвејића, председника Јавнобележничке коморе, ова комуникација функционише добро, али било би боље када би свака промена регистрована у катастру одмах била видљива и у листу непокретности, а не тек за дан или три.
- Залагаћемо се и да оно што је подобно за упис можемо ми да књижимо. Тако би се растеретили службеници РГЗ који то сад раде и могли би да се посвете старим предметима. За четири-пет година би их рашчистили.
БОЉА РАЗМЕНА ПОДАТАКА
ПРОСТОР за даља унапређења у РГЗ виде кроз бољу размену података и докумената са носиоцима јавних овлашћења, утврђивање начина достављања нотарских и других јавних исправа за упис, усаглашавање одредаба других закона, као и окончање раније започетих поступака.
Препоручујемо

ДЕТАЉНО ОБЈАШЊЕЊЕ: Ево зашто власници станова морају да унесу ЈМБГ у катастар
22. 06. 2021. у 19:00

НЕКРЕТНИНЕ ВЕЋИНА ПЛАЋА КЕШОМ: Само један одсто земље није купљен готовином
16. 06. 2021. у 17:01

БЕЗ ЗНАЊА НЕМА ШЕФОВАЊА: Анализа руководилаца Републичког геодетског завода
07. 06. 2021. у 16:07

КЊИЖЕНО „ОДОКА“? Проблеми са катастром после куповине фирме у Лозници
12. 04. 2021. у 20:04

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)
КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.
21. 07. 2025. у 18:43

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (7)