ПОТВРДА О ВАКЦИНАЦИЈИ ДОБИЛА РОК ВАЖЕЊА: ЕУ уводи нова правила за путовања - сада је важно и када сте примили другу дозу

Новости онлајн

24. 07. 2021. у 18:00

ПО новим правилима Хрватска тражи да се онај који жели да уђе на њихову територију вакцинисао пре највише седам месеци, Аустријанци дају нешто дужи рок од девет месеци, колико и егзотични Катар, истина уз могућност да тамошња влада продужи рок.

ПОТВРДА О ВАКЦИНАЦИЈИ ДОБИЛА РОК ВАЖЕЊА: ЕУ уводи нова правила за путовања - сада је важно и када сте примили другу дозу

Фото: АП

Ове информације изненадиле су грађане који туристички или пословно планирају да путују у ове земље, а који су се вакцинисали како би, између осталог, лакше прелазили границе широм планете.

Иако се донедавно поседовање валидног сертификата о вакцинацији сматрало довољним за прелаз границе, полако али сугурно долази до промена по том питању. Наиме, није више довољно да сте вакцинисани са две дозе вакцине против корона вируса, већ власти појединих земаља дају тачан рок до којих вакцинација "важи". И то иако још ни произвођачи самих цепива, али ни медицинари, па ни Светска здравствена организација нису изашли са званичним подацима о временском периоду током којих су поједине вакцине функционалне.

- У страху да вакцине можда не пружају довољну заштиту, након одређеног временског периода, поједине земље су одлучиле да се на овај начин заштите, посебно након појаве нових сојева, на које поједина цепива имају слабије дејстов - каже један српски епидмиолог.

Шта то значи у пракси? Па, ако сте се на пример вакцинисали крајем јануара, односно ако сте тада добили другу дозу вакцине, у Хрватску ћете моћи да уђете са потврдом о вакцинацији само до краја августа, а након тог рока мораћете да имате негативан ПЦР тест.

Правила се разликују од земље до земље и ако планирате путовање у иностранство, најбоље би било да се добро упознате са правилима која важе у држави у коју желите да отпутујете.

Аустрија

Улазак у Аустрију је дозвољен за све категорије грађана, а приликом преласка границе као једна од опција је истакнут сертификат о вакцинацији. Признају се вакцине "Фајзер", "Модерна", "Астра-Зенека", "Џонсон-Џонсон", "Синофарм" и "Синовак". Међутим, постоји и додатни услов, код лица која су примила другу дозу, од примања прве дозе не сме да прође више од девет месеци. Вакцинација цепивом за коју је предвиђена једна доза, признаје се девет месеци, али од 22. дана након примања вакцине.

Дакле, за оне који су, на пример, вакцинисани "Синофармом" или "Фајзером", и прву дозу су примили 15. јануара, у Аустрију ће моћи без проблема да уђу до - 15. октобра.

Хрватска

Наши грађаскани који у Хрватску долазе непосредно из Србије, могу да уђу без потребе доказивања посебно оправданог разлога путовања, али уз испуњавање одређених епидемиолошких услова. Једна од варијанти је потврда о вакцинацији која није старија од 210 дана (од друге дозе), а од последње дозе је прошло најмање 14 дана.

У Хрватској се признају потврде за вакцине "Фајзер", "Модерна", "Астра-Зенека", "Спутњик В", "Синофарм" и "Џонсон и Џонсон".

То значи да ако сте се вакцинисали у јануару, можете да идете у Хрватску до августа, без проблема.

Катар

Држављани Србије могу да уђу у Катар. У овом тренутку Србија је на "зеленој листи", те се тако на држављане Србије који су вакцинисани не примењује мера карантина.

Признају се "Фајзер", "Модерна", "Астра-Зенека", "Синофарм" и "Џонсон и Џонсон". Важност вакцина је девет месеци, а тај период се може и продужити у складу са одлукама органа Катара.

Улазак у Грчку остаје по старом

За улазак у Грчку и даље важе раније донета правила, иако су Грци у уторак имали рекордан број новозаражених у последња три месеца - 3.565.

Нешто мање од половине регистровано је у Атини и околини, али брине ситуација на појединим острвима, а посебно на Криту који има много више заражених него, на пример, Солун.

Дакле, у Грчку можете са потврдом о вакцинацији, уз ПЦР или антигенски тест, али и потврду да сте прележали корону.

На Кипар од данас без ПЦР теста

Грађани Србије од данас могу само са пасошем да путују на Кипар. Наша земља се налази у "зеленој категорији", те неће више бити потребан негативан ПЦР тест (ово се односи како на вакцинисане тако и на невакцинисане грађане). Једина обавеза ће бити да се електронски попуни пропусница (ЦyпрусФлигхтПасс), најраније 48 сати пре лета, која ће уједно туристима користити за несметано кретање на Кипру.

Једини проблем је што Кипар, тренутно, има процентуално највише заражених од короне у целој Европи.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу