ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - БЕЧ ЈЕ ПО СВАКУ ЦЕНУ ЖЕЛЕО РАТ: Поводом напада Аустроугарске на Србију пре стотину седам година
ТОПАО јул 1914. године уместо мириса лета, донео је грађанима Краљевине Србије мирис барута – рат који је покренуо лавину европског и светског нагомиланог незадовољства која је убрзо потопила готово цео свет.

Аустријски велепосланик уручује ултиматум Београду
Месец дана након Сарајевског атентата Аустро-угарска монархја је поставила српској влади ултиматум који је британски министар иностраних послова, сер Едвард Греј, окарактерисао као „најтежи икада упућен једној држави од стране друге“.
Данас се у делу новије историографије инсистира се на томе да је српска влада, да је хтела, могла много да учинити за европски мир тиме што би у потпуности прихватила аустроугарски ултиматум и да је њена „непомирљивост” била последица руске подршке.
А ШТА би било да је званични Београд прихватио бечку уцену? Саветник и професор Бечког универзитета Фон Холд-Фернек израдио за Министарство иностраних послова Аустругарске алтернативу ако Србија ипак прихвати све услове Ултиматума ми услове: „Ако Србија прими све наше захтеве без протеста, ми бисмо могли одбити да није у одређеном року доказала да је извршила оне захтеве што је требало испунити ‘одмах’ или ‘са свом брзином’ и о чему је требало да нас ‘без одлагања извести’ као на пример распуштање ‘Народне Одбране“. Сам министар Берхтолд је за тај случај имао свој план. Он је отправнику послова немачке амбасаде у Бечу 17. јула на директо питање - Шта ако Србија прихвати ултиматум и не дође до ничега?, одговорио да ће онда Аустроугарска дати себи значајну слободу да изабере како ће провести своје захтеве. Претходно Берхтолд је Столбергу изнео став да су захтеви у ултиматуму неприхватљиви за Србију.
Аустроугарска објава рата Србији
Министар иностраних послова Аустроугарске гроф Бертолд упутио је влади Краљевине Србије, 28. јула 1914. године, отворени телеграм:
Краљевском Министарству спољних послова у Београду
евентуално Крагујевцу
Беч, 28. јул 1914. године
(телеграфским путем)
Будући да влада Краљевине Србије није на задовољавајући начин одговорила на ноту од 10/23. јула 1914. године коју је уручио аустроугарски посланик у Београду, Царска и Краљевска Влада је принуђена да се сама побрине за очување својих права и интереса и да, у том циљу, прибегне оружаној сили.
Према томе, Аустро-Угарска сматра да се од сада налази у стању рата са Србијом.
Министар иностраних послова Аустро-Угарске Гроф Бертолд
У оригиналном нацрту објаве рата Србији од 27. јула, а која је идентична тексту телеграма, који се чува у Државном архиву Аустрије, налазила се и (полу)реченица која је прецртана плавом оловком и није послата у Београд. Реченица гласи: “, а нарочито с обзиром на то да су српске трупе већ напале један одред Царске и Краљевске војске у близини Ковина.”

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)