СТРАНЦЕ КОЧЕ ДОЗВОЛЕ ЗА РАД: Поједини радници из иностранства жале се на компликоване процедуре

Ј. Ж. С.

14. 08. 2021. у 13:00

ДА би добили "папире" и легално се запослили, страни држављани у Србији морају да чекају најмање два месеца.

СТРАНЦЕ КОЧЕ ДОЗВОЛЕ ЗА РАД: Поједини радници из иностранства жале се на компликоване процедуре

Фото Н. Скендерија

Иако све већи број странаца жели да ради у нашој земљи, искуства послодаваца показују да процедура некада може да потраје и много дуже. Осим нискоквалификованих радника који су ангажовани на градилиштима, на нашем тржишту рада све је више и високообразованих стручњака.

У једној београдској фирми недавно је држављанка Хрватске зелено светло чекала пуна три месеца, док је код истог послодавца руски држављанин у поступку више од два месеца. Врло често дешава се да због компликоване и дуготрајне процедуре многи од њих и одустану и код српских газди се запошљавају без папира, па плату добијају "на црно".

Пре неколико месеци Моравски коридор "чекао" је око 200 радника из Турске и Индије, који су папире добили тек пошто је председник Александар Вучић затражио убрзање процедуре. Он је тада нагласио да је бесмислено да земља буде затворена за раднике ангажоване на великим пројектима и да све зависи од потписа једног ћате. Чини се да се нисмо одмакли много од почетка.

Званична процедура легалног запошљавања страних држављана подразумева одобрен привремени боравак и радну дозволу. Први папир издаје Министарство унутрашњих послова, а други Национална служба за запошљавање. Странац који жели да ради у Србији, мора најпре да поднесе захтев за одобрење или продужење привременог боравка у Србији Министарству унутрашњих послова према месту боравишта. То може да уради и електронским путем преко портала е-управе, с тим да уколико то ради из иностранства, то може само ако је држављанин земље са којима Србија нема визни режим.

- Странци који долазе из земље са којом визни режим постоји електронски захтев за боравак подносе пошто уђу у Србију са важећом визом Д - објашњавају у МУП.

Поступак код НСЗ, тврде, траје у просеку 15 до 20, док је законски рок за издавање решења 30 дана.

- Ситуације у којима се на издавање дозволе чека дуже од овог рока су изузетне и то само онда када послодавац односно странац, уз захтев за издавање дозволе за рад, не доставе потребну документацију, односно доказе који се прилажу уз захтев, па је потребно водити поступак његове допуне. Свему томе претходи поступак регулисања привременог боравка или прибављања визе за дужи боравак - кажу у НСЗ.

Препорука је да се послодавац, када одлучи да ангажује странце, упозна са процедуром и најави надлежнима ако је реч о већој групи.

- Од 2020. дозвола се може издати на основу визе Д за дужи боравак по основу запошљавања, чиме је омогућено да поступак регулисања визе и издавања дозволе за рад теку паралелно, тако да странац одмах по доласку у Србију може да почне да ради, уколико је благовремено поднет захтев за издавање дозволе за рад. Не мора да чека да буде одобрен привремени боравак - објашњавају у Националној служби.

НАЈВИШЕ КИНЕЗА И ТУРАКА

ПРОШЛЕ године у Србији је регистровано око 12.000 страних радника, а сада се процењује да их је дупло више. У Министарству рада истичу да највећи број у печалбу долази из Кине, Турске, Руске Федерације и Индије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ТАЈ ТРОФЕЈ НИКАДА НИЈЕ ОСВОЈИО, ФЕДЕРЕР ЧАК 13 ПУТА: Овај пут признање отишло у руке Новаковог пријатеља (ВИДЕО)