СПОЈИЛИ ИХ РИТМОВИ МАРШЕВА И ВАЛЦЕРА: У Кикинди основан "Омладински дувачки оркестар Србије" којег чини 40 младих музичара из 15 градова
СРПСКИ музичари, њих 40 из 15 места наше земље, основали су у Кикинди "Омладински дувачки оркестар Србије". Чланови су узраста од 15 до 30 година и ученици су основних и средњих музичких школа, студенти и професори.
Њихове трубе, флауте, кларинети, хорне, бубњеви, тромбони, чинели и други инструменти најпре су засвирали у Кикинди, толико снажно да су се чули до Мађарске, а њихових 16 композиција требало би да чује и публика у Београду, Панчеву, Суботици, Шиду, Сенти, Новом Саду и другим местима одакле су млади музичари.
Први концерт одржали су у четвртак увече испред Градске куће у Кикинди, а други наступ имали су већ у петак у Мађарској, у месту Мако, на 28. међународном фестивалу дувачких оркестара.
Идеја о оснивању оваквог оркестра настала је пре годину дана када су се у Зрењанину срели Кикинђанин Алберт Нађ и Панчевац Борис Матијевић, диригент. Обојица Банаћана знала су да у Србији нема много оваквих оркестара, али да има много музичара на дувачким инструментима које само треба окупити.
- У Кикинди се нашло плодно тле. Алберт је реорганизовао Дувачки оркестар Добровољног ватрогасног друштва и успео је да анимира Градску управу, Културни центар и музичаре. Потом смо позвали колеге из Београда, Новог Сада, Ниша, Панчева, Сенте..., основали камп и формирали оркестар са добрим репертоаром - каже, за "Новости", Борис Матијевић, који у Панчеву води Дувачки оркестар и Музички центар.
Иза њега је више од 40 година искуства, радио је у школи, водио хорове и оркестре, дечје опере, покренуо такмичења и фестивале. Оснивач је панчевачког "Распеваног пролећа" које траје већ 41 годину и организатор музичког живота у граду на Тамишу. У Кикинди је пре двадесетак година водио мултиуметнички камп.
- Верујем да смо направили добар оркестар, са озбиљним репертоаром. Имамо хетероген састав, који смо успели да спојимо у добру хармонску основу. Чине га млади музичари без икаквог оркестарског искуства, студенти, али и неколико младих професора који много помажу. Свирамо маршеве, валцере, а изводимо и врло захтеван "Концерт љубави" писан баш за дувачки оркестар. Са инструментима смо у диспропорцији, имамо мање дрвених инструмената, а више лимених, али се надамо да ће се оркестар богатити - искрен је диригент Матијевић.
У дуг музички живот "Омладинског дувачког оркестра Србије" верује и Александра Пауновић, флаутисткиња из Београда.
- Млади музичари имају много полета, воље и енергије. Врло сам задовољна, јер сам сазнала оно на шта досад нисам обраћала пажњу, иако сма педагог у музичкој школи. Заједничка енергија довела је до доброг резултата - каже Александра.
Мађу најмлађим члановима је Бела Газдаг из Сенте. Завршио је основну музичку школу, свира кларинет и каже да је добро бити у оркестру, јер колективни рад даје ново искуство. Придружио им се и професор Горан Гојевић, који живи у Канади и у Торонту већ 20 година у државној основној школи подучава младе музичаре исто као што то чини његов колега Борис.
- Радо сам се придружио младим музичарима, јер они имају велики ентузијазам. Овај пројекат, међутим, неће опстати ако га неко не подржи и ако изостане добра организација. Ништа неће вредети квалитетна музика, љубав, воља, труд и жеља појединаца, ако не буде званичне подршке - уверен је професор и кларинетиста Гојевић.
НОТЕ ИЗ ТОРОНТА
ДОНЕО сам два кофера нота из Торонта. Тамо су хтели да их баце, али сам их замолио да их понесем у Србију. Ово је јединствен оркестар овог типа у Србији и неко мора да га подржи, јер није скуп пројекат - наводи професор Горан Гојевић.
ПОДРШКА И ОД МИНИСТАРСТВА КУЛТУРЕ
СТУДЕНТ медицине, Кикинђанин Алберт Нађ, је организационо-технички директор оркестра. Колегама је познат из Дувачког оркестра Добровољног ватрогасног друштва.
- Наш омладински је четврти овакав оркестар у Србији, један је репрезентативни Оркестар гарде Војске Србије, други је у Нишу, а трећи има МУП. Носилац овог пројекта је Музички центар Панчево. Подржали су нас Министарство културе, Град Кикинда и његов Културни центар - објашњава Нађ.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)