И ОНЕ ЧУВАЈУ НАЈВЕЋУ СВЕТСКУ ПРАШУМУ: У дивљину Амазона пуштено 3.000 младунаца корњача (ВИДЕО)
ВОЛОНТЕРИ су у јужноамеричкој држави Перуу у дивљину пустили 3.000 младунаца речне корњаче, врсте која је у подручју Амазона већ дуже угрожена.

Фото: Принтскрин
Међународна унија за заштиту природе (ИУЦН) сматра речне корњаче „рањивом врстом“ пошто их годинама убијају ради исхране људи или држе као кућне љубимце, преноси Ројтерс.
Иако је заштићена Конвенцијом о међународној трговини угроженим врстама (ЦИТЕС), популација корњача у сталном је опадању већ низ година.
- Важно је да очувамо врсту у области Амазона пошто је она већ дуже угрожена. Циљ нам је поновно обнављање ове популације - рекла је Сабрина Пипа, биолог која ради на заштити слатководних корњача.
Корњаче носе научно име Podocnemis unifilis, али их Перуанци зову Тариyаца корњаче.
Пипа је навела да је пројекат Тариyаца почео 2019. године и да је до сада заштићено око 6.000 речних корњача, поред оних које су ове године сачуване.
Научници су сагласни да је очување амазонске прашуме од виталног значаја за избегавање катастрофалних климатских промена због њене способности да апсорбује гасове који стварају ефекат стаклене баште, а Перуу припада други највећи део амазонских прашума после Бразила, док је током протекле две деценије више од 19.700 квадратних километара перуанског Амазона уништено.
Препоручујемо

УГИНУЛА ЈЕ ПРЕ 30 ГОДИНА: Научници у САД клонирали измрлу врсту америчког твора (ФОТО)
21. 02. 2021. у 00:33

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)