СРПСКИ ВИРУСОЛОГ УПОЗОРАВА: Делта плус соја короне је преносивији, али последице су још непознате
„ДЕЛТА плус” сој је нешто ‘преносивији’ у односу на делта сој. То значи да један човек може да зарази више људи ако болује од тог соја.
Делта плус сој још није доминантан, али видећемо шта ће касније бити. Посебно се прати његова улога у преносивости вируса“, каже за вирусолог Нада Куљић Капулица.
Делта плус сој откривен је и назван тако јер су приликом умножавања делта соја корона вируса, који тренутно преовладава у свету, уочене нове грешке тј. мутације вируса.
Делта плус сој – заразнији
Нада Куљић Капулица појашњава да су промене приликом умножавања вируса примећене на шиљку, делу вируса који се везује за ћелије људског организма, односно почетку инфекције и истиче да је за откривање делта плус соја потребна опширна анализа, која обухвата испитивање и разврставање великог броја узорака вируса узетих од пацијената.
-Код нас се то ради на Медицинском факултету и још неким местима. У нашој околини, Хрватска је већ прогласила да имају тај сој, што значи да је сигурно присутан и код нас. Колегиница с Медицинског факултета је јуче рекла да су они радили са десетак сојева и да још нису пронашли делта плус, предочава Нада Куљић Капулица.
Последице и даље непознате
Она указује на то да још није познато какве ће тачно последице нови сој имати, јер није довољно испитан:
-Да ли ће људи више умирати, да ли ће давати тежу болест, односно да ли ће бити опаснији, то ће се тек видети. То се тек прати, као и то како ће вакцине утицати на тај сој, али за то треба да имамо пацијенте. За све то је потребно време и разврставање сојева. Они су сад на помолу у неким земљама, а како ће вирус еволуирати, то не може да се предвиди. То важи и за делта плус, да ли ће да буде одбачен сутра као безначајан или ће бити забрињавајућ, то ћемо тек да видимо.
Нада Куљић Капулица подсећа да су мутације грешке у умножавању вируса које се уочавају анализирањем генома вируса. Ако је мутација значајна, класификује се као нови сој.
-Има много мутација овог вируса. Издвојене су значајне, оне означене грчким алфабетним словима: алфа, бета, гама и делта. Значајно значи да утиче на брзину преноса вируса, изазивање тежег облика болести, чешће смртне исходе, појашњава Нада Куљић Капулица.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ОДОБРИЛА: ЕМА почела са разматрањем Меркове пилуле против ковида-19
08. 11. 2021. у 19:15
КАДА ЋЕ СЕ ЗАВРШИТИ ПАНДЕМИЈА? Директор Фајзера навео тачан датум краја епидемије у САД
06. 11. 2021. у 18:29
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)