ДА ЛИ ТРЕБА ДА ПРОВЕРИТЕ АНТИТЕЛА ПРЕ ТРЕЋЕ ДОЗЕ: Батут је објавио препоруке, а имунолози се слажу
”БАТУТ" је објавио препоруке о томе када треба да се прими бустер доза вакцине.
Препоручује се свима који су примили две дозе. Пет месеци након друге дозе "Фајзерове", "Спутњика В" и "Астра-Зенекине", а четири месеца од давања друге дозе "Синофармове".
Имунолог др Љиљана Софронић Милосављевић каже за РТС да су антитела само једна од компоненти имунског одговора и да на основу њиховог броја не треба одлучивати да ли да се прими вакцина.
Др Љиљана Софронић Милосављевић је гостујући у Београдској хроници изјавила да се не треба самоиницијативно тестирати на антитела, а поготово не треба на основу тога одлучивати да ли да примимо вакцину.
- Вакцину треба да примимо онако како је препоручено, а антитела нису показатељ за добијање треће дозе. Они су само једна од компоненти имунског одговора - навела је Софронић Милосављевићева.
На питање шта ако смо без симптома прележали ковид, а примили другу дозу, да ли би требало да примимо и "бустер" дозу, наводи да она не може никако да штети и да они који су примили две, треба да приме и трећу дозу.
- Неће бити никаквих штетних последица - каже Софронић Милосављевићева.
Вирусолози би, каже, лепо објаснили да неки вируси мутирају брже, а неки спорије.
- У време овакве пандемије, када заштита становништва није на адекватном нивоу постигнута вакцинама, вирус се брзо шири и када долази до мутација, меморијски и ефекторни одговор не може да траје онолико дуго као код вируса као код дечјих болести - додаје докторка.
У Србији, напомиње, постоји неколико студија које се баве присуством антитела у циркулацији.
- Сада ће у децембру бити једна студија у 22 земље у Европи и у Србији прате се б-лимфоцити који праве антитела и т-лимфоцити који убијају инфициране ћелије. Само у њиховом заједничком деловању имамо ефикасну заштиту. Уколико једна од тих руку фали, заштита и даље постоји, због т-лимфоцита. Наш имунски систем добро ради и важне су му вакцине да то освежавају. Вирус није толико мутирао, вакцине нам ипак помажу, а надамо се да ће наредне године бити и иновираних вакцина које ће имати и компоненте мутираних сојева - истиче Софронић Милосављевићева.
Епидемиолози су важни, указује, за ову студију која ће бити популациона студија, јер ће обухватити и оне који имају и здравствене проблеме, оне који нису вакцинисани, али и оне који су примили трећу дозу вакцине.
- Ми смо у специфичној ситуацији да овде људи могу да бирају да ли ће после Синофарма да приме Модерну или Фајзер или Синофарм, а нас имунологе који праве комбинацију вакцина занима да видимо како ће наше ћелије и б и т лимфоцити да одговоре на такву ситуацију - истиче Софронић Милосављевићева.
Пошто је у кинеској вакцини цео вирус који је инактивиран, и не показује на исти начин организму онај делић који се зове "спајк", као што то ради "Фајзер" који ће подстаћи ту компоненту на "спајк" вируса.
- Имунски систем ће бити у стању да одговори на бустер дозу и ми ћемо то надам се потврдити - закључила је др Љиљана Софронић Милосављевић.
(РТС)
Препоручујемо
ПОЛА ЗА ВАКЦИНЕ, ПОЛА ПРОТИВ: Истраживање Кровне организације младих о имунизацији
17. 11. 2021. у 15:49
КО МОЖЕ ДА ИЗДА СЕРТИФИКАТ ЗА АНТИТЕЛА: Важна информација за грађане Србије
17. 11. 2021. у 15:41
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)