ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ПРАВО НА ПОБУНУ ‘68: Године које су одредиле судбину југословенске државе
СВЕСТ о постојању кризе и сазнање о њеним размерама постојала је код партијског руководства почев од краја 50-их годииа 20. века. Упоредо с тим, била је видна и оштра подела на заговорнике опсежних и хитних друштвених и привредиих реформи, који су представљали мањину у партијском и државном врху и бројнијих присталица успорених, етапних, козметичких друштвених промена и „старих” метода управљања и владања.

Архива
Између „опасности” за социјализам и државу, како су тврдили једни и „спорог” преображаја друштва који генерише свеопшту економску и политичку кризу, како су говорили други, компромис је могао бити само привремен. А то се показало као кобно за опстанак државе и функционисање друштва.
Постојећу ситуацију додатно је оптерећивала стаљинистичка пракса и нескривено настојање СКЈ да угуши и обрачуна се са сваким видом мишљења супротног партијском.
А то је значило онемогућавање да у расправама о битним питањима развоја и будућности земље учествују сви они који критички мисле, пре свега интелигенција стасала унутар постојећег поретка и партијских институција чији су погледи на друштвени тренутак били делом другачији од званичних партијских ставова који су измишљали и глорификовали „успехе” југословенског социјализма.
Игнорисање проблема, најдиректније је, како је показало време неколико деценија касније, утицало на судбину југословенског социјализма и југословенске државе.
КРАЈ шездесетих година обележила су два догађаја, по својој природи, садржају и значају различита, али важна за разумевање политичких прилика у Југославији.
Биле су то масовне студентске демонстрације, избиле су у недељу 2. јуна 1968. у Београду и војна интервенција пет земаља Варшавског пакта на Чехословачку, до које је дошло у ноћи између 20. и 21. августа 1968. Ова дешавања промениће општи историјски оквир у коме се дешавала југословенска криза.
Недавно се, у изадњу Српске акаденије и уметности и Балакнолошког института појавила публикација „Право на побуну - `68. код нас и у свету“ у којој једанаест аутора расветљавју, са свих аспеката, бурне шездесета године. У овом и следећем „Историјском додатку“ преносима најзанимљивије делове овог значајне књиге.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)