СОЦИЈАЛНА ПЕНЗИЈА "ЗАБОРАВЉЕНИМА": Треба ли најстаријим сиромашним грађанима давати 100 евра месечно?

Ј. Ж. С.

21. 01. 2022. у 12:00

СВИ старији од 65 година који не примају ниједан вид социјалне помоћи, нису у евиденцији Фонда ПИО и немају имовину, могли би, уколико буде прихваћена иницијатива министра Милана Кркобабића, да добију социјалну, односно гарантовану пензију у износу од 100 евра.

СОЦИЈАЛНА ПЕНЗИЈА ЗАБОРАВЉЕНИМА: Треба ли најстаријим сиромашним грађанима давати 100 евра месечно?

Циљ иницијативе је да заштити најугроженије у селима, Фото Б. Субашић

И док његов предлог наилази на подршку јавности, у Министарству за рад сматрају да је постојећи начин заштите минималног стандарда старијег становништва примерен нашим условима. Они наглашавају да ће у сваком случају "наставити да прате стање у овој области, али да ће бољи увид добити тек када буде заживела социјална карта". Питање увођење "социјалних пензија", другим речима, биће остављено за будућност.

Суштина Кркобабићеве идеје је да 100 евра месечно примају најстарији без примања и имовине, од којих већини живи заборављена у напуштеним селима.

Милан Кркобабић, Фото Танјуг

Да би овај вид давања заживео требало би најпре донети Закон о социјалној карти којим ће се формирати јединствени регистар података о грађанима - шта и у којој мери поседују, колика су им примања, како појединачно, тако и породично. Са тим је сагласан и професор Љубодраг Савић, који наглашава да би ова примања била јако добра у држави која тренутно води јако лошу социјалну политику.

- То би била изузетна мера, јер док новца у буџету има за неке ствари које нису толико потребне, требало би да га буде и за социјалне пензије - сматра професор.

- Не би требало, међутим, унапред одређивати износ, него утврдити колико има пара у буџету за те сврхе, па дати онима са дна листе.

Професор Савић наглашава да би требало градирати ниво сиромаштва и на основу тога делити новац, јер није исто када неко живи на селу са 70 година и 15.000 динара и у граду у великом стану са 40.000:

- Помоћ је онима на селу потребнија, јер су им и могућности за било какав додатни приход никакве. Примера ради, стари у граду могу да издају део стана и допуне кућни буџет.

Социјална пензија се, према неким најавама, не би односила на све старије особе које су ван пензијског система, већ само на оне који немају услове за пензију, што значи да су били у ПИО систему и уплаћивали доприносе, али у периоду краћем од 15 година, што је неопходни услов за остварење права.

Да овакав систем добру идеју може да одведе у другу крајност, сматра Катарина Станић из Центра за либерално-демократске студије:

- Није поштено да неко ко је уплаћивао стаж има исту пензију као неко ко никада није.

Посебан је проблем што се уплата доприноса пољопривредника много теже контролише од запослених радника, што ће значити да уколико се овај вид пензије уведе више нико неће ни уплаћивати доприносе.

Гаранција дохотка у старости

СОЦИЈАЛНА пензија тренутно постоји у око 100 држава света као основни механизам заштите старијих особа од сиромаштва. Негде су оне само допуна, док у другима служе као обезбеђење минималног дохотка у старости. У нашем окружењу, овај вид давања постоји у Хрватској и Северној Македонији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (1)

ЦЕО СВЕТ СЕ СПРЕМА ЗА ЛУДНИЦУ У АМЕРИЦИ: Клади се на изборе и наплати своје познавање политике