НЕ ШТИТЕ СВЕ ВАКЦИНЕ ЈЕДНАКО ОД ОМИКРОНА: Имунолог упозорава - последице короне тек ћемо да осетимо

Татјана Марковић

30. 01. 2022. у 23:04

ОМИКРОН – нови сој вируса корона доноси нови слој брига, питања и дилема – јесу ли вакцине против новог соја ефикасне, можемо ли се и како заштитити од омикрона?

НЕ ШТИТЕ СВЕ ВАКЦИНЕ ЈЕДНАКО ОД ОМИКРОНА: Имунолог упозорава - последице короне тек ћемо да осетимо

Фото АП

Проф. др Милош Марковић, имунолог са Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду каже да се омикрон много брже шири, односно преноси.

- Друга важна ствар је избегавање имунолошког одговора. То значи да без обзира да ли се говори о имунолошком одговору после прележане инфекције или вакцине, постоји избегавање, односно мања ефикасност имунитета који имамо. Ово указује на то да после вакцине такође можемо да се заразимо - објашњава Марковић.

Он наглашава да већина људи доживљава имунитет као „све или ништа феномен“, те да се онда многи питају: „Што да се вакцинишем кад могу да се заразим?“. Ипак, објаснио је да „није све тако црно-бело јер кад причамо да можемо да се заразимо (и након вакцине), говоримо о вероватноћи. Проф. др Марковић наглашава да је и друго питање такође веома важно, а оно је: Какву ћу болест да развијем? Дакле, у контексту тога јасно је да и вакцинисане особе могу да се заразе, што зависи од тога која је вакцина и колико доза је добијено.

Подвукао је да „вакцине нешто слабије штите против омикрона, али да и даље изузетно добро штите од тешких форми болести“. Због овога је објаснио да онај коментар који често чујемо „џабе сам се вакцинисао“ далеко је од истине.

Фото: Принтскрин

- Мој савет је у ствари прилично јасан: да добијете трећу дозу, ако је нисте добили, а ако се неко није вакцинисао – да се вакцинише. Ту сам прилично јасан и студије потпуно јасно показују да је најбоља опција да се добије РНК вакцина - нагласио је имунолог Марковић.

Поновио је да се омикрон слој брже преноси, да он избегава (стечени) имунитет, али је и питање какву клиничку слику даје. Објаснио је да, према недавно спроведеним студијама, може да се закључи да је делта сој давао тешку форму болести јер је имао афинитет за доњи респираторни тракт, односно плућа, док се омикрон углавном задржава у горњем респираторном тракту. Ово се закључује по симптомима, па тако омикрон сој карактерише бол у грлу, запушен нос, цурење носа, па тако и ређе даје упалу плућа, која је раније била карактеристична.

- Да будем крајње јасан – далеко од тога да је то безазлена болест и из Светске здравствене организације (СЗО) су изашли са подацима да је срећна околност што постоји тенденција ка блажој болести, али далеко од тога да је то блага болест и да код некога не може да изазове тешку форму, пнеумонију или чак и смртни исход. Већ имамо доста пријављених таквих случајева - упозорио је професор. - Не ради се само о форми саме болести. Постоји нешто што још није потпуно дефинисано, али је чињеница да је врло често – то је тај постковид, хронични или лонг ковид, дугорочни, који може да захвата читав низ различитих система органа, од срца, плућа, поремећаја концентрације итд. који не морају нужно да буду повезани са тешким формама болести. Напротив, показано је да се јавља и код благе форме.

Признао је да још не знамо све последице, јер није прошло довољно времена.

 - Пошто је то дугорочна ствар, хронична, ми још не знамо у којој мери. Можда ће лонг ковид бити и те како чест после омикрона, иако је блага линичка слика - рекао је Марковић.

Фото П. Милошевић

Вакцина у одређеној мери штити и од постковида

На питање да ли је пост ковид код претходних слојева био чешћа појава код вакцинисаних или невакцинисаних, професор истиче да су студије прилично јасно показале да су много ређа, значајно ређа код вакцинисаних.

„Дакле, ја не могу да тврдим да не може да се деси. Мирно кажем да вакцина у одређеној мери штити и од тог дуготрајног, хроничног ковида - закључио је.

Маске треба и даље да носе и вакцинисани

Још један став који се често може срести у јавности јесте одбијање вакцинисаних људи да носе маске, па је професор разјаснио да ли вакцинисани треба да носе маске.

- То и даље није потпуно успостављена јасна истина око тога јер имате различите студије, али је прилично јасно показано да вакцинисане особе могу да пренесу, али у значајно мањој мери - каже Марковић.

Навео је резултате епидемиолошке студије која показује да унутар породица или неких колектива у којима се испитивало ширење вируса и показало се да што има више вакцинисаних, постоји мања могућност заражавања.

- То је потпуно јасан податак да вакцине смањују трансмисију. Волели бисмо страшно да оне потпуно то прекидају“, а рекао је и да то јесте могуће, али је признао да је питање да ли је са овим тренутним вакцинама то могуће и додао да је питање која вакцина то уопште може да постигне, јер „није то циљ вакцинације“, већ превасходно да заштити од тешких форми болести.

ФОТО: Депоситпхотос

Професор је одговорио и на дилему која се често чује у јавности о томе како је могуће да се у европским земљама, у којима је број вакцинисаних значајно већи него у Србији, ипак повећава број заражених из дана у дан.

- Селектовао се вирус који се изузетно лако шири, али ви немате праћење тог броја оболелих са већом смртношћу, са већим оптерећењем болница. Да у некој мери, јер и мали проценти кад имате велике бројеве се претворе у велике апсолутне бројеве, значи један одсто од 100 и један одсто од милион није исто. Дакле, објашњење јесте да се дешава пробој имунитета у смислу трансмисије и ширења, али ви немате теже оболевање и морам да признам да је потпуно јасно показано да је блажа болест код вакцинисаних - додаје професор.

Вакцине натерале вирус да мутира?

Имунолог објашњава да се мутације дешавају зато што налазе на имуну популацију и онда се селектују они који избегавају имунитет. То је генерално тачно (као принцип), али то код ове болести, која је акутна болест и траје неколико дана, није реално, јер је вирус сувише кратко у њему. 

- Напротив, мањак вакцинације омогућава трансмисију. Дакле, када ви вакцинишете већину људи, ви смањујете могућност да се они невакцинисани, из било ког разлога, укључујући и антиваксере, разболе. Кад вам неко каже 'ево, ја се нисам вакцинисао и нисам се разболео' није свестан своје несвести. И увек можете да му кажете – ниси се разболео зато што сам се ја вакцинисао, и то је врло примењиво за већину болести - појаснио је професор Марковић свој став.

На питање која нас вакцина штити мање а која више од ковида, и које су шансе да и после две и три дозе ипак добијемо ковид, професор напомиње да су све оне добре, али да се до сада прилично искристалисао неки редослед заштите, али да ипак не жели ниједну да фаворизује, да на основу акумулираних података може да изнесе податке.

Фото Схуттерстоцк

- Чињеница је да Модерна и Фајзер, односно РНК вакцине најбоље штите јер најбоље индукују та неутралишућа антитела, а сасвим солидно те лимфоците. Онда иду векторске вакцине и онда инактивисане. За Синофарм има врло мало података, али има за неки Синовак – то је друга компанија, али иста технологија - темељно је испричао др Марковић.

Доктор додаје и да су РНК вакцине прилично реактогене и да је ретко да нема никакве реакције, али и да су то у огромном проценту реакције пролазног карактера које могу да буду локалне, као што је бол, оток и црвенило, али и системске – најчешће температура и нека језа, што прође за два до три дана, а најчешће унутар првих 24 сата.

- Оно чега се ми плашимо су те тешке, озбиљне нежељене реакције које су се сада већ, после оволико датих доза, искристалисале и повезане су са неком од ових вакцина. Конкретно, код РНК вакцина то је миокардитис, односно запаљење срчаног мишића, а код векторских је то та тромбоза - објашњава професор и инсистира да се мора имати у виду  учесталост тих реакција у односу на дати број вакцина на глобалном нивоу.

Најбоља комбинација вакцина за бустер

Читајући различите студије, професор је дошао до закључка да је чак и ко се одлучи на трећу инактивисану а прве две РНК боља опција него да их уопште не добије, али заштита мало скаче у оквиру омикрона, релативно симболично.

„Али ако добијем РНК вакцину на две инактивисане - ја имам додатну заштиту. Та заштита је упоредива, према тој студији, као две РНК вакцине, што смо рекли да није сјајно. Изгледа да тим људима треба још једна РНК вакцина, два бустера“, али ћемо то тек видети. Рекао је да су то прелиминарне студије које се односе на неку потенцијалну четврту дозу, али да ће се до тога још чекати.

У случају да неко одлучи да прими три Синофарма доктор каже да је то боља заштита него да није уопште добио вакцину, али је таква заштита недовољна у односу на то да је уместо треће Синофарм вакцине узео неку другу трећу.

БОНУС ВИДЕО - ПОСЛЕДЊЕ ШТО ВИДЕ ЉУДИ КОЈИ УМРУ ОД КОРОНЕ: Доктор из ковид болнице објавио снимак упозорења

(РТС )

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?!