ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - НАЦИОНАЛНОСТ КРИВЦА ВАЖНИЈА ОД КРИВИЦЕ: Одјеци Брионског пленума у Југославији и свету
У ПРВОЈ половини шездесетих година прошлог века резолуцијама Осмог конгреса Савеза комуниста и привредном реформом најављиване су темљне промене у политичком и привредном животу грађана Југославије.
Уместо реализације громогласних обећања уследила је стагнација целокупне привреде за преко три пута. То је одмах подразумевало пораст цена и пораст трошкова живота који су порасли за тридесет и пет одсто.
Број незапослених прелазио је бројку од три стотине хиљада. Ове појаве су убрзавале социјалне разлике, а то је доводило до појаве економске емиграције. У тим годинама преко четири стотине хиљада радника напустило је земљу и ухлебљеље налазило по немачким, француским, шведским и аустријским фабрикама градилиштима.
Југославија се нашла у процепу, економска моћ федералне државе је радикално смањена а прелазак на тржишну привреду је изостао. Концепцијске поделе, присутне готово једну деценију у партијском врху дефинитивно су одагнале илузију да Савез комуниста води „јединствену политику”.
Све то је ескалирало 1966. године и претворило се у беспоштедан обрачун.
НА УДАРУ је била Управа за државну безбедност (Удба) оптужена да се „ставила изнад СКЈ и изван демократског система”.
Ипак, суштина сукоба није била у бројним деформацијама те службе, нити у персонализацији криваца, већ у непомирљивим погледима на друштвене промене, реформу федерације, стратегију привредног развоја, трансформацију партије.
Демонтажа Савезне Удбе, у којој је педесет одсто кадрова одстрањено, углавном Срба и Црногораца, на неко време је зауздала мешање те службе у друштвени и политички живот.
Паралелно са слабљењем утицаја федералне Службе безбедности долазило је до осамостаљивања њених републичких „филијала”, без смањивања и контроле њихових надлежности.
То је директно доводило до слабљења Југославије као целине, појави анархије, појави сепаратистичких идеја у републикама и покрајинама. Процес децентрализације претворио се у дезинтеграцију државе, тањење политичких, привредних и културних веза међу чланицама заједничке државе и народа који у њој живе. Последице које су из тога произашле још су нам у свежем сећању.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)