ЦЕНА ГАСА ПОТУКЛА СВЕ РЕКОРДЕ: Вртоглави раст цена енергената на берзама због западних санкција Русији

Е. Б. ТАЛИЈАН

03. 03. 2022. у 08:30

ЕНЕРГЕТСКИ шок јуче је продрмао европске берзе, што је последица сукоба у Украјини и санкција које Запад уводи Русији.

ЦЕНА ГАСА ПОТУКЛА СВЕ РЕКОРДЕ: Вртоглави раст цена енергената на берзама због западних санкција Русији

Фото Архива

Цена гаса потукла је рекорд свих времена, скочивши за само пар сати од почетка трговања за више од 500 долара. У појединим земљама ЕУ плаво гориво премашило је 3.000 долара за 1.000 кубика. На лондонској берзи и ТТФ холандском чворишту гас је коштао 2.226 долара. По свему судећи, оствариле су се прогнозе заменика председника Савета безбедности Русије Дмитрија Медведева изречене 22. фебруара, након обустављања сертификације "Северног тока 2".

- Добро дошли у нови свет где ће Европљани плаћати 2.000 евра за гас - поручио је тада Медведев.

И цена сирове нафте "брент" наставља да дивља, а јуче је премашила 113 долара по барелу, први пут од 30. јуна 2014. Стручњак за енергетику Жељко Марковић, истиче за наш лист да су струја и гас на европском тржишту у последње две недеље поскупели 50 до 60 одсто.

Цена електричне енергије, је како наводи, на европским берзама јуче била око 330 евра по мегават-сату. Како за "Новости" објашњавају економисти, на глобалном нивоу већ постоји инфлација изазвана пандемијом и њени узроци нису отклоњени. Поскупљење енергената ће се додатно прелити на цене производа и услуга и винути их у небо. Озбиљне инфлаторне притиске неће моћи да избегне ни Србија. Професор Економског факултета Љубодраг Савић, објашњава да се лањски, привремени скок гаса изнад 2.000 долара, разликује од садашњег. Тада је то била последица спекулативних радњи, а сада је ситуација комплекснија.

- Санкције се све више стежу и неће бити великог померања цена наниже - каже Савић.

- У глобализованом свету где свако зависи од сваког, одлуке Европе су опасне. То ће увести свет у спиралу невероватног раста цена. Још нисмо дошли у фазу када се ово поскупљење енергената прелива на све производе и услуге.

Љубодраг Савић, Фото Танјуг

Он истиче да је Србија под огромним притиском да се прикључи санкцијама. Да би то постигао, Запад би могао, како упозорава, да смањи или обустави доток гаса у нашу земљу, који нам сада долази преко Турске и Бугарске, а обе су чланице НАТО.

- У тој ситуацији, већина западних компанија које овде раде и користе гас, отишле би, људи би остали без посла, смањио би се прилив у буџет - прецизира Савић.

Економиста Иван Николић, такође, истиче да је ситуација тешка и крајње неизвесна.

- И Европа и ми смо изузетно погођени у енергетском делу - каже Николић.

- Када би се одржао овај ниво цена током читаве године, многе европске земље би биле у озбиљном платно-билансном проблему. У еврозони су енергенти овог фебруара у односу на исти месец лане поскупели 34,7 одсто, а у односу на јануар 28,8 одсто. То је страшан скок.

Поводом захтева Русије да им се плаћа у рубљама, професор Савић каже да се то неће односити на Србију. Он објашњава да је РФ на тај начин, заправо изашла у сусрет земљама које су јој увеле санкције и искључиле из СВИФТ система, како би могле да плаћају и преко трећих земаља.

СТРУЈА

СКОК цена плавог горива утиче на поскупљење електричне енергије у земљама ЕУ, јер користе гасне електране за производњу струје. У зимском периоду, када је већа потражња, то је израженије.

- Раст у цени гаса од једног евра поскупљује цену струје за два евра - каже Жељко Марковић, стручњак за енергетику.

- Тај скок цена електричне енергије ће се код нас одразити у оном делу који зависи од увоза. ЕПС производи 70 одсто струје из угља.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

СИНЕР МУ ЈЕ УШАО У ГЛАВУ, НИШТА НИЈЕ БИЛО ДОБРО: Мекинро жестоко критиковао Александра Зверева