ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ЦИВИЛИЗАЦИЈСКО НАСИЉЕ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ: Лажни корени староседелаштва

УНИШТАВАЊЕ и присвајање туђих културних добара појава је стара колико и култура. Као највећи и најопаснији од свих предатора, вођен неутаживом похлепом и мржњом према свему страном, која проистиче из страха колико и из осећања инфериорности, човек је одувек тежио и да разори оно што је било симбол туђе културе, јер се културним споменицима (и културом уопште) обележавала поседована територија, али и да присвоји оно што је мислио да се може присвојити, како би нека туђа вредност постала његова и део његове културе.

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ЦИВИЛИЗАЦИЈСКО НАСИЉЕ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ: Лажни корени староседелаштва

Манастир Девич у рушевинама, срушен од албанских екстремиста 1941. године / Фото: Из књиге "Уништавање и присвајање културног наслеђа од Лувра, до Косова и Метохије"

У томе има корен више исприка него изрека да није важно шта коме припада, јер је култура општа. Она јесте општа феноменолошки и као објект духовног коришћења, али није ни по пореклу стваралаштва, нити по праву поседовања.

Ипак, ту се до данас ништа није променило за све протекле десетине хиљада година људског бивствовања.

И данас, као и у већ просвећено античко доба, руше се туђи храмови и светиње и присваја туђе културно добро. У свим ратовима који су се икад и ма где водили, систематски и темељно уништавани су симболи културе противника, па макар он био исте вере и националности. Противник је, наиме, увек довољно туђ већ самим тим што је непријатељ.

На то се увек надограђује, поред колективног, и лични материјални интерес, на пример, као у случају с прометом античким вредностима из Грчке, које данас красе британске музеје. Као што је Наполеон имао специјалне јединице за прикупљање уметничких вредности, тачније, за њихову пљачку на освојеним подручјима, исте такве је наменски стварао и Хитлер, да би на крају Другог светског рата и совјетска армија узимала из немачких музеја шта је хтела, како би бар делимично надокнадила уметничко благо које су од совјетске државе опљачкали нацисти док су били у офанзиви. Из свега овога видимо да се и на овом пољу одржава старо правило да кад двоје чине исто, то се никад не оцењује као исто, јер оцењивач увек пореди, да би направио разлику.

ТАКВА СИТУАЦИЈА данас постоји на Косову и Метохији, као и на територијама које је окупирала терористичка организација Исламска држава на простору Ирака и Сирије. Најпре се разара оно што очигледно представља симбол вере и културе неког другог народа, а потом се јавља свест о корисности присвајања туђих културних добара, јер се тиме стиче право на староседелаштво и граде лажни корени полагања права на присвојену територију на којој се та добра налазе. Оно што се догађа на Косову и Метохији са српским и хришћанским културним наслеђем "међународна заједница" не осуђује, а оно што чини Исламска држава у Ираку и Сирији бар се декларативно осуђује.

Зачудо, или можда није ни чудо што "међународна заједница" не осуђује ову врсту цивилизацијског насиља, јер њено вођство чине најјаче земље света, а то су, по правилу, исте оне земље чије музеје красе туђа културна добра. У најбољем случају постоји осуда из света културе у тим земљама, која не подразумева никакву конкретну акцију да се ствари измене. Да ли зато што се, док се чују гласови осуде због разарања асирских храмова у Палмири, у исто време у најчувенијим галеријама и акционарским кућама најважнијих светских градова и држава потпуно мирно продају мањи антиквитети које су из туђих храмова и музеја опљачкали исламисти.

ТО ОТВАРА питање хоће ли заувек приватни материјални мотив и политички интересно заснована наклоност остати изнад правде и онога што зовемо bonum comune? Свакако да хоће ако се ништа не чини да се то промени и каже истина о људском роду и његовој стварној природи. А она је таква да мирно можемо рећи да је грешио Макијавели када је написао да је човек un mezzo uomo, un mezzo bestia, јер је човек и поред свих самопохвала, и даље много више звер него што је човек. О томе најбоље говори наш цивилизацијски ход, који сведочи да што више причамо о миру, то више чинимо насиља и водимо ратове, чији су прикривени смисао и обавезни саставни део уништавање и присвајање туђег.

Овај прилог у "Историјском додатку" "Новости" је скроман покушај да се дигне глас не само у корист правде већ и културе, те да се информацијом да импулс оном цивилизацијском које постоји у човеку и да се супротстави оном нагонском које упорно опстаје у њему и које га чини звери, а зверима није место у култури, нити би требало да га имају у историји.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УДАРНО: Медији преносе - Трамп затвара кључну НАТО базу на Балкану

УДАРНО: Медији преносе - Трамп затвара кључну НАТО базу на Балкану

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп затвориће базу у Александруполису у Грчкој која се користи за испоруке оружја и технике Украјини и Источној Европи, пише лист „Демократија“.

24. 02. 2025. у 15:23

САД БИ МОГЛЕ ДА СТАНУ НА СТРАНУ РУСИЈЕ И КИНЕ У СБ УН: Повуците антируску резолуцију

САД БИ МОГЛЕ ДА СТАНУ НА СТРАНУ РУСИЈЕ И КИНЕ У СБ УН: "Повуците антируску резолуцију"

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе позвале су на повлачење нацрта антируске резолуције чији су аутори Европска унија и Украјина, а о којој ће Генерална скупштина Уједињених нација гласати данас, 24. фебруара, пише „Фајненшел тајмс“, позивајући се на изворе.

24. 02. 2025. у 15:36

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

ХУМАНОСТ ПОД РЕФЛЕКТОРИМА – НОВИ КУЛТУРНИ САДРЖАЈУ У ПРОСТОРУ ФОНДАЦИЈЕ MOZZART