ПАКЕТ ИЗ КИНЕ НЕ ПРЕТИ НИКОМЕ: Пекинг потврдио да је конвој летелица нашој земљи испоручио војну опрему, али без прецизирања
ТРАНСПОРТНИМ авионима прошле суботе Кина је Србији доставила редовну војну испоруку у оквиру годишњег плана сарадње две земље - изјавио је портпарол кинеског министарства спољних послова Џао Лиђен и нагласио да овај транспорт није усмерен ни на једну "трећу страну" и да нема никакве везе са актуелном ситуацијом у свету.
Овом изјавом Кина је практично потврдила испоруку војне опреме нашој земљи, али портпарол Лиђен није навео шта је тачно чинило товар који је испоручен Србији. Домаћа јавност, међутим, данима спекулише да је ретко виђеним летећим конвојем од чак шест авиона Y-20 "кунпенг" Београду достављен ракетни систем "земља-ваздух" средњег домета ФК-3.
Да је Србија купила и платила наоружање за заштиту ваздушног простора, није тајна, али детаљи испоруке званично још нису саопштени. Ипак, западна јавност показала је видно интересовање за испоручени кинески "пакет".
Америчка новинска агенција Асошијетед прес операцију транспорта описала је као "прикривену", уз назнаку да је кинеским авионима у Србију пребачен ПВО систем ФК-3 (западне ознаке HQ-22). Позивајући се на кинеску штампу, АП указује и да је пут за Србију досад највећа инострана операција кинеске авијације у којој учествују њихови транспортни авиони, који су у оперативној употреби свега неколико година.
Домаћи војни врх још није потврдио да је ФК-3 испоручен Војсци Србије, али упућују на речи председника Александра Вучића, који је за ову недељу најавио промоцију наоружања које ће "као понос наше војске драстично повећати њене борбене способности". Из овако срочене најаве домаћи познаваоци борбене технике прочитали су да је најмодернији ракетни систем ПВО који је наша војска икада имала - већ у Србији.
Уколико је то тачно, Србија ће постати први корисник овог борбеног система ван Кине. Ракете ФК-3 многи пореде са, за нас готово па легендарним, руским системом С-300, с тим што су кинеске нешто краће дефинисане путање, па се декларишу у средњи домет. То значи да оне ефикасно уништавају циљеве у ваздушном простору (авионе, ракете, дронове) на даљини до 100 и висини до 27 километара.
Залет модернизације оружаних снага Србија ће, сва прилика, наставити и отвореном процедуром набавке вишенаменског авиона "рафал" француске производње. Да се преговара да чувени "рафал" постане део Ратног ваздухопловства потврдио је и председник Вучић у интервјуу за агенцију Ројтерс.
- Преговарали смо о куповини 12 нових авиона. Такође, планирамо да купимо и још толико коришћених летелица истог типа од друге државе - рекао је Вучић за Ројтерс.
РАМПА ЗА ПРЕЛЕТ ПРЕКО НАТО ДРЖАВА
ИСПОРУКА из Кине протумачена је на Западу, али и међу домаћим војним коментаторима и као својеврсна кинеска демонстрација војне моћи. Не само што су успешно проверили употребу својих транспортних авиона на великим даљинама, Кинези су допремили војни товар преко најмање две НАТО државе - Турске и Бугарске. У исто време званични Београд је први пут од избијања украјинске кризе отворено рекао да НАТО државе не желе да дозволе испоруке наоружања и опреме Србији, без обзира што је оно уговорено, па и исплаћено много пре избијања сукоба у Украјини.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (4)