ДРЖАВА ПАОРИМА ДУГОВЕ НЕ ПРАШТА: Ни после више од две године није позната судбина примања пољопривредних произвођача
СУДБИНА пољопривредних пензија није позната ни после виш од две године од када су надлежни најавили да ће коначно бити стављена тачка на овај проблем.
Процењује се да паори за доприносе дугују више од две милијарде динара. Сигурно је да држава то неће опростити, већ ће бити пронађен неки од модела, који би требало да одговара дужницима, али и буџетској каси.
Тако је један од предлога надлежних министарстава био да пољопривредници који имају мале поседе добију и мање обавезе за плаћање пензијског осигурања, док би власници већих газдинстава издвајали веће суме.
Намиривање пореза и доприноса по економској снази газдинства и отпис дугова појединим пољопривредницима према ПИО фонду, уз одређене услове, биле су неке од ставки које је предложило Министарство пољопривреде, а упућено је њиховим колегама из финансија.
Своје мишљење требало би да дају и стручњаци из Министарства финансија.
Тада се причало да би пољопривредницима за које се утврди да имају да плате несразмерно велика дуговања и намете, у односу на економску снагу газдинства, могао бити понуђен отпис дуговања. Ако му се опросте дуговања, мораће да пристане на одређене услове који се још утврђују. С друге стране, биће му понуђено да плати само главницу, која код свих представља мање од половине дуга, јер је све остало камата.
Уз то, свима који буду плаћали своја дуговања, биће понуђено неколико модела - на рате или кроз неки репрограм. У сваком случају, пољопривредницима ће бити дата могућност да сами изаберу шта им одговара. То су нам потврдили и у Министарству финансија.
- У сарадњи са Светском банком, ради се на решавању проблема у постојећем систему осигурања, који ће важити за пољопривредне пензионере. За сада је познато да ће основица за утврђивање доприноса бити заснована на раду, односно на дохотку који сваки пољопривредник остварује сразмерно површини пољопривредног газдинства и интензитету коришћења пољопривредних ресурса - кажу у Министарству финансија.
- Планирано је да дужина пољопривредног стажа, односно број година у којима се плаћају доприноси, утиче на износ пензије. Ко буде хтео већу, може да уплаћује колико буде хтео, али не испод минимално прописане границе.
На овај начин ће се створити праведнији модел, а на основу тога, пољопривредници ће остваривати право на различите износе пензије. Овај модел требало би да створи одрживо решење за прилив у ПИО Фонд, као и одлив по основу исплата пензија у будућности.
Проблем најнижих пензија, као што је пољопривредна код нас, у многим државама решен је на различите начине. У Данској, на пример, постоји социјална пензија за све грађане која се финансира из буџета, па су и пољопривредници укључени у њу, док је у Немачкој пензијско осигурање обавезно за власника и чланове његове породице. Доприноси се одређују на основу вредности имања.
У Мађарској и Румунији самостални пољопривредници нису укључени у обавезно пензијско осигурање, већ се осигуравају добровољно, а у Великој Британији су обухваћени обавезним осигурањем, али је омогућено да иступе из њега уколико им је приход испод одређеног износа. Ово мировање осигурања се касније не рачуна у пензијски стаж.
ДУГОВИ ГОТОВО НЕНАПЛАТИВИ
Нагомилани дугови за доприносе реално су ненаплативи.Према важећем моделу, утврђивање основице доприноса за пензијско и инвалидско осигурање пољопривредника заснива се на једнаком износу обавеза. Те обавезе они плаћају годишње и исти износ важи за паоре који имају један хектар обрадиве површине и оне који имају стотине хектара.
ПАОРИ ПРОСЕЧНО ПРИМАЈУ 13.331 ДИНАР
Према подацима ПИО фонда, у Србији је тренутно 148.421 паор, чији чек износи 13.331 динар. Они уплаћују доприносе на минималну основицу, која је веома ниска, па је зато и њихова пензија мала, док дужина периода уплата сада нема битан утицај на износ пензије.
Препоручујемо
ПИО ФОНД У ПРОШЛОЈ ГОДИНИ ОСТВАРИО ЗНАЧАЈНЕ ПРИХОДЕ: Уплате доприноса све редовније
28. 04. 2022. у 13:28
СУБВЕНЦИЈЕ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ У СВИЛАЈНЦУ: Већ првих дана више од 180 пријава
09. 04. 2022. у 19:44
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)