ВУЈОВИЋЕВА: Настављамо са уклањањем дивљих депонија

Novosti online

13. 05. 2022. у 13:35

НАСТАВЉАМО да радимо за чистију будућност и решавамо проблем дивљих депонија у Србији, а уз средства која смо на последњем конкурсу определили за ту намену резултат ће бити више од 700 очишћених локација за годину дана – изјавила је данас министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, након што је потписала уговоре са представницима локалних самоуправа о додели средстава за уклањање дивљих депонија и пројекте заштите земљишта.

ВУЈОВИЋЕВА: Настављамо са уклањањем дивљих депонија

Фото: Министарство заштите животне средине

Министарство је на два јавна конкурсима одобрило средства за уклањање дивљих депонија у 34 локалне самоуправе, као и за пројекте заштите земљишта у 14 градова и општина у Србији.

- Ово је значајна подршка локалним самоуправама за унапређење стања животне средине и подизање квалитета живота грађана. Неодговорно и неадекватно одлагање отпада утиче на загађење ваздуха, воде и земљишта и зато је изузетно важно да подижемо свест грађана, јер једино заједно можемо да се изборимо са овим великим проблемом и да будућим генерацијама оставимо чисту и здраву Србију – рекла је Вујовићева.

Вујовићева је истакла да је на више локација које су очишћене у претходном периоду постављен видео-надзор, а и ове године је, поред 80 милиона динара намењених за уклањање депонија, обезбеђено још 20 милиона за постављање видео-надзора.

- Постављање видео-надзора је значајно да не бисмо долазили у ситуацију да изнова чистимо исте локације. Камере које смо раније поставили повезали смо и са Еколошким информационим системом „гРеацт“, што омогућава да се стање на једном очишћеним локацијама прати у реалном времену. Путем система „гРеацт“ моћи ћемо и да, на основу пријава грађана, ефикасније решавамо еколошке проблеме и планирамо буџетска средства за наредне пројекте. До сада се показало да су грађани, на овај начин, највише пријављивали управо дивље депоније и зато и одвајамо средства за њихово уклањање – рекла је министарка.

Вујовићева је навела да ће Министарство у овој години износом од 100 милиона динара подржати и пројекте санације девастираног земљишта на којима су биле депоније, ерозивно земљиште или клизиште, а по реализацији пројеката, грађани ће добити уређене површине. Према њеним речима, такви пројекти су од великог значаја за заштиту животне средине, јер доприносе заштити и очувању земљишта као природног ресурса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ДВАДЕСЕТ ГРАДОВА ОБОГАЋЕНО УРБАНИМ ВРТОВИМА У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА : „Никло као ја“