ТРЕЋЕ ДОБА ЛЕПШЕ СА ВРШЊАЦИМА: Због чега најстарији у Србији и даље имају предрасуде о животу у домовима
ПРЕДРАСУДЕ о напуштању куће под старе дане и спремност људи да се пре пате сами у својој соби него да је деле са цимером у дому, још су присутне међу најстаријом популацијом.
Неретко родбина и пријатељи оптужују децу што су се "решили" родитеља тако што су обавезу бриге о њима препустили неком другом. Усамљеност, здравствени проблеми, неопходна помоћ друге особе само су неки од разлога због којих би, ипак, требало размислити о дому за старе.
Највећи проблем за већину старијих суграђана је, међутим, што нити су припремљени, нити желе да се припреме за старење у дому. Пошто, код већине, то уопште није опција.
- Нема срамоте у томе што презаузети наследници, било да су деца или унуци, времешније чланове породице одводе у дом за старе - каже Милица Поповић, психолог у једној приватној установи. - Такав потез је логичан, користан и леп. Требало би планирати све оно што можете, да бисте што више уживали у животу.
Већина старијих од 50 година каже да им је важно да остану да живе у својим домовима што је дуже могуће. Међутим, ново америчко испитивање показује да многи од њих нису направили план или се нису припремили за старење у свом дому. Поред тога, значајан проценат старијих не би могао да плати помоћ у кући.
Није срамота да наследници времешније чланове породице одводе у установу
У Србији не постоје подаци о томе, али је опште познато да јавност није наклоњена старењу у установи и за многе је то и даље срамота. У медијима и на друштвеним мрежама се прича о домовима може видети углавном кроз проблем - да ли је неко живео у нехуманим условима, није добио адекватну лекарску помоћ, прескупе услуге, а ређе читамо о дружењима сениора или о љубавима у трећем добу.
- Често они који инсистирају на томе да је недопустиво да се старија особа пресели у дом уопште немају представу о самом проблему када је неко усамљен или му је потребна целодневна брига - сматра наша саговорница. - Не живимо више у породичним задругама где би неколико млађих чланова могло да брине о старијима.
Налази америчке Националне анкете о здравом старењу сугеришу да би многи људи од педесетих па надаље, уколико не желе у установу, морали да прилагоде своје домове или да планирају услуге које би им могле бити потребне ако желе да избегну или одложе пресељење. Анкета је такође показала и разлике у спремности за старење у свом дому код 28 одсто старијих испитаника који су навели да живе сами.
Од укупног броја учесника у истраживању, њих 88 одсто је изјавило да им је веома или донекле важно да што дуже живе у свом дому, али је само 15 процената навело да је доста размишљало о томе како ће њихова кућа морати да се прилагођава са њиховим старењем. Са друге стране, готово половина о томе није уопште или је само мало размишљала.
О СТАРИМА БРИНУ ЖЕНЕ
Тесно повезан са згражавањем дела јавности над институционалном бригом о старима или тражењем помоћи ван породице, јесте и огроман терет неплаћеног неговатељског рада који је на члановима породице. Углавном су то жене, а према анализи "Родно одговорно управљање - прерасподела неплаћеног рада" објављеној 2021, укупни неплаћени рад у Србији износи 22 одсто БДП-а.
Све су мање доступне, ако уопште постоје, услуге у оквиру система социјалне и здравствене заштите које би могле да помогну дуже одржавање самосталног живота старијих. Ако би се подржали неформални неговатељи, углавном чланови породице који брину о старијима, мања би била потреба и за институционалним смештајем.
Наведено испитивање је показало да се један од пет испитаника преселио у последњих пет година. Отприлике половина је рекла да су се преселили у дом који је лакши за кретање, док је половина тражила мањи простор.
Већина старијих Американаца жели да остане у својим кућама и да настави да живи у својој заједници што је дуже могуће. Најбољи начин да се осигура останак јесте да се планира будућност и да се дом прилагоди тако да одговара потребама старије особе. Они који се одлуче за дом, треба добро да промисле.
- Процес доношења одлуке, одабира дома, прикупљања потребне документације и пријема може да потраје неколико месеци, па и година - истиче социјални радник Драгана Марковић. - Овај период је довољан да се особа полако привикне на идеју промене средине.Предности оваквог живота су то што не мора да се иде у набавку, припремају оброци, иде код лекара, набављају лекови, пере веш, пегла, спрема стан. У дому корисници имају три оброка и две ужине, а на услузи могу да им буду фризер и берберин. Нутрициониста брине о исхрани и води рачуна да она буде прилагођена потребама и здравственом стању старих особа. Физиотерапеути раде вежбе са корисницима и масирају их.
Избор дома, прикупљање документације и пријем може да потраје неколико месеци
Свакодневицу олакшава присуство лекара и медицинског особља 24 часа дневно. С обзиром на то да многи старији људи живе сами и осећају се усамљено, живот у дому пружа им веће могућности за дружење и разне културне активности.
- Поред тога корисници имају разноразне дневне активности и друштвене разоноде, што је добро за одржавање психофизичког здравља - објашњава Марковић. - Стручни тим (социјални радник, андрагог, психолог, радни терапеут...) осмишљава активности којима ће време проведено у старачком дому бити квалитетно за све кориснике.
Поред разних радионица у домовима за старе је могуће ићи и на велики број секција. У понуди су често музичка, читалачка, литерарна, плесна, секција за ручне радове…
Препоручујемо
МАТИРА И У ДЕВЕТОЈ ДЕЦЕНИЈИ: Радомир Станојковић, најстарији шахиста на југу Србије
20. 05. 2022. у 15:30
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (1)