ЧОВЕК НИЈЕ ЈАЧИ ОД ВОДЕ: Спасиоци упозоравају - само 20 одсто утопљеника су непливачи, ево како да помогнете дављенику
ПРЕЦЕЊИВАЊЕ сопствених могућности и непоштовање правила понашања на купалиштима људе доводе у ризик, а пливањем и купањем на небезбедном месту, самим уласком у воду, улазимо у црвено.
И најбољи пливач у текућој и отвореној води не треба да улази када је сам, јер могу да се десе непредвиђене ствари. Иако се верује да се највише даве непливачи, њих је 20 одсто у броју утопљеника.
Искусни, професионални спасилац на води, из Удружења спасилаца на води Војводине, Горан Радивојевић, овим саветима започиње разговор за "Новости", на почетку купалишне сезоне, упозоравајући да највећа опасност од утапања прети на необезбеђеним местима.
- Свако купалиште има своје специфичности, на базенима и уређеним плажама попут, рецимо новосадског Штранда, постоје организоване спасилачке службе, док за природна на језерима, рекама, барама и каналима, код купача мора да постоји додатна опрезност - упозорава наш саговорник, иза кога је деценијски стаж спасиоца на овој најуређенијој плажи на Дунаву.
- Непливач нема никакве шансе, а уколико је пливач, не може на снагу да победи воду, и јако је важно да не дозволи да га савлада паника.
Објашњавајући шта треба учинити у ситуацији када се неко дави, Радивојевић, каже да је основно правило да помогнемо тој особи, али да притом скроз не угрозимо себе. Према његовим речима у обуци за спасиоце постоје два термина, професионални и случајни.
- Професионалац је обучен и трениран, а случајни, начелно мора да има неке основне информације - предочава професионални спасилац Радивојевић, који се поред спасавања на води, бави роњењем и алпинизмом.
- Професионални спасилац надгледа подручје и већ има разрађен план, поседује адекватну опрему, док случајни мора да се служи приручним средствима.
Случајни спасилац, нема бову, али може да користи лопту, душек, дављенику може додати било какав пловни објекат или неки предмет, дугачак штап или уже да се дављених ухвати и да му тако са безбедне удаљености помогне.
- Ипак, најбоље је да се не долази у директан контакт са дављеником - наводи даље наш саговорник, додајући да је скроз погрешно утопљеника ухватити и вући за косу или ударати, јер ако непливач крене да се утапа, потонуће одмах и смањено је време реаговања.
- Дубина воде није пропорционална опасности од утапања, јер се може догодити да особа лицем падне у блато дубине свега неколико центиметара и да се удави.
Превентива је, поручује наш саговорник, најбољи лек, а да је свако неуређено и издвојено купалиште опасно.
БЕЗ АЛКОХОЛА И ОПИЈАТА
ОНО што купачи такође треба да знају, додаје наш саговорник, јесте да пре одласка на плажу и пливања, не треба да користе алкохол и опијате. Уколико су конзумирали нешто од тога, онда је потребно да се уздрже од купања.
- Увек је важно знати и где се иде - наводи спасилац Радивојевић. - Треба извидити место и да ли има још купача, а уколико је сам, нипошто не треба да улази у воду.
ПОШТОВАТИ ПРАВИЛА УЛАСКА У ВОДУ
ВАЖНО је, истиче Радивојевић, поштовати правила и када се улази у воду, јер ако је тело јако загрејано, вода 25 брже из њега извлачи температуру.
- Правило је улазити по 15 центиметара по минуту, а претходно се умити, поквасити шаке и вратни део кичме, дакле, делове где има највише рецептора за топлоту. Свакоме може да се деси да му "пукне срце", односно ларингоспазам, и то је рефлекс у организму због нагле температурне промене, и дешава се без обзира на животну доб и спремност.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)