СТРУЧЊАКИЊЕ СКРНАВЕ СРПСКИ ЈЕЗИК: У Новом Саду, у Матици српској, представљен Зборник радова о положају нашег језика

Ј. СИМИЋ

30. 06. 2022. у 10:13

МНОГИМ својим одредбама Закон о родној равноправности, који је Скупштина Србије лане по убрзаној процедури усвојила без консултација са људима из струке, урушава и скрнави српски језик, суштински чинилац нашег индивидуалног и колективног идентитета.

СТРУЧЊАКИЊЕ СКРНАВЕ СРПСКИ ЈЕЗИК: У Новом Саду, у Матици српској, представљен Зборник радова о положају нашег језика

Фото Ј. С.

Стога овај документ треба поново преиспитати и кориговати, овога пута у сагласју са релевантним зналцима ове области.

Ово је суштина поруке са јучерашњег представљања Зборника "Положај српскога језика у савременом друштву: изазови, проблеми, решења", који су у Матици српској у Новом Саду приредили ова институција и Одбор за стандардизацију српског језика. Зборник је плод прошлогодишњег скупа поводом ове горуће теме, када је свој апел на разум изнело више од 40 стручњака. Од доношења закона, лингвисти се буне због "силовања" језика изразима попут стручњакиња, боркиња и ватрогаскиња.

Закључци са овог скупа, а потом и одштампани Зборник, прослеђени су надлежном министарству и министарки Гордани Чомић, али одговора - нема. Председник Матице проф. др Драган Станић каже да се политика веома често понаша као да нема способност да ослушне оно што струка и наука имају да кажу, а то је случај и са законом о тзв. родној равноправности.

- Потпуно се превиђа нешто што је природа српског језика који пружа безброј примера родног идентификовања те нема потребе уводити вештачку лексику која би то пренаглашавала крајње рогобатно, што скрнави природу нашег језика - наглашава Станић, уз напомену да се нико разуман не противи родној равноправности.

Према виђењу др Срета Танасића, закон је катастрофалан, јер не само да разара српску културу, већ и оптужује српски језик да је родно дискриминаторан:

- Тај закон почива на подвалама као што је тврдња да то диктирају документи ЕУ. Аевропски документи кажу да треба водити рачуна о родној осетљивости, али свако у складу са структуром свог језика.

На социолошки аспект спорног закона упозорио је проф. др Срђан Шљукић, рекавши да је реч о покушају једне групе људе да свој идеолошки пројекат наметне целом друштву уз грубо неуважавања не само експерата србистике, него било ког грађанина који има другачији став.

Да неке oдредбе овог закона могу да имају далекосежне негативне последице, указала је проф. др Исидора Бјелаковић. Реч је о Предлогу стандарда квалитета уџбеника који је недавно послат Националном просветном савету на мишљење и усвајање. У том предлогу наведено је да уџбеници морају да уважавају обавезну употребу родно осетљивог језика, што би требало да ступи на снагу догодине.

Најтананији однос међу људима

СТАВ владике бачког Иринеја, изнет у Зборнику, јесте да језик представља најтананији однос међу људима, те да изискује да поштујемо и волимо сваки језик и оне који њиме говоре, а особито рођени језик и све који њиме говоре. У зборнику су радови десетине угледних професора и научника из САНУ, Матице српске, института, са катедри за српски језик, али и са других факултета.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (3)

СРБИ ВЛАДАЈУ ТУРСКОМ: Тадић и Костић режирали нови победу за Фенербахче (ВИДЕО)