САМОЋУ ЛЕЧЕ ЛАЈКОВИМА: На друштвеним мрежама последњих година, нарочито после пандемије, сениори све активнији

Ј. Ж. С.

14. 07. 2022. у 15:33

НЕ само да повезују са старим и новим пријатељима већ су друштвене мреже и прилика за времешније суграђане да остану у току са актуелним дешавањима.

САМОЋУ ЛЕЧЕ ЛАЈКОВИМА: На друштвеним мрежама последњих година, нарочито после пандемије, сениори све активнији

Илустрација Тошо Борковић

Уз њих они поново уживају у учењу, стичу нове хобије и интересовања, а што је подједнако значајно, могу и да им помогну у премошћавању јаза ка млађима.

Број корисника друштвених мрежа се у нашој земљи непрестано повећава, па је тако у јануару 2022. у Србији регистровано 4,99 милиона налога. Према подацима из маја ове године, 89,15 одсто корисника има фејсбук-профил, што значи да је на тој мрежи око 56 одсто укупне популације. Што се тиче старосне структуре - 8,8 одсто корисника је од 55 до 64, а око 5,5 процената старије је од 65 година. Статистика говори да се полако али сигурно животу на мрежи окрећу и припадници трећег доба.

Подаци говоре да је "Јутјуб" данас готово изједначен са "Фејсбуком", а када је реч о "Инстаграму", у Србији је у мају 2022. регистровано 3,25 милиона корисника, међу њима 4,9 одсто у групи од 55 до 64 године и 2,5 одсто старијих од 65.

Један од разлога због кога је старија популација онлајн је и што јој то отвара приступ многим могућностима за уштеду, односно што могу да искористе попусте за које иначе не би ни знали. Мреже могу да буду и забавне и да нас насмеју разним снимцима, да на њима играмо игрице или се присећамо старих успомена. Међутим, и поред огромне популарности и утицају на свакодневни живот, неким сениорима је и сама помисао на коришћење друштвених мрежа застрашујућа.

- Оне су одличне за одржавање контакта са децом и унуцима, нарочито за старије особе - каже социолог Драган Крстић.

- Могу да пронађу некадашње цимере из студентских дана, бивше колеге с посла, најбоље пријатеље из зграде у којој су одрасли, из школе, као и многе за које су мислили да их због животних околности више никада неће видети. На њима могу да прегледају видео-записе, деле фотографије, али и виртуелно разговарају.

За старије особе друштвене мреже су биле нарочито драгоцене у време пандемије, када им је технологија постала спас од самоће. Пошто су се одрекли личних посета пријатеља, путовања да виде породицу и многих других активности, старији су ипак били повезани користећи апликацију "Скајп" или "Зум" платформу, али и друштвене мреже као што су "Фејсбук", "Инстаграм", "Јутјуб".

- Наравно, све то не може да замени живи људски контакт, али у многим случајевима пандемија је помогла да се затвори дигитални јаз повезан са годинама - објашњава наш саговорник.

"Фејсбук" је друштвена мрежа која најдуже постоји и има и најстарије кориснике - чак 41 проценат оних који га користе старији су од 65 година.

Изненађење је да "Јутјуб" користи око 60 одсто оних са 56 и више година, а да "Инстаграм", "мрежа младих", има све више присталица међу најстаријима који, такође, радо каче своје слике са одмора или дружења са пријатељима.

Фото Shutterstock

Истраживања показују да свакодневним коришћењем "Фејсбука" и "Твитера" сениори доживљавају "појачана осећања самокомпетентности", спремније се укључују у друге друштвене активности и знатно им се побољшава физичко и ментално стање.

- У том смислу можемо, ако то желе, увек помоћи старијима да предузму прве кораке за приступање интернету и тако допринесемо и у борби против усамљености. Јер, мада стално наглашавамо да никада нисте престари за нешто, то је најтачније када сте активни на друштвеним мрежама - каже Крстић.

ЈАПАНЦИ НЕ ЖЕЛЕ НА МРЕЖЕ

У ВЕЋИНИ развијених земаља присуство старијих на друштвеним мрежама креће се око глобалног просека - у САД је то 46 одсто оних од 65 плус, у Шведској 42 одсто, Данској 38, Великој Британија и Белгији по 34, Холандији чак 76 процената. С друге стране, у Јапану је у једном истраживању 77 одсто старијих рекло да никада не објављује ништа на друштвеним мрежама, док је у Бразилу, Мексику и Кини сасвим другачија ситуација - у овим земљама готово да нема никакве разлике у броју објава младих и старијих.

Фото Shutterstock

Све популарније међу најстаријима

ПРЕМА најновијим подацима, друштвене мреже у овом тренутку користи 58,4 одсто светске популације, односно 4,62 милијарде људи широм света. Макар једну од њих користило је 69 одсто оних од 50 до 64 године и чак 40 одсто људи у добу од 65 и више година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О ОРЕШНИКУ Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О "ОРЕШНИКУ" Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

РУСКИ председник Владимир Путин изјавио је да бојеве главе хиперсоничног система "орешник" могу да издрже екстремне температуре, упоредиве са температуром на површини Сунца.

21. 02. 2025. у 14:16

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

БИВША градоначелница Ниша, Драгана Сотировски, која је данас приведена у великој акцији полиције против корупције, са лисицама на рукама доведeна је у зграду Управе криминалистичке полиције у Нишу.

21. 02. 2025. у 13:38

ТАСТ ОЧИТАО ЛЕКЦИЈУ ВЕЉКУ Шта је поручио зету: То у Београду није могао видети

ТАСТ ОЧИТАО ЛЕКЦИЈУ ВЕЉКУ Шта је поручио зету: "То у Београду није могао видети"

БОГДАН Родић, отац Богдане Ражнатовић, једном приликом говорио је о најмлађој ћерки која је данас удата за Вељка Ражнатовића. Богдан је тада навео да је одмах на почетку везе скренуо пажњу Вељку пажњу на то каква је његова Богдана.

22. 02. 2025. у 12:26

Коментари (0)

МОРАЈУ ДА ПРИЧАЈУ СРПСКИ! ЈА МОГУ ДА ПОБЕГНЕМ, АЛИ НАТАЛИЈА... Никола Јокић о жени, деци, приватном животу