ГОДИШЊИЦА ЦЕРСКЕ БИТКЕ: Тактика војводе Степе која се и данас изучава и једна од највећих победа у Првом светском рату

В. Ф.

15. 08. 2022. у 15:52

СРБИЈА данас обележава 108. годишњицу од почетка Церске битке, у којој је српска војска извојевала једну од највећих победа у Првом светском рату.

ГОДИШЊИЦА ЦЕРСКЕ БИТКЕ: Тактика војводе Степе која се и данас изучава и једна од највећих победа у Првом светском рату

Фото Архива

Битка на Церу била је војни сукоб вођен између Аустроугарске и Србије августа 1914. око планине Цер и неколико села у њеној непосредној околини, као и Шапца.


Битка је била део прве аустроугарске офанзиве на Србију и избила је у ноћи 15. августа када су делови српске Комбиноване дивизије наишли на аустроугарске извиднице улогорене на падинама Церске планине у близини села Текериш. Борбе које су уследиле прерасле су у битку за контролу неколико градића и села у околини планине, као и за контролу Шапца.

Морал аустроугарских трупа је 19. августа опао и хиљаде војника су се повукли у Аустроугарску, а многи су се подавили у Дрини бежећи у паници. Срби су 24. августа опет ушли у Шабац, чиме се битка званично завршила. Битка је била маневарског типа, што значи да у току борбе нису коришћени ровови, будући да су се они у овом рату први пут појавили крајем 1914. после битке на Марни. Током битке циљ српске војске било је заузимање кота Косанин град и Трајан.

У току десетодневне борбе српски губици су износили 3.000 мртвих и 15.000 рањених. Аустроугарски губици су били знатно већи. Било је 8.000 мртвих војника, 30.000 рањених и 4.500 заробљених. Српска победа над бројно надмоћнијим непријатељем је означила прву победу Савезника у Првом светском рату.


Уочавајући стратеску важност планине Цер, према тадашњем распореду снага, командант Друге армије Степа Степановић израдио је план дејства својих војника по главном стратешком правцу, као и план дејства Треће и делова Прве армије (Моравске 2. и Тимочке 1. дивизије).
 

Командант Степановић је по начину вођења битке представио право ремек-дело ратне вештине, а као изузетан пример преласка из стратегијске одбране у контранапад, она се и данас проучава на најпознатијим војним академијама у свету, укључујући и амерички "Вест Поинт".

Због изузетних заслуга у руковођењу и командовању у Церској бици, командант Друге српске армије Степа Степановић унапређен је у чин војводе.

БОНУС ВИДЕО: ЕКСКЛУЗИВНО: Репортер "Новости" из Донбаса на првој линији фронта

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE