ГОДИШЊИЦА ЦЕРСКЕ БИТКЕ: Тактика војводе Степе која се и данас изучава и једна од највећих победа у Првом светском рату
СРБИЈА данас обележава 108. годишњицу од почетка Церске битке, у којој је српска војска извојевала једну од највећих победа у Првом светском рату.
Битка на Церу била је војни сукоб вођен између Аустроугарске и Србије августа 1914. око планине Цер и неколико села у њеној непосредној околини, као и Шапца.
Битка је била део прве аустроугарске офанзиве на Србију и избила је у ноћи 15. августа када су делови српске Комбиноване дивизије наишли на аустроугарске извиднице улогорене на падинама Церске планине у близини села Текериш. Борбе које су уследиле прерасле су у битку за контролу неколико градића и села у околини планине, као и за контролу Шапца.
Морал аустроугарских трупа је 19. августа опао и хиљаде војника су се повукли у Аустроугарску, а многи су се подавили у Дрини бежећи у паници. Срби су 24. августа опет ушли у Шабац, чиме се битка званично завршила. Битка је била маневарског типа, што значи да у току борбе нису коришћени ровови, будући да су се они у овом рату први пут појавили крајем 1914. после битке на Марни. Током битке циљ српске војске било је заузимање кота Косанин град и Трајан.
У току десетодневне борбе српски губици су износили 3.000 мртвих и 15.000 рањених. Аустроугарски губици су били знатно већи. Било је 8.000 мртвих војника, 30.000 рањених и 4.500 заробљених. Српска победа над бројно надмоћнијим непријатељем је означила прву победу Савезника у Првом светском рату.
Уочавајући стратеску важност планине Цер, према тадашњем распореду снага, командант Друге армије Степа Степановић израдио је план дејства својих војника по главном стратешком правцу, као и план дејства Треће и делова Прве армије (Моравске 2. и Тимочке 1. дивизије).
Командант Степановић је по начину вођења битке представио право ремек-дело ратне вештине, а као изузетан пример преласка из стратегијске одбране у контранапад, она се и данас проучава на најпознатијим војним академијама у свету, укључујући и амерички "Вест Поинт".
Због изузетних заслуга у руковођењу и командовању у Церској бици, командант Друге српске армије Степа Степановић унапређен је у чин војводе.
БОНУС ВИДЕО: ЕКСКЛУЗИВНО: Репортер "Новости" из Донбаса на првој линији фронта
Препоручујемо
ПОМАМА ЗА РУСКИМ ДРЖАВЉАНСТВОМ: Више од 30.000 људи поднело захтев за пасош
15. 08. 2022. у 15:29
ОВО ЈЕ ЋЕРКА ЈОВАНА МЕМЕДОВИЋА: Ретко је виђамо, а краси је ИЗРАЗИТА лепота
09. 08. 2022. у 08:33
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)