ЕВРОПА НЕ МОЖЕ ДА РАЗДВОЈИ РУСЕ И СРБЕ: Наталија Шатиљина - Наша два народа повезана су светињама
ПОСЛЕ низа иницијатива и пројеката у циљу чвршћег духовног и културног спајања Србије и Русије, као и јачања сарадње на пољу економије, на иницијативу Наталије Шатиљине основан је Руско-српски фонд за културу и наслеђе.
Ова фондација, на чијем челу је ова уметница, професор балета, како истиче у интервјуу за "Новости", има за циљ да интензивира, прошири и ојача већ постављене темеље културне сарадње и размене између две земље:
- Када су два народа повезана светињама, то је најјача могућа веза, тако да Европа, чак и ако би хтела, никада не би могла да раздвоји српски и руски народ.
* Који су још кључни именитељи блискости између народа Русије и Србије?
- То су пре свега срчаност, борбеност, породичне вредности, традиција, правдољубивост, поштовање и слављење предака. Ту је и схватање издаје, јер када вас неко једном изда, ту нема повратка. Како бива у животу, између људи, тако је и међу народима. Одговорно тврдим - за ослонац српском народу најважнији је савез са Руском Федерацијом.
* Одлуку да у Србији наставите живот донели сте 1999, оне страшне године када су и неки Срби током НАТО агресије напуштали нашу земљу?
- После бомбардовања одлучила сам да останем овде, са сином. Рат сам доживела као сви Срби, ни ја нисам знала шта ме очекује. Када је завршено бомбардовање, отишла сам да обиђем родитеље. Убрзо сам се вратила, прво да радим, а онда и да живим. После петнаест година сам схватила да је ово мој дом. Некада сам, идући у Русију, говорила "идем кући", а сад то кажем када крећем за Србију. Често ми постављају питање зашто Русија није помогла када је НАТО бомбардовао СРЈ, а ја тада реагујем импулсивно и немам намеру да много објашњавам. Обично им одговорим: "Па ви сте бежали из Србије, а ја сам била ту." Ту се разговор завршава.
БРАТИМЉЕЊЕ, ПОМОЋ ЦРКВАМА НА КИМ
ЗАХВАЉУЈУЋИ иницијативи наше саговорнице, 12 црквених звона отишло је у српске храмове на Косову и Метохији. Побратимила је Шатиљина шест српских и руских градова, последњи међу њима су Ростов на Дону и Ивањица, а на реду су Сремски Карловци и Краљево. Побратимила је Наталија и припаднике руског АБХ са нашим падобранцима из чувене 63. бригаде.
* Који су основни циљеви фондације?
- Руско-српска фондација за културу и наслеђе своје почетке бележи у престоници културе, уметности и науке, у граду мостова, названом и "северна Венеција", Санкт Петербургу, или, како га многи називају, Питер, који је и моје родно место. У јануару 2021. године отворили смо представништво фондације у Београду са циљем да овде развијамо културне и пословне везе између Руске Федерације и Републике Србије. Главни циљ Фондације је да подржи културне и економске иницијативе на јачању руско-српских односа, развоју културне и економске сфере и да сарадњу на том пољу учврсти што је могуће боље. Визија Фондације састоји се у томе да управо она буде синоним за организацију која увек поставља више стандарде, како у области културе, тако и у области трговинске размене и инвестиција.
* Годинама сте активни на реализацији ових пројеката, поносни сте и на подршку коју имате, како у Русији, тако и у Србији?
- Фондација је подржана од стране свих релевантних институција Руске Федерације, почев од Трговинско-индустријске коморе Русије, Комитета за спољне односе Санкт Петербурга, Министарства пољопривреде, индустрије РФ, као ипредставника руског Фонда за директна улагања. Овде је остварено успешно партнерство са Привредном комором Србије, министарствима здравља Србије, енергетике, и другим релевантним институцијама, деловима извршне власти, као и Министарством културе Републике Српске.
* Какви су вам будући планови?
- Најпре, желимо да подигнемо споменик Николи Тесли у Србији, као и да учествујемо у рестаурацији више културних објеката и храмова. У плану су нам и објављивање књига и филмова о пријатељству, а све кроз призму историје односа Србије и Русије. Имамо много области у оквиру којих постоји простор за интензивирање сарадње, и у култури, економији, здравству, образовању... Фондација је отворена и за цивилно друштво, медије, верске заједнице, привреднике, представнике синдиката...
КТИТОР И ДОНАТОР
НАТАЛИЈА Владимировна Шатиљина данас слови за једну од најчвршћих спона пријатељства између Србије и Русије. Организатор је небројених пројеката од културног и верског значаја, ктитор и донатор неколико српских цркава и манастира.
* На овдашњем овогодишњем "Бизнис форуму" говорили сте о важности културе и њеном утицају на релације између два народа, али и држава, у целини...
- Мислим да сада, када постоје објективни проблеми и тешкоће у међународној политици и економским односима, култура треба да дође до изражаја. Она је мост који вам омогућава да се одрже међудржавне везе. Зато, култура треба да постане срж односа међу државама. Често чујем "морали бисмо да се бавимо економијом", а ја питам "како ћете се бавити економијом и привредом ако не познајете менталитет, пословне обичаје, традицију државе у којој желите да радите".
* Култура је, истичете, темељ развоја друштва...
- Свакодневно градимо културне мостове између Србије и Русије, помажемо српским компанијама да почну да раде у Русији, радимо у партнерству са адвокатском комором која помаже грађанима Русије у свим правним питањима која се појаве на територији Србије.
* Посебно сте се ангажовали на одржавању духовних веза међу нашим народима...
- Пре три године, на нашу иницијативу, у Србију је донет хитон Господњи, и то, део одежде Исуса Христа који је обишао 80 цркава у Србији. Православни српски народ нам је веома захвалан за наш труд. Зато сада организујемо преношење и моштију Светог Андреја Првозваног.
* Годинама прослављате крсну славу - Светог Илију. Када сте одлучили да почнете да славите породичну славу онако како је славе Срби?
- За мене је прихватање крсне славе велика част и благослов. Срби су по томе јединствени у свету. Једино ви славите светитеље на тај начин. Била сам гост на славама својих пријатеља и пожелела да и сама будем домаћин на својој крсној слави. У почетку сам мислила да је то немогуће, али, хвала Богу, моја велика жеља се остварила.
Препоручујемо
ОТВОРЕН САЈАМ "ЕКСПО - РУСИЈА СРБИЈА": Руске фирме се и даље селе у нашу земљу
07. 09. 2022. у 18:08
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (5)