ИСТИ СМЕШТАЈ - НА ДРУГОЈ АДРЕСИ: Нелегални домови за старе настављају да раде и после затварања

Ј. Ж. С.

06. 10. 2022. у 13:00

БРОЈ нелегалних домова за старе из године у годину све је већи, а колико је уносан бизнис (не)брига о старима показује чињеница да многи који немају папире и по изрицању мере затварања од Министарства за рад, настављају само под другим именом или на другој адреси.

ИСТИ СМЕШТАЈ - НА ДРУГОЈ АДРЕСИ: Нелегални домови за старе настављају да раде и после затварања

Фото Shutterstock

Оваквим преварама тешко је стати на пут с обзиром на то да инспекција социјалне заштите броји свега једанаест инспектора који су задужени за целу Србију. У многе нелегалне објекте нико од надлежних годинама није крочио, а њихови власници се пред корисницима правдају да дозволу немају, али су у процедури за лиценцирање. Притом нису слагали, али су само заборавили да их обавесте да је неће ни добити, пошто услове не испуњавају. И тако унедоглед.

Радослав Миловановић, председник Удружења приватних социјалних установа, сматра да никада није била гора ситуација у услугама домског смештаја.

- Све је више нелегалних домова које нико не затвара иако их редовно пријављују инспекцијском надзору грађани и наше удружење - тврди он.

- Нећемо да верујемо у тврдње појединаца да је све корумпирано и да инспекција издаје решења о затварању нелегалних објеката тек да испуни форму, а да заправо сви настављају са радом као да се ништа није десило.

Фото Схуттерстоцк

Миловановић наводи да до удружења долазе разне информације о томе да су појединци повлашћени, да им нико ништа не може, да су политички заштићени или да су неком добро платили да их нико не дира.

- Питамо се где је истина, када ће се ствари решити и истина изаћи на видело. Када ће неко коначно одговарати за лишавање слобода грађана јер их неосновано држе у неким кућама које називају домовима за старе? Да ли ће судство препознати њихову кривичну одговорност, а пореска инспекција почети да контролише огромну утају пореза. Социјални инспектори би требало да затварају нелегалне, а не да тренирају строгоћу на лиценцираним установама. Када ће се мењати и унапређивати правилници и уредбе старе више од деценије, а инспекција социјалне заштите имати довољан број запослених - пита се Миловановић.

У овој грани пословања и даље, тврди наш саговорник, влада хаос и није јасно чији је интерес и коме то одговара.

- Чудимо се што нам радници из домова одлазе у иностранство, па како и не би када се им се не плаћају доприноси или су пријављени на минималну зараду, имају конкуренцију у радницима који раде на црно - сматра председник удружења.

- Зар није најважније за најстарију популацију да постоји сређена ситуација у пружању услуга, у добрим односима центара за социјални рад са домовима којима је укинута могућност смештаја кроз оквирни споразум уз субвенцију државе.

Према извештају Републичког завода за социјалну заштиту прошле године било је 27 случајева насиља над корисницима установа за смештај одраслих и старијих, а најчешћа врста насиља којој су били изложени је физичко. У невладином удружењу "Амити" наглашавају да су најчешћи идентификовани случајеви агресивног понашања станара једних према другима. На другом месту је насиље сродника према старијим особама, а спорадично су пријављени случајеви насиља запослених над корисницима.

Међутим, да ли је то право стање ствари нико не може да утврди. У нелегалним установама, тврде упућени, свашта се дешава. Станари се злостављају, присилно везују, пружају им се медицинске услуге које установа нема права да пружа. Ту је често и нестручно особље које се бави тим људима, не постоје едукације запослених, нити унапређивање сазнања о њиховом послу и начину опхођења према старим особама.

Илустрација В. Н.

НЕЛЕГАЛНО 50 ДО 70 УСТАНОВА

ПРЕТПОСТАВЉА се да у сваком тренутку у Србији ради од 50 до 70 нелегалних домова, што на годишњем нивоу штета за државну касу од 250 до 300 милиона динара, односно око 2,5 милиона евра. Поред тога има и легалних домова који раде у сивој зони пословања који такође избегавају плаћање обавеза држави.

ЗАТВОРЕНО ДВАДЕСЕТАК ОБЈЕКАТА

КОРИСНИЦИ домова често се налазе у тим установа ван своје воље, стога тешко сарађују и одбијају храну и лекове, док о њима брине нестручно особље. С друге стране, све чешће вести о затварању домова забрињавају јавност, јер су, како поједини тврде, те установе преко потребне.

Од почетка године инспектори социјалне заштите Министарства за рад и Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова изрекли су двадесетак забрана рада илегалним домовима.

БОНУС ВИДЕО - "САБРАНА ДЕЛА МИЛОРАДА ЕКМЕЧИЋА": У Дому Војске промоција капиталног издавачког пројекта

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (1)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу