ДОСТОЈАН ДА ЧУВА ТРОН СВЕТОГ САВЕ И ВЕКОВЕ ЦРКВЕ: Патријарха Порфирија до престола Светог Саве довели Хризостом и Јоаникије
АКСИОС! Достојан! Древним узвицима верника под сводовима древне лавре манастира Пећка патријаршија јуче је свечано устоличен патријарх српски Порфирије.
Увођењем у свети трон вековног духовног седишта Српске цркве 46. по реду патријарх, односно 57. поглавар заокружио је преузимање права части и власти, која му припадају као изабраном српском првојерарху.
Обраћајући се први пут са, пре много векова освештаног, пећког престола Светог Саве, патријарх Порфирије је позвао на мир, поверење и љубав међу свим људима. На празник Покрова пресвете Богородице - крсне славе светиње на ободу Руговске клисуре - Његова светост је целом српском народу упутио поруку помирења и молитве.
Баш тако, у духу мира и благих мисли посвећених Пресветој Богородици, почео је дан у старој Патријаршији надомак Пећи. Први аутобуси са верницима из удаљених делова Србије, као и из Црне Горе и Босне и Херцеговине, стигли су и пре зоре, пред капије манастира. Упркос киши која је на моменте сипала, достојанствено и смерно, у беспрекорном реду, приступали су побожни гости престоним иконама и моштима које се чувају у манастиру.
Свету литургију, поред патријарха, служили су епископи из свих крајева српских земаља, али и целог света - владика Иринеј из Новог Сада, Јован (Вранишковски) из Скопља, Андреј из Беча, Фотије из Бијељине, Максим са Флориде, Јован (Ћулибрк) из Пакраца, Григорије из Диселдорфа, Никодим из Задра... Међу архијерејима и гостима били су велики пријатељи цркве и нашег народа, руски митрополит будимпештански и мађарски Иларион (Алфејев) и београдски надбискуп Станислав Хочевар.
Више стотина верника, међу којима и велики број њих са Косова и Метохије, као и расељених Срба из покрајине, испунило је не само "бродове" и припрате манастира, већ и велики део црквене порте. Благослов Његове светости добило је и целокупно сестринство пећке светиње, предвођено неуморном игуманијом мати Харитином, а церемонији је присуствовала и делегација са више официра међународних снага Кфора.
Синодски акт о увођењу Порфирија у трон архиепископа пећких и патријараха српских, у име Светог архијерејског синода, прочитао је епископ зворничко-тузлански Фотије:
- У име Оца и Сина и Светог Духа, једносушне и животворне Тројице, сагласно вековном устројству и канонском предању Једне, Свете, Саборне и Апостолске Цркве Божје; изборни Сабор изабрао је за архиепископа пећког, митрополита београдско-карловачког и патријарха српског митрополита Порфирија. Ми данас устоличавамо као 46. архиепископа пећког и патријарха српског, Његову светост у славни осмовековни трон архиепископа пећких, у славу Тројединог Бога, а за утврђење и унапређење јединства, сведочења и мисије Цркве Христове у савременом свету. Амин, Боже дај - казао је владика Фотије.
Патријарха Порфирија, по традицији, у древни пећки трон устоличили су најстарији по чину и годинама - митрополити дабробосански Хризостом и црногорско-приморски Јоаникије. Држећи га за руке увели су га у древни престо поглавара Српске цркве. Владика Јоаникије, патријархов друг још из београдске студентске собе, око врата му је ставио панагију српских светитеља - икону Богородице са Христом, на огрлици са ликовима светаца наше цркве. Српски првојерарх тиме је на своје груди примио осам векова трајања и дело свих архиепископа и патријараха, од Светог Саве до данас. Истовремено, митрополит Хризостом уручио му је патријаршијски жезал - штап са крстом и укрштеним змијама, симбол архијерејске и патријаршијске власти.
Свечани црквени чин у Пећкој патријаршији окупио је бројне Србе из покрајине, који су дошли на поклоњење у манастир. Паркинг поред манастира био је пун аутобуса са таблицама градова широм Србије. Верници су организовано, преко Чакора, стигли из Црне Горе, а највише аутомобилима ходочасници су стизали из осталих делова Србије.
У родни крај дошле су тако Пећанке Светлана Бојовић и Маријана Ђуричић. Како кажу, искористиле су и прилику да се поклоне манастиру за који су везане од најранијег детињства:
- Навиру емоције. Ово је нама враћање на своје, бар на који трен. Ни више од две деценије не губимо наду да ћемо се овде трајно вратити. Надамо се да ће и сваки будући српски патријарх бити овде устоличен, јер се тиме и ми враћамо нашој кући.
Из Црне Горе у метохијску долину стигао је караван аутобуса и кола. Међу њима и Данило Благојевић из Бијелог Поља.
- Велики је ово дан, уосталом као и сваки кад се окупимо у Пећи. За нас из Црне Горе велика светиња је манастир, али и чин устоличења патријарха српског.
Из Никшића је стигла група верника, а међу њима и Јелена Фемић. Са Чакора су сишли дан раније, а конак су нашли у Великој Хочи.
- Бог нас је благословио да дођемо на овај велики догађај. Педесетак нас је стигло организовано. Наши са Косова и Метохије су нас дочекали као род рођени, а овде у Пећи смо као код куће. Патријарху Порфирију желимо дуго и срећно руковођење нашом црквом, иако му сигурно неће бити лако. Уз Божју помоћ, верујемо, све ће бити добро.
Хиротонија црквеног поглавара посебан значај има за Србе из јужне покрајине. У овој церемонији они препознају знак да на Косову и Метохији, ипак, има будућности. То и не крију:
- Усхићена сам што присуствујемо устоличењу српског патријарха, а срећна што видим оволики народ - поручује Данијела Вујачић, народна посланица из Косовске Митровице.
Из овог града стигла је и Мирјана Богдановић, којој, како каже, срце јаче куца у Патријаршији.
- Овим скупом као да поручујемо да смо овде заједно, да се окупљамо и да ћемо тако и убудуће. Нама је то најважније - каже она.
ПОСЛУЖЕЊЕ
ЕПАРХИЈА рашко-призренска и сестринство Патријаршије потрудили су се да на најбољи начин угосте бројне госте, новинарске екипе, као и вернике са свих страна света. У манастирској порти били су разапети шатори, а сви гости могли су да се окрепе сендвичима, соком и кафом. За архијереје и њихове госте, патријарх Порфирије уприличио је свечани ручак у манастирској порти.
ЗНАМЕЊА УСПОМЕНЕ НА ПРЕТХОДНИКЕ
УСТОЛИЧЕЊЕ патријарха Порфирија обиловало је симболиком, а бројним гестовима Његова светост је нагласио везу са својим претходницима на трону Светог Саве. На јучерашњој литургији он је носио панагију митрополита београдског Михаила из 19. века - првог поглавара Цркве слободне Србије. Такође, Порфирије је носио и крст последњег карловачког митрополита Лукијана Богдановића, трагично убијеног у Аустрији 1913. године. Истицањем ових знамења патријарх Порфирије је нагласио значај појединих својих претходника који су били истрајни на светосавском путу, упркос најтежим историјским околностима.
БЕЗ ИНЦИДЕНАТА
УПРКОС на моменте драматичним напетостима који одликују политичке односе Београда и Приштине, церемонија устоличења поглавара СПЦ протекла је у миру и без инцидената. На прилазима Пећкој патријаршији два дана било је видљиво појачано присуство специјалних косовских снага. У непосредној близини манастира било је распоређено свега десетак припадника косовске полиције, а приближно толико и на прилазном пункту ка светињи.
ПРИНЦ ФИЛИП НА КРАЉЕВСКОМ МЕСТУ
МЕЂУ гостима који су јуче присуствовали устоличењу били су лидери Српске листе са КиМ, правник Милан Антонијевић, народни посланик Драгомир Карић и принц Филип Карађорђевић. Њему је, као потомку вожда Карађорђа и краља Александра, припала посебна част да током устоличења стоји на посебном престолу "стасидији" - месту резервисаном за крунисане главе, на коме су некада на литургијама стајали српски краљеви и кнежеви.
БОНУС ВИДЕО - РОЂЕНДАНСКО ИЗДАЊЕ НОВОСТИ: У недељу, 16. октобра
БОНУС ВИДЕО - ОБНОВЉЕНА НЕМАЊИЋКА РАДИОНИЦА ПИСАНЕ РЕЧИ
Препоручујемо
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
"НЕМАЧКА ПОСЛЕ МАЂАРСКЕ ИЗВОДИ ПУТИНА ИЗ ИЗОЛАЦИЈЕ" Бес у Кијеву након разговора Шолца и руског лидера
БИВШИ украјински министар иностраних послова Дмитриј Кулеба изјавио је данас да је позивом немачког канцелара Олафа Шолца председнику Русије Владимиру Путину, руски лидер изашао "из европске изолације, а да је Немачка одмах после Мађарске утрла тај пут".
16. 11. 2024. у 16:44
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)