ЂЕДО И ДАНАС САБИРА ВЕРНИКЕ: Две године од упокојења митрополита Амфилохија, народ обилази његово вечно коначиште у Подгорици

В. КАДИЋ

30. 10. 2022. у 08:11

ДВЕ године су прошле без митрополита Амфилохија. Без вољеног Ђеда. Место где тихује у вечности велики владика - у крипти Саборног храма Васкрсења Христовог у Подгорици, ниједног часа није без поклоника и поштовалаца човека који је с народом вратио слободу вери и души.

ЂЕДО И ДАНАС САБИРА ВЕРНИКЕ: Две године од упокојења митрополита Амфилохија, народ обилази његово вечно коначиште у Подгорици

Фото ђакон Драган С. Танасијевић

Који је "варницу топлине убацио у охладнеле груди Црне Горе", препородио је и угрејао јој срце православно. Уз народ свештенство, монаштво, архијереји СПЦ љубе белу мермерну плочу испод које почива морачки тајновидац. Безброј ружа положено је око плоче на којој су белези слободе и православља. Орао раширених крила, чини се, само што се не вине изнад Подгорице и закрили је, као што је и митрополит Амфилохије брижно штитио своју паству.

- Недостаје нам - каже у разговору за "Новости" подгорички свештеник Бранко Тапушковић. - Откако је у Црну Гору дошао пре више од тридесет година, од тада почиње велика духовна обнова, пре свега вере у народу. Духовна обнова је свој видљиви израз добијала и у обнови храмова и манастира. Та светиње је обновио народ са својим митрополитом Амфилохијем и свештенством оног момента кад је обновио, васкрсао у себи веру у Бога. Његово огромно наслеђе је дубоко уткано у понос наше државе.

Фото Лука Зековић

Митрополит Амфилохије је био свестрана личност - духовник, дипломата, преводилац и песник, који је имао огроман углед у свету. Па иако је свим својим бићем испунио монашки завет, предајући себе у служби Христу, остали су код њега препознатљив морачки дух и хумор.

- Некада смо били у дилеми да ли нам прича као епископ или као Морачанин - додаје отац Бранко. - Ја сам из Роваца и то су два племена која се граниче. Била је једна шаљива ситуација на слави манастира у близини. Мати игуманија је била позвала хор "Свети апостол и јеванђелиста Марко" из Подгорице да учествују на литургији. Да ли су били мало успавани, или је било нешто друго у питању, не знам, али углавном, деловали су уморно. Више волим да литургија буде динамична и онако, кроз двери, суфлирао сам диригентици да иде са одговорима мало брже. А митрополит Амфилохије, приметивши моју реакцију, не окрећући главу према мени, онако у молитвеном ставу одједном рече: "Полако, Бранко, жури ли ти се то у царство земаљско?"

У свом човекољубљу митрополит Амфилохије се надао за садашњег председника државе Мила Ђукановића да ће се у једном моменту вратити вери и својим коренима.

- Након службе у манастиру Дуга, митрополит у опуштеној атмосфери и уз кафу гласно рече: "Човече божији, има онај Ђукановић дарова", а мени ђаво не даде мира, па изговорих: - Има владико, али погрешно усмерених. Све то је изазвало смех.

Било је и других духовитих ситуација.

- Сећам се када је градоначелник Подгорице Зоран Кнежевић једном приликом на састанку у манастиру Ждребаоник понудио митрополиту Амфилохију да се учлани у ДПС, када му је митрополит одговорио: "Човече, па мени је мала васиона, а не твој мали ДПС!"

Тапушковић подсећа да су се свештеници понекад љутили што митрополит Амфилохије више пажње поклањао обичном човеку, вернику, неголи њима. Али им је владика увек знао одговорити: "Сачекајте ви, битнији ми је народ."

- Имао је Амфилохије једну меру човекољубља, стрпљења за свакога. Говорио би: "Ајде, благо мени, ајде, добри мој, па да се поправљамо."

Најтежи тренутак у његовом животу био је када је Црна Гора признала лажну државу Косово.

- Није могао да прихвати да се његова Црна Гора, која је живела и дисала Косовом, одриче свете српске земље. Онда је дошао и накарадни закон о слободи вероисповести, претња да ће светиње бити отете. Уследили су бесани дани и ноћи - и како даље? Али десиле су се литије. Ни митрополит Амфилохије, а ни ми свештеници нисмо могли да сањамо да ће народ на такав величанствен начин одреаговати на одбрану светиња. Оно је заиста било чудо Божије. Сећам се, народ се у ноћи изгласавања закона скупио на мосту, па код храма. Нема шта, решили смо да идемо да сведочимо Христа, а хоћемо ли пострадати, нико у том часу није знао. И све је прошло у савршеном миру. Јесу пострадали посланици Демократског фронта, али то је њихов допринос општој борби - додаје свештеник Тапушковић.

Фото В. Кадић

Бранко Тапушковић

Пред крај овоземаљског живота митрополит је на изборима 2020. изашао да гласа - да још једном одбрани светиње. Први пут је гласао на референдуму 1992. године за очување савезне државе, и пре две године други пут. И оба пута је победио. У многим дешавањима која су потресала Црну Гору најтеже су му падала она у престоном граду.

- Болна рана било му је Цетиње и Цетињани. Али, надао се да ће се Цетињани поправити. Форсирао их је можда више надајући се да ће их придобити. Љутили смо се на њега, јер није само Цетиње Црна Гора, има и других крајева - додаје отац Бранко. - Приликом његовог устоличења сећам се пророчких речи Матије Бећковића - "Свети Петар Цетињски је постао свет зато што је залуду измиривао завађена црогорска племена. И овај има добре шансе".

Митрополит Амфилохије уснуо је 30. октобра 2020. године, уочи празника Светог Петра Цетињског. По сопственој жељи, сахрањен је у крипти Саборног храма у Подгорици 1. новембра, а свету литургију служио је патријарх српски Иринеј. Протојереј-ставрофор Драган Митровић, старешина храма, вајар и аутор готово свих орнаментика на Саборној цркви, планирао је да уради један саркофаг. Међутим митрополит је желео да то буде скроман монашки гроб и све трошкове лично је платио од своје пензије.

Здравствено стање митрополита нагло се погоршало почетком октобра као последица обостране дифузне упале плућа која је била узрокована вирусом корона, иако је митрополит био негативан на корону десетак дана. Упокојио се а да сабрани око њега нису знали кад, иако су га пажљиво гледали. Није било уздаха, нити грча на његовом лицу. Одлепршао је Господу као птица…

 

СЛИЧАН ЊЕГОШУ

МЕЂУ онима који обилазе коначиште митрополита Амфилохија је и књижевник Милутин Мићовић, брат владике Јоаникија.

- Заборав је природна несрећа, како човека појединца, тако и народа. Али има лека и од заборава. То су људи, обдарени божанском лучом, која обасјава човеков тамни простор бића. Такав стваралачки дух у нашем народу и нашој култури био је Његош. Такав или врло сличан човек био је и митрополит Амфилохије, наследник Његоша. И он је био носилац божанске луче која је обасјавала његову личност, али и јаму народног заборава. Две су године откад је отишао између нас, али исто тако осећамо да је неким другим животом присутан у нашем реалном животу - каже Мићовић.

Фото Д. Миловановић

УНА ОБИЛАЗИ ЂЕДА

КУМЧЕ и миљеник Амфилохија, малена Уна Рајовић (10) следи митрополитов пут. Она је једна од најмлађих јунака литија, која је са Ђедом са високоподигнутом иконом Мајке Божије у рукама корачала ка једном циљу - одбрани светиња.

- Уна обилази митрополитов гроб, иде на службе и својим другарима са радошћу рецитује песме блаженопочившег митрополита Амфилохија - каже за "Новости" њен отац Петар Рајовић.

ПРЕДОСЕТИО КРАЈ

МИТРОПОЛИТ Амфилохије је за свога живота одредио да почива у крипти Саборног храма у Подгорици.

- Пар година пре упокојења одредио је место и рекао: "Ту ћете да ме сместите." Кад је митрополит Амфилохије рекао оцу Јустину, који је био уз његову болничку постељу, три дана пре смрти: "Ајде, пакуј ствари и за Лучиндан морамо да будемо на Цетињу." Очигледно му је Бог јавио кад ће га призвати у царство своје - каже отац Бранко.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (2)

ВЕЛИКА ЧАСТ: Душан Мандић кандидат за најбољег ватерполисту Европе