ЊЕГОВО ХАПШЕЊЕ ИЗАЗВАЛО ЈЕ СЕНЗАЦИЈУ: Како је чувени акробата на жици Драгољуб Алексић усталасао страсти у Крушевцу

С.Бабовић

12. 11. 2022. у 21:23

НОВЕМБАР давне 1931. године хроничари Крушевца памтиће и по несвакидашњем догађају - хапшењу најпознтијег српског и југословенског акробате Драгољуба Алексића.

ЊЕГОВО ХАПШЕЊЕ ИЗАЗВАЛО ЈЕ СЕНЗАЦИЈУ: Како је чувени акробата на жици Драгољуб Алексић усталасао страсти у Крушевцу

Foto:FB Slike Kruševca

Све је почело када је Алексић (1910-1985) дошао у Крушевац са сестром Катицом. Одсели су у хотелу "Париз" и уредно пријавили наступ. Полиција је одобрила извођење акробација у Видовданској улици, некадашњој Кнез Михаиловој.

Жицу је разапео од зграде извесног адвоката Лучића до зграде апотекара Ђорђа Петровића. Акробације је изводио на висини од 25 метара пред око 3.000 фасцинираних гледалаца. Наступао је са лакоћом, све док се апотекар није побунио. Наводно, муштерије због публике нису могле да уђу у његов локал у купе потребан лек.

Тој притужби, придружио се и страх градских власти да би акробата могао да падне и тако изазове квар на електричној мрежи. Полиција је обавестила Алексића да ће моћи да се и даље хода, “виси” и “преврће” на жици, уколико му то дозволи Ђорђе Дреновац, председник општине.

Први човек Крушевца није желео да одобри наступе, али се ни Алексић није дао. Инсистирао је да о његовом трошку комисија утврди да ли су инсталације безбедне. Када је избила расправа, председник општин наредио је да полиција ухапси акробату.

Хапшење прослављеног уметника на жици изазвало је масовне протесте. Национални и локални медији извештавали су о сензационалном боравку Алексића у затвору, из кога је, чак по писању новинара,успео и да побегне. Овај податак никада није потврђен, а посебно није доказано да се “Алексић кроз вратанца од пећи, провукао кроз чункове у оџак, успужао на кров са кога је без помуке скочио на једну телеграфску бандеру".

Тек, Алексић се нашао на слободи и све до 29. новембра одушевљавао Крушевљане акробацијама. Остатак његове биографије добро је познат. Наступао је у свим већим европским престоницама. Ходао је по жици и запаљеним конопцима, ослобађао се из ланаца и  закључаног кавеза. Режирао је и продуцирао филм “Невиност без заштите”, наше прве остварење са дијалогом. Глумио је и у филму "Десант на Дрвар" 1963. године.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ


 


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE