БУБЊАРА И ПАОРСКА ПЕЋ ЈАЧЕ ОД ЗИМЕ: Повратак традиционалном стварању топлине дома значајно смањује трошкове наших домаћинстава за енергенте
ДОК многа домаћинства у Војводини муку муче како да обезбеде скуп огрев за целу грејну сезону, постоје и она која су се с великим уштедама новца вратила традиционалној топлини дома - уз паорску пећ и бубњару.
Њих ће грејање коштати од пет до чак 10 пута јефтиније него њихове комшије које се од зиме бране модерним пећима на дрва, угаљ, пелет или струју.
Једна од породица у бачком селу Сивац, која има етажно грејање, потрошиће, зависно од тога колико ће зима да покаже зубе, од 15 до 20 кубика тврдог огревног дрвета, чија је цена на стовариштима у овом селу и околини 12.000 динара. Само две куће даље, породица Тапаи ће у домаћинству исте величине пребродити зиму са 300 бала сојине сламе, убачене у паорску пећ, а купљене за 24.000 динара.
- Сојину сламу платио сам 80 динара по бали, а триста је довољно да се безбрижно грејемо пет - шест месеци. Кад је јако хладно, убацим дневно две бале у паорску пећ, а температура у кући буде око 25 степени - наводи домаћин Јанош Тапаи.
Његов отац је пре више од 30 година направио паорску пећ, коју је Јанош пре неколико година заменио новом, а његов син се потрудио да је уреди тако да сада изгледа као украс.
- Сазидали смо паорску пећ од отпадне, препечене опеке, сличне шамотној, коју смо јефтино набавили на оближњој циглани. Зидана је са блатом и плевом, а темељ јој је од земље, која држи топлоту - објаснио је Тапаи.
Он истиче да у паорску пећ могу да се ложе и кукурузовина, чуке (остаци од окруњених клипова кукуруза) и сунцокретове стабљике са џомбама.
- То је све висококалорично еколошко гориво и грехота је да пропада на њивама, где не сме да се пали, него се заорава - истиче Тапаи.
Много економичније од осталих греје се у Сивцу и породица Олујић, којој топлоту у кући, на 100 квадратних метара, обезбеђује бубњара, чији је главни енергент пиљевина.
- Од мајстора који праве намештај купио сам летос камион пиљевине за 40.000 динара, и то је количина с којом ћемо се грејати до марта или априла - каже домаћин Владимир Олујић.
НИЈЕ БУРЕ, НЕГО УМЕТНОСТ
ВЛАДИМИР не само да користи, него и за друге израђује бубњару од лима, за коју вели да је много јефтинија од шпорета или пећи на чврсто гориво. Бубњару прави тако да не личи, као некад, на обично буре, већ да буде мало уметничко дело, попут оне коју је у својој кући дизајнирао са мотивом људског лица.
Препоручујемо
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)