КАШАЉ ГА СПАСАО ДА ГА НЕ БАЦЕ ПРЕКО ЛЕШЕВА: Новак је имао 27 килограма и једући по зрно пиринча преживео је албанску голготу
05. 02. 2023. у 09:30
НОВАК Бурмаз, родом из села Гоч, имао је само 27 килограма када су 1916. године на Крфу, француски болничари хтели да га баце преко гомиле лешева.
Повезане вести
СИМБОЛ РАТНЕ ТРАГЕДИЈЕ СРПСКЕ КУЛТУРНЕ ЕЛИТЕ: Надежду пред смрт војници плачући превртали у влажним чаршавима, да смање тифусну ватруштину
НАДЕЖДА Петровић је фебруара 1915. поново одлучила да се пријави за рад у војну болницу, упркос противљењу породице.
20. 03. 2026. у 18:00
ПЛАЧ ЗА ОКРВАВЉЕНИМ И НАМУЧЕНИМ ЈУНАЦИМА: Надежда се са војском повлачила у нагорелом, блатњавом шињелу уз болничке арњеве и рањенике
СРБИЈА се 1914. сукобила са технолошки и организационо супериорнијом армијом, која је за циљ имала кажњавање народа који је подстицао југословенско уједињење.
19. 03. 2026. у 18:00
НАЈАВA СВИХ СТРАДАЊА ПОРОДИЦЕ ПЕТРОВИЋ: Борба на Мачковом камену за Надежду је добила трагичну димензију братоубилачког сукоба
ИАКО је у Другом балканском рату озбиљно оболела, Надежда је и даље испољавала велику енергију у свим пословима које је обављала и није се превише освртала на отпоре њеним пројектима.
18. 03. 2026. у 18:00
ПРАВЕДАН И ПОТРЕБАН ОСЛОБОДИЛАЧКИ РАТ: У паузама између битака Надежда је цртала скице пејзажа, ликова официра и војника
СРПСКИ војни врх опрезно је планирао ратна дејства пред Први балкански рат, док су интелектуална елита и народ другачије реаговали.
15. 03. 2026. у 18:00
ПРЕШАО ПОЛА СВЕТА ДА БИ СТИГАО НА СОЛУНСКИ ФРОНТ: Миодраг Б. Илић о невероватном подухвату свог прадеде Илије у Великом рату
ИСТОРИЈА Србије памти подвиге оних који су борећи се за слободу померали границе могућег.
25. 02. 2026. у 13:45
Најновије из рубрике
ОД СЛЕДЕЋЕ НЕДЕЉЕ СТУПАЈУ НА СНАГУ НОВА ПРАВИЛА ЗА ОВЕ ВОЗАЧЕ: Уводе се новине у наплати путарине
ОД 1. априла уводи се обавезна употреба ТАГ уређаја за теретна возила, што представља почетак процеса потпуног укидања мануелне наплате путарине на путевима у Србији. Овај систем модернизације подразумева да ће традиционалне наплатне станице са особљем бити замењене порталима који ће аутоматски регистровати уређаје без потребе за заустављањем, а та промена ће у будућности обухватити и путничка возила.
30. 03. 2026. у 08:26
ДАНАС СЛАВИМО ЧОВЕКА БОЖЈЕГ, ЕВО ШТА НИКАКО НЕ СМЕТЕ ДА УРАДИТЕ: Светац који је живео као просјак
СРПСКА православна црква и верници данас прослављају Светог Алексија Римског, светитеља познатог још и као "Човек Божји" чији је култ у прошлости био веома јак, како међу источнима, тако и међу западним хришћанима.
30. 03. 2026. у 07:07
ВРЕМЕ ДАНАС ПОНОВО УЖАСНО: Киша наставља да лије, сунце никако да видимо
ВРЕМЕ у Србији данас облачно и хладно време, местимично са кишом, на планинама са слабим снегом.
30. 03. 2026. у 00:00
УМРО НИКОЛА (20) ЗА КОГ СЕ МОЛИЛА СРБИЈА: Месецима се борио као лав
НЕМАЊА Пешут, (20) из Инђије, изгубио је битку са раком, упркос лавовској борби и великој подршци локалне заједнице.
29. 03. 2026. у 20:49
"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Велика експлозија у Либану код базе у којој се налазе припадници Војске Србије
КАКО сазнају "Новости", дошло је до велике експлозије у Либану, код базе у којој се налазе припадници Војске Србије, у оквиру мисије УНИФИЛ.
29. 03. 2026. у 18:28 >> 19:49
Коментари (0)