ЋИРИЛИЦА ИМА СТАТУС КАО ЗА ВРЕМЕ ОКУПАЦИЈЕ: Овако лингвисти оцењују статус писма и језика на Дан матерњег језика
СРПСКИ језик је данас, а то данас предуго траје, у невеселом стању, запуштен и осиротео, као уосталом и народ чије име носи.
Ове речи песника Ђорђа Сладоја можда понајбоље одсликавају положај нашег језика о коме смо са лингвистима и писцима разговарали поводом Дана метерњег језика који се обележава данас, а који је установио Унеско 1999. године. Саговорници "Новости" упозоравају да се нашем матерњем језику, као кључном чувару националног идентитета ни у једној области живота не придаје потребан значај.
Или како би рекао Ђорђо Сладоје - наш однос према језику је, благо речено, индолентан и немаран као и према другим кључним идентитетским елементима.
Слично мишљење има и лингвиста Срето Танасић, који стање нашег матерњег језика у друштву оцењује - као запуштено.
- Када се на данашњи дан говори о српском језику и његовом писму ћирилици у нашој држави мора се рећи да његов статус није ни близу нивоа на коме би морао бити као национални језик, а на коме су национални језици у европским државама - каже Танасић, који је и председник Одбора за стандардизацију српског језика. - Према ономе што можемо видети данас у Београду, рекло би се да је осванула 1915, далеко било, када су аустроугарски окупатори темељито истребили ћирилицу у Београду и Србији. Увек се питам кога то институције и предузећа латиничним натписима обавештавају усред Србије. Исто видимо и на штандовима где се продаје штампа, па слично је, иако никако није исто, и на излозима књижара.
Наш саговорник оцењује да се у Србији после распада Југославије и српско-хрватског језичког заједништва нисмо одговорно односили према српском језичком питању.
- Ето и на то нас опомиње декларација којом је утемељен овај Дан матерњег језика - каже Танасић.
Он истиче да, када су у питању мањински језици у нашој земљи, слободно можемо тврдити да смо ми и законски и у пракси обезбедили да њихов статус буде бољи него што је било која друга земља у Европи, а далеко изнад статуса који има српски језик у земљама региона.
И упркос нашем лошем односу према националном писму и језику, порука песника Ђорђа Сладоја може бити поучна: језик је много живљи и жилавији него што се нама, у тренуцима малодушности чини, али не може све сам обавити.
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)