ЗИД ЋУТАЊА МЕЂУНАРОДНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ НА ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ СРБА СА КИМ Вучевић: То нису инциденти, већ покушаји убистава, напади, притисци…
МИЛОШ Вучевић, министар одбране, изјавио је говорећи о састанку који је председник Србије Александар Вучић имао са представницима Срба са Косова и Метохије да је тешко доносити одлуке у неком смислу оне које неподилазе тим емоцијама и емотивном набоју то јесте задатак политичара.
Министар је изјавио да управо је то разлика у односу на оне који се баве скупљањем јефтиних политичких поена и то председника чини државником који промишља стратешки и води рачуна о државни не само данас него и за наредни период.
Од почетка године 38 напада на Србе
- Састанак који је организован јуче није први сусрет са Србима са КиМ. Ово је било додатно теже због читавог низа догађаја који су се десили. Од почетка године било је 38 напада на представника Срба са КиМ – каже Вучевић и јасно поставља разлику да то нису инциденти већ напади.
Тешко је доносити одлуке које не подилазе емоцијама
- То су покушаји убистава, тешких рањавања, облика терора и притисака на српску заједницу. То више нико нема дилему, само је питање да ли то јасно хоће да каже у међународној заједници где влада својеврсни зид ћутања да на Косово влада етничко чишћење српске заједнице. Како је и председник Србије рекао наша суза нема мајку. Изнад свега су се чуле људске приче и судбине и за нас у остатку Србије некада невидљиве. Када чујете та аутентична тумачења Срба који живе у готово немогућим условима, било је корисно и за чланове Владе и за свеукупну српску јавност да их чују. И тешко је доносити одлуке у неком смислу оне које неподилазе тим емоцијама и емотивном набоју, али то јесте задатак политичара. И то их разликује од оних који се баве скупљањем јефтиних политичких поена и то га чини државником.
Хитна реакција међународне заједнице и анализа 5 тачака
Министар је поновио да Србија тражи хитну реакцију међународне заједнице.
- Наш државни и национални интерес је да штитимо мир. Интерес Србије је да не долази до ескалације и било каквог даљег конфликта и увлачења у сукобе. Зато је наш задатак и обавеза да кроз тај процес дијалога дођемо до решења које би требало да буде компромис. Али албанска страна има потпуно другу визуру, нажалост охрабрени од неких спољних фактура – појашњава Вучевћ и говорећи до доношењу пет закључака каже:
- Оно што је стављено под број један јесте захтев РС је да оно што зовемо међународном заједницом, односно земљама Квинте директно укључе и не дозволе даљу ескалацију и једнострано кршење споразума везано за регистарске таблице. Долази се до усијања по једном административно техничком питању. Србија је понудила неколико опција спремна за компромисна решења, а албанска страна константно инсистира на најрадикалнијем начину, угрожавајући не само имаовину, већ и животе Срба на КиМ. То је нешто што никога не може да остави равнодушним и заиста нас брине, имајући у виду агеду коју је сам Курти дефинисао и навео да ће проводити – изричит је Вучевић и додаје да под број два мора да се после десет година оснује ЗСО.
Одговарајући на питање да ли је међународна заједница спремна да прво формира ЗСО, па тек онда организује изборе одговара:
40 милиона евра пакета економске помоћи за Србе са КИМ
- Формално да, али суштински не. Није само питање ЗСО већ шта је садржина је њен облика. Шта ће Срби добити кроз то. То није невладино удружење за љубитеље поштанских маркица и салвета него мора да има оно што је дефинисано кроз процес дијалога и принципе из Брисела из 2015. Тачно има 22 принципа. Ми не желимо да неко формира ЗСО која нема никакве надлежности. Под број три, хитно повлачење свих специјалних јединица са Севера јер нелегално и нелегитимно тамо борави. Број четири, немогуће је одржати изборе на Северу без учешћа већинске заједнице. Тек по формирању ЗСО када се Срби врате у инситуције може се очекивати да се Срби врате у институције, да се одраже избори. И под број пет Србија ће наставити да економским мерама подржава српску заједницу . То је готово 40 милиона евра пакета помоћи на годишњем нивоу.
Ситуација изазовна
Министар Вучевић одговара да је безбедносна ситуација, и на КиМ и на административним прелазима, изазовна и да постоји висок степен ризика.
- Наш систем безбедности је дисциплинован, фокусиран, спреман обучен и да оно што ми контролишемо сви грађани могу да буду безбедни. Али треба подвући да нико не реба да има икакву сумњу и да је јасно да би српска заједница волела да се војска и полицију врати у покрајиину. И зар ико то може замерити. А друга је ствар што то у овом тренутку није могуће. На Бање вече ове године смо одбијени и на нама је да као држава инсистирамо и подсећамо КФОР и ЕУЛЕКС које су њихове обавезе.
О подметању о српском извозу оружја: Покушај дестабилизације Србије
Први човек српске војске каже да и како су као држава више пута демантовали да Србија не извози оружје зараћеним странама, стално се појављују такве неистине и лажи.
-Ми се не стидимо своје одбрадмене индуструје. Овде просто говоримо о иситни и чињеници. Не извозимо и нисмо извозили оружје Украјини. Ту је наша политика врло јасна, ми имамо права да продајемо онима који су легални купци. Ово је покушај дестабилизације Србије и сви прихавтају ту игру и прозадани и проруски елементи.
Вежба „Гранит 2023“
Он је говорећи о приказу Војске Србије и вежбе “Гранит 2023” позвао све грађане да 22. априла дођу на Војни аеродром у Батајници.
- Преко 5000 војника ће учествовати, готово 2400 комада војне опреме ће бити изложено, разно ваздухопловство имаће свој програм, биће дефиле специјалних јединица…
(nsuzivo.rs)
Препоручујемо
ЛАЖ ЈЕ ДА ШАЉЕМО ОРУЖЈЕ У УКРАЈИНУ: Министар одбране Вучевић о "сазнањима" Ројтерса
12. 04. 2023. у 08:50
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (99)