Планирајте ултразвук у трудноћи
Иако се не ради о болести, период трудноће је посебно осетљив и захтева сталан медицински надзор. Праћење трудноће почиње од момента када се установи и траје до порођаја. Здравствено стање труднице и плода може да захтева већи или мањи број прегледа. Уобичајено је да се прегледи обављају на сваких месец дана, с тим да постоји неколико врло важних гестацијских недеља у којима треба обавити детаљније прегледе. У неким случајевима, када постоје индикације, треба да се раде и чешћи прегледи.

freepik.com
Први преглед
На првом прегледу треба да се установи трудноћа. Пожељно је да се први преглед у трудноћи обави између пете и осме недеље. Будући да се први откуцаји срца могу чути средином шесте недеље, боље је први ултразвучни преглед обавити у седмој или осмој гестацијској недељи.
Ултразвук у трудноћи је потпуно безболан преглед и не захтева никакву претходну припрему изузев пражњења бешике.
На првом прегледу лекар ће утврдити постојање трудноће, затим да се ради о материчној трудноћи, о једном или више плодова. Такође, утврђује се тачна гестацијска старост плода и термин за порођај. Лекар ће проверити виталност плода, а ако постоје сумње на неки од поремећаја пацијенткиња се упућује на даљу дијагностику.
Након утврђивања трудноће, између 11. и 14. недеље ради се детаљан ултразвук на основу кога се закључује о морфологији формираних органа фетуса. У том периоду често може да се открије и пол са великом сигурношћу.
Дабл тест
Између 12. и 14. недеље трудноће ради се детаљан ултразвучни преглед са лабораторијским испитивањем крвне слике и хормона који се назива Дабл тест. Тест је намењен раном утврђивању постојања урођених аномалија код фетуса и показао је велику поузданост. Када се утврди да постоје повећани ризици од присуства аномалија трудница се шаље на амниоцинтезу.
Експертски ултразвук
Један посебно битан преглед је експертски ултразвук који се обавља између 22. и 24. гестацијске недеље. Зове се експертски јер га обављају искључиво лекари који су посебно обучени за ову врсту прегледа. На њему се детаљно посматра структура и функционалност свих унутрашњих органа плода, као и проток крви кроз појединачне органе и ткива.
Уколико постоји неки проблем у развоју или опасност по живот плода то се открива најчешће на експертском ултразвуку.
У односу на друге прегледе у трудноћи, експертски преглед траје нешто дуже јер је врло детаљан. Уколико има потребе могу се користити и напредне функције на ултразвучном апарату попут 3Д и 4Д приказа.
Праћење трудноће у последњем триместру
Уобичајено је да се у трећем триместру ултразвучни прегледи раде на сваких месец дана (у 28. 32. и 36. недељи) уколико је све у реду. Ако има разлога за чешће праћење лекар ће то нагласити. Уобичајено је да се прате покрети и величина плода, положај плода и постељице у материци, рад срца, проток крви кроз пупчаник и количина плодове воде.
Уз 3Д и 4Д технологију могуће је видети уживо како се беба помера у мајчином стомаку, па чак и какве гримасе прави. Ти моменти су посебно драги будућим родитељима и могу се забележити на ЦД-у.
Преглед пред порођај
Када трудница уђе у девети месец често се, поред уобичајеног ЦТГ мерења, ради и ултразвучни преглед како би се пратили параметри који најављују порођај. То је нарочито случај са ризичним трудноћама.
Да би трудноћа протекла уредно и спокојно за маму и бебу, препоручљиво је да изаберете место и лекара од поверења који ће пратити трудноћу.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)