СПАСЕН ЈЕВРЕЈСКИ РОДОСЛОВ ОД 18. ВЕКА: У Музеј жртава геноцида стигли артефакти из Топовских шупа, који сведоче о страдању
ИЗУЗЕТНО је мало артефаката који су остали после погрома Јевреја на подручју Србије, у Другом светском рату, а посебно оних везаних за логор на Старом сајмишту и Топовске шупе, на Аутокоманди. Зато је драгоцен поклон који је једна Београђанка недавно даровала Музеју жртава геноцида, а који сведочи о страдању београдског трговца Бити М. Берахе, настањеног у Улици краља Петра 70, где се данас налази Кафаница Сувобор.

FOTO: Arhiva novosti, Muzej žrtava genocida
Бераха је био заточен у логору Топовске шупе, одакле је, претпоставља се, одведен на губилиште у Јабуци, крај Панчева, где је и стрељан, 1941. године.
- Ствари које су остале после његове погибије Берахина кћерка, која је, иначе, радила у италијанском конзулату, дала је пре своје смрти најбољој другарици, уз завет да их једном поклони некој институцији. Тако су ова сведочанства стигла до нас - каже за "Новости" Дејан Ристић, директор Музеја жртава геноцида.

FOTO: Arhiva novosti, Muzej žrtava genocida
Међу заоставштином породице Бераха налазе се три жуте траке са Давидовом звездом, које су Јевреји носили око руке у окупираној Србији, као и потврда, односно родослов, који је свако од њих морао да има, а којим доказује своје јервејско порекло. У родослову су били наведени сви подаци из породичног стабла уназад, све до 18. века. Овај примерак је, према речима Ристића, једини до сада откривени примерак који се налази у некој институцији у нашој земљи.
У заоставштини су и пасоши породице Бераха, као и два позива да се јави у полицију. Такође су сачувана писма супрузи и кћерки које је Бераха слао из логора, као и њихова писма њему. Ову заоставштину прати порука ћерке Перле да сви људи живе у миру и да нико не преживи оно што су доживели њихова породица и Јевреји генерално.

FOTO: Arhiva novosti, Muzej žrtava genocida
Топовске шупе су, иначе, биле први логор за Јевреје и Роме у окупираном Београду и један од првих у Европи. Ту је, од средине августа па све до средине децембра 1941, било заточено око 5.000 јеврејских мушкараца и дечака, махом из Баната (одакле су их с породицама депортовали Фолксдојчери) и Београда, као и око 1.500 Рома.

FOTO: Arhiva novosti, Muzej žrtava genocida
Они су у почетку радили на рашчишћавању рушевина, после шестоаприлског бомбардовања, а када су почеле одмазде (50 за једног рањеног и 100 за једног убијеног Немца), заточеници су одатле одвођени и убијани на стратиштима Троструки Сурдук (између Бежаније и Сурчина), код цркве у Раковици и у селу Јабука. Неки су транспортовани у Бањички логор, док су преживели, њих око 300, махом занатлија, крајем године, одведени на Старо сајмиште, са задатком да среде зграде у које су већ интернирани јеврејске жене и деца.
Српске избеглице у касарни
ТОПОВСКЕ шупе биле су смештене у предратној касарни Војске Краљевине Југославије, у којој је држано артиљеријско оруђе, а у њеном саставу били су поткивачка школа, објекти за смештај војске и коња, као и полигон за артиљеријско вежбалиште. Између два рата звала се Касарна краљевића Андреја. До краја јула прве ратне године, ту су стационирани Срби избегли из НДХ, њих око 1.200, и о њима је бринуло Коло српских сестара.
Логором је управљао Гестапо, а егзекуције су спроводили припадници Вермахта. У писму породици од 8. октобра 1941. Бераха дословце каже: "Ми, Јевреји из логора, нисмо више под Г.С.П. (Geheime Statspolizai Gestapo), сада припадамо, као интернирци, Вермахту, тако да је то за наш положај од великог значаја, то је велико побољшање и ми већ осећамо то побољшање."
Он, ипак, моли супругу да му више не шаље храну, а и одело ће, каже, вратити првом приликом.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (0)