"НОВОСТИ" ИСТРАЖУЈУ: Шта представља Протокол о поступању са ђацима који имају шећерну болест

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

26. 06. 2023. у 15:30

СВЕ основне и средње школе у Србији однедавно су добиле Протокол о поступању са ученицима који имају дијабетес. Једна од смерница овог документа предвиђа да сви запослени у школи морају да знају шта треба урадити у хитној ситуацији са учеником који болује од дијабетеса, да минимум две особе из реда запослених буду обучене да воде бригу о ученику са дијабетесом током реализације образовно-васпитног рада како би у школи у сваком тренутку била бар једна компетентна особа.

НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ: Шта представља Протокол о поступању са ђацима који имају шећерну болест

FOTO: Arhiva novosti

Протокол предвиђа и да се обезбеде адекватни услови за мерење нивоа шећера у крви, услови за давање инсулина, као и за узимање оброка по потреби. Такође, биће омогућено коришћење тоалета у посебним случајевима.

Стручњаци, пре свих педијатри, сагласни су да је ово велики корак, јер обезбеђује додатну бригу о деци која болују од дијабетеса, и скрећу пажњу да више нема ниједне школе, па чак ни вртића, који нема дете оболело од шећерне болести.

- Усвојени Протокол креирало је Министарство здравља - каже за "Новости" Мирослав Стевић, председник Удружења родитеља деце и младих оболелих од дијабетеса Србије "Аларм". - Пружање подршке ученицима оболелим од дијабетеса је кључно за њихово здравље, добробит и успех у школи. Протокол ће особљу школа омогућити јасне смернице о поступању у хитним ситуацијама, правилном управљању исхраном и лековима, као и организацији физичких активности. Поред тога, објава овог Протокола представља помак ка свеобухватнијем приступу здравственој заштити деце у школском окружењу.

Учесници који су радили на изради текста Протокола позивају све школе да га пажљиво проуче и примене у пракси како би се осигурала сигурност и добробит ученика оболелих од дијабетеса.

- Такође, охрабрујемо и све друге институције и организације да подрже и спроводе овај Протокол како бисмо заједно створили окружење у којем свако дете има право на квалитетну бригу о свом здрављу - истиче Стевић. - Сарадња између нашег Удружења и Министарства здравља представља пример успешне синергије између владиних институција и невладиног сектора, где су заједнички напори усмерени ка побољшању квалитета живота ученика са дијабетесом.

Иницијатива

УДРУЖЕЊЕ родитеља деце и младих оболелих од дијабетеса посебну захвалност упућују министру туризма и омладине. Хусеин Мемић је, како наводе, покренуо иницијативу и активно допринео стварању овог Протокола.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!