МИШЈОМ ГРОЗНИЦОМ ЗАРАЖЕНО 14 ЉУДИ: Дијагноза се из узорка крви поставља у Институту "Торлак"
У СРБИЈИ су потврђена још три случаја мишје грознице код мушкараца из околине Ивањице, и то је укупно 14 случајева од почетка ове године. Зараза је регистрована у осам округа - Браничевском, Јужнобачком, Јабланичком, Моравичком, Расинском, Мачванском, Зајечарском и на територији Београда.

Фото М. Анђела
Подаци Института "Батут" показују да се хеморагијска грозница са бубрежним синдромом, како се медицински назива ово обољење, јавља сваке године, само се разликује број случајева.
- Хеморагијска грозница са бубрежним синдромом, позната је и као "мишја" грозница - кажу у "Батуту". - Болест је први пут описана у Кореји, а на нашем подручју почетком педесетих година 20. века. Број регистрованих случајева у Републици Србији се у протеклих 10 година креће од три до 52 годишње, односно просечно око 15 оболелих, и највише зависи од бројности глодара. Највећи број оболелих у поменутом периоду је био 2014. године.
Људи се заражавају у контакту са глодарима или њиховим излучевинама, односно предметима који су загађени излучевинама глодара, укључујући и храну и воду која није на одговарајући начин заштићена. Такође, људи се могу заразити и удисањем контаминиране прашине. Болест се не преноси са човека на човека. Углавном се јавља код одређених категорија људи који су због природе посла којим се баве више изложени - шумари, пољопривредници...
Мишја грозница се након инкубације, која траје од три до 45 дана, испољава најчешће у благој форми са инфективним синдромом сличним грипу и завршава се потпуним оздрављењем, без последица.
- У тим случајевима је тешко поставити дијагнозу јер се најчешће и не тражи специфична лабораторијска дијагностика за ову болест - наводе у "Батуту". - Код мањег броја оболелих се јављају теже клиничке форме праћене високом температуром, боловима у крстима, стомаку, израженом малаксалошћу, са хеморагичним и бубрежним синдромом. Честе су и плућне манифестације.
Нема специфичне терапије
ДИЈАГНОЗА болести се потврђује лабораторијским прегледом узорака крви (серума) у националној реферетној лабораторији у Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак". Не постоји специфично лечење. Тежи случајеви се лече у болничким условима, симптоматском и супортивном терапијом, а болест се у највећем броју случајева завршава излечењем, без компликација.
Препоручујемо

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

САМО 5 ЗЕМАЉА: Ко је све гласао за Србију и како - максималних 12 од комшија (ФОТО)
ПОСЛЕ завршеног финала "Евровизије 2025", на званичном сајту престижног музичког такмичења објављено је и како су гласале земље учеснице у полуфиналима.
18. 05. 2025. у 11:34
Коментари (0)