ЖЕНЕ ПРЕДЊАЧЕ ПО БРОЈУ ДИПЛОМА: Становништво Србије образованије и писменије него 2011. године
СТАНОВНИШТВО Србије данас је процентуално образованије и писменије него пре деценију. Ово су показали најновији обрађени подаци са Пописа 2022. године, везани за школску спрему, писменост и компјутерску писменост.
У периоду између два пописа, дакле од 2011. године, значајно је повећан удео особа са вишим и високим образовањем - са 16,24 одсто (Попис 2011) на 22,44 одсто (Попис 2022), као и удео оних са средњим образовањем - са 48,93 одсто на 53,08. Такође, забележено је смањење броја оних који немају завршену школу или непотпуно основно образовање - са 13,68 одсто на свега 6,28.
Можда најзанимљивија новина јесте податак да је удео жена које су стекле више или високо образовање у укупном броју жена старих 15 и више година, већи него удео мушкараца са вишим и високим образовањем у укупном броју мушкараца исте доби. Конкретно, вишу школу, факултет или академију завршило је 24,03 одсто жена и 20,73 одсто мушкараца.
Колико ово показује промене и у самом друштву у последњих пола века фино илуструје` чињеница да је мање од 38.000 становника, односно њих 0,63 одсто, старих 10 и више година - неписмено. А од тога, неписмених жена далеко је више него неписмених мушкараца! Удео жена у укупном броју неписмених износи чак 71 одсто. Више од половине неписмених има 65 и више година.
- Ови подаци показују да је у ратним и послератним генерацијама, број жена које су имале приступ школовању био далеко мањи - објашњава за "Новости" професор др Драгица Павловић Бабић са београдског Филозофског факултета. - Када је женама омогућен пуноправни улазак у школски систем, оне су се показале успешнијима, издржљивијима, дуже остају у образовном систему. Полако су почеле да освајају и школе за занимања која су сматрана традиционално "мушким". Рецимо, машински или електротехнички факултет. Жене су школу доживеле као могућност афирмације и зато им је стало до формалног образовања.
РАСТУЋИ ТРЕНД
Од пописа до пописа расте како апсолутни број, тако и удео лица са стеченом дипломом средње школе, односно са завршеном вишом или високом школом, факултетом, академијом, каже за "Новости" Љиљана Ђорђевић, начелник Одељења за попис становништва:
Жена, данас, практично преко школе тражи запослење а, и даље, најчешће бира сигурна занимања у сигурном амбијенту, па чак и кад нису добро плаћена. Таква је нпр. просвета. Истовремено, мушкарци се пре опредељују за бизнис, јер се од њих очекује да зарађују. Ако за тај бизнис није потребна диплома високошколске установе, они се неће ни потрудити да је добију, сматра наша саговорница.
Резултати Пописа показују и да је више од половине становништва старих 15 и више година завршило средњу школу (53,1 одсто), док је основну окончало 17,8 одсто. Диплому више или високе школе стекло је 22,4 одсто људи, а 6,3 одсто је без икакве школе или са незавршеном осмолетком.
Највећи удео оних са вишим и високим образовањем забележен је у београдским општинама Врачар (61,8 одсто), Нови Београд (50,4 одсто), Савски венац (53,7 одсто) и Стари град (59 одсто), док је најмањи у општинама Мало Црниће (5,6 одсто), Жабари (6,1 одсто) и Гаџин Хан (6,6 одсто).
- Занимљиво је да две трећине средњошколаца похађа стручне школе, док је само трећина на општим, тј. у гимназијама. Па ипак, пописни подаци показују да се и једни и други опредељују за факултете. Некима јесте потребна формална диплома да би нашли посао, међутим, други студирају јер не могу да нађу посао - каже проф. Павловић Бабић.
Писменим се сматра сваки старији од 10 година који је завршио најмање четири разреда основне школе, као и онај који похађа школу у време пописа. Највећи удео неписмених је у општинама Бујановац (3,6 одсто), Петровац на Млави и Нова Црња (2,7 одсто), Бојник (2,6 одсто) и Пландиште (2,3 одсто).
КОМПЈУТЕРИ ОБАВЕЗНИ У БЕОГРАДУ
НАЈВЕЋИ удео компјутерски писмених забележен је у централним градским општинама Београда: Врачар (76,9 одсто), Стари град (73,7 одсто), Нови Београд (70,9 одсто), Савски венац (69,9 одсто), Звездара (67,6 одсто), Вождовац (65,4 одсто), Чукарица (62,6 одсто), Раковица (61,2 одсто), Палилула (57,7 одсто) и Земун (57,4 одсто), у Новом Саду (62,8 одсто) и Нишу (55,9 одсто). Најмањи удео је у општинама Гаџин Хан (18,7 одсто) и Мало Црниће (19,4 одсто).
Између два последња пописа, удео неписмених у становништву старијем од 10 година смањен је са 1,96 одсто на 0,63.
Резултати су показали и да се око 46 одсто грађана старих 15 и више година може сматрати компјутерски писменим. Они умеју да обављају три основне активности на рачунару, таблету, мобилном телефону. Трећина само делимично познаје рад на рачунару (најчешће знају да пронађу информације на интернету или да користе неку од апликација за електронску комуникацију или рачунар за унос текста), док се 24 одсто сматра компјутерски неписменима јер не умеју да обављају ниједну од тих активности.
Удео компјутерски писмених у укупном становништву, старијих од 15 година, порастао је од прошлог пописа са 34,21 на 45,73 одсто.
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише
ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.
18. 12. 2024. у 17:42
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (1)