У ЈЕДНОМ ДЕЛУ СРБИЈЕ ПАЛО 120 ЛИТАРА КИШЕ, У ДРУГОМ НИ КАП: Метеоролог објаснио о чему је реч

Биљана Ристивојевић

17. 08. 2023. у 12:13

ПРЕТХОДНИХ дана над нашим подручјем налазио се висински циклон. Он је над нашим подручјем условио кружење нестабилне и влажне ваздушне масе, при чему је широм Балкана било локалних пљускова са грмљавином.

У ЈЕДНОМ ДЕЛУ СРБИЈЕ ПАЛО 120 ЛИТАРА КИШЕ, У ДРУГОМ НИ КАП: Метеоролог објаснио о чему је реч

Foto: sat24

Од уторка увече до среде у подне на потезу од Баната преко Подунавља и Браничевског округа до Поморавља и истока Србије простирао се веома слабо покретан облачни систем са кишом и пљусковима са грмљавином, наводи метеоролог Ђорђе Ђурић. Овај систем скоро да се није премештао више од 12 сати, при чему је киша натапала једно те исто подручје.

Најинтензивније падавине уз веома обилне пљускове и јаку грмљавину погодили су јужни део Баната где је пало преко 90 литара кише по квадратном метру, док је просек за цео август око 45 литара. Најобилније падавине догодиле су се у области Хомоља где је пало и до 120 литара кише, што је количина падавина која у просеку падне за два месеца.

Због врло обилних падавина у области Хомоља и у Браничевском округу, за неколико сати набујали су мањи потоци и дошло је до бујичних поплава. Истовремено, на ширем подручју Петровца на Млави, Жагубице и околних села дошло је до поплава услед немогућности да одводни и канализациони системи прихвате огромну количину воде у веома кратком временском интервалу.

Поплављен је био велики број ораница, поједини путни правци, а нажалост има и поплављених објеката, уз материјалну штету.

И док је висински циклон потопио североисточни део Србије, у осталим пределима Србије било је знатно мање падавина, углавно од 10-20 до 30-40 литара кише по квадратном метру, што се такође сматра већом обилном количином. Истовремено, на југу, југозападу и на западу Србије, у Подрињу и у деловима Неготинске Крајине није било ни капи кише.

Дакле, центар висинског циклона када се преместио из Грчке и Егејског мора изнад нашег подручја, стационирао се над северозападним пределима Србије. Општепознато је да ваздух у циклонима струји у супротном смеру казаљке на сату, па како се центар циклона налазио над северозападном Србијом, северна и источна половина Србије и Поморавље били су у систему југоисточног висинског струјања, уз доток врло влажне и нестабилне ваздушне масе. Западни и југозападни део Србије био је у систему северног и североисточног сувог струјања, па је у тим пределима било без падавина.

Североисточни предели Србије добили су врло обилне падавине, јер је југоисточна висинске струја изнад тог дела Србије биле веома спора и падавински систем се веома споро премештао ка северозападу и скоро је без прекида више од 12 сати натапао једно те исто подручје.

Из свега овога можемо да видимо да су падавине над Србијом биле веома неравномерно распоређене, али су на једном већем подручју биле уједначене. Није редак случај и то током пролећних и летњих месеци да се количина падавина разликује на веома малом простору, а то се дешава приликом локалних нестабилности. Тада снажни кумулонимбуси буду вертикално развијени и по 10 и више километара, било је случајева и преко 18 километара, али хоризонтално заузимају простор реда величине десетак километара.

Пошто је реч о врло моћним олујним облацима, они над делом где се појаве могу и за мање од сат времена да донесу падавине колико у просеку падне и за месец и више дана, а свега неколико километара даље изван њихових домета може проћи и без капи кише. У ноћи ка среди и у среду ујутро један велики компактни облачни систем у дужини од преко 200 километара, а ширине 20 до 30 километара натапао је једно те исто подручје на североистоку Србије.

Добра вест је да се циклон на висини данас попуњава и премешта према Мађарској, па су и падавине углавном престале.

Ипак, под његовим утицајем и даље има доста облачности, а због огромне количине влаге и слабог струјања у току данашњег јутра и преподнева у Банату, у Поморављу, Подунављу, у Београду и широм североисточне, централне, источне и југоисточне Србије било је магле и ниских облака, а осећај спарине уз температуре око 20°C био је веома изражен и неугодан по већину људи.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО: НАРАНЏАСТО НЕБО ИЗНАД ТЕНЕРИФА: Шумски пожари уништавају све што им се нађе на путу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

РЕЧИ КОЈЕ ТЕРАЈУ СУЗЕ НА ОЧИ! Тренер Вориорса: Сваког дана мислим на Дејана Милојевића