"НЕ ПАЛИ СТРЊИКУ!" У Србији почела кампања од националног значаја
ПОЧЕТАК кампање од националног значаја „Не пали стрњику!“, са циљем да се заустави штетна пракса паљења жетвених остатака, и тиме спрече пожари који доводе до загађења ваздуха, уништавају околину и имовину, свечано је данас обележен у Министарству заштите животне средине.

Фото: МЗЖС
Министарка Ирена Вујовић навела је да ће кампањом бити скренута пажња на штетност и кажњивост паљења биљних остатака на њивама након жетве, али и на савете како да се они збрину на начин који не штети животној средини и не угрожава здравље и безбедност људи.
- На састанцима Радне групе на нивоу Владе Србије закључили смо да паљење жетвених остатака које почиње у ово доба године знатно нарушава квалитет ваздуха и укупно стање животне средине. Само у прошлој години, забележено је око 15.000 пожара на отвореном, што је не само штетно него и противзаконито. Иако постоји казнена политика, надам се да ће кампања коју спроводи Министарство које водим, допринети да се свест сваког појединца подигне на виши ниво и да се већ у овој сезони смањи број пожара и казни. Позивам пољопривреднике и све грађане Србије да учине корак напред и да не пале жетвене остатке, јер је ово заједничка борба за све нас и будуће генерације - рекла је Вујовић.
Кампања је, додаје она, резултат добре сарадње Министарства заштите животне средине, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Министарства унутрашњих послова и Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, а реализује се уз подршку Делегације ЕУ у Србији и Програма Уједињених нација за развој (УНДП).
Континуирано подржавамо Владу Србије у подизању свести јавности о штети и опасностима које паљење стрњике изазива и апелима да се пољопривредници окрену безбедним методама одлагања жетвених остатака, поручио је стални представник УНДП-а у Србији Јакуп Бериш.
- Овогодишња кампања „Не пали стрњику“ део је активности за смањење загађења ваздуха и животне средине, које спроводимо у оквиру иницијативе „ЕУ за зелену агенду у Србији“. Заједно са националним и локалним институцијама радимо на томе да заштитимо здравље и безбедност људи, очувамо биодиверзитет и смањимо емисије гасова са ефектом стаклене баште - рекао је Бериш.
Заменица шефа Делегације ЕУ у Србији Пламена Халачева изјавила је да је срећна што може да се придружи покретању кампање која подиже свест о опасностима које носи спаљивање стрњике – „Не пали стрњику!“.
- Кампању, захваљујући фондовима ЕУ, спроводе наши партнери из УНДП-а и релевантна министарства. Законодавство ЕУ снажно обесхрабрује спаљивање стрњике, јер је научно доказано да је то више штетно него корисно, да носи бројне ризике као што су пожари, загађење ваздуха и деградација земљишта. Пољопривредна продуктивност зависи од здравих екосистема који су у сржи Европског зеленог договора - обећање ЕУ да ће постати климатски неутрална до 2050. године, између осталог смањењем емисија гасова са ефектом стаклене баште и обнављањем биодиверзитета - навела је Халачева.
БОНУС ВИДЕО: Природне лепоте Србије Ђавоља Варош и Царичин град
Препоручујемо

СКОРО ПОЛА МИЛИОНА ТУРИСТА ПОСЕТИЛО СРБИЈУ У ЈУЛУ: Сваки трећи дошао у Београд
03. 09. 2023. у 18:48

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)