ОБЕЛЕЖАВАМО ПРЕНОС МОШТИЈУ СВЕТОГ ВАРТОЛОМЕЈА: Шта значи ако се на данашњи празник наоблачи и шта по веровању не би требало да радите
СРПСКА православна црква и верници данас славе пренос моштију светог апостола Вартоломеја, док је његов главни празник, 24, односно према јулијанском календару 11. јула.

Foto: Printskrin/СПЦ
Када је овај велики апостол био разапет на крст у јерменском Албанапољу, хришћани су скинули његово тело и часно су га сахранили у оловни ковчег. Пошто су се на гробу апостола дешавала многобројна чудеса, нарочита исцељења болесних, због чега се увећавао број хришћана, незнабошци су узели ковчег са Вартоломејевим моштима и бацили су га у море.
У исто време бацили су још четири ковчега са четири мученика: Папијана, Лукијана, Григорија и Акакија. По Божјем промислу, ковчези нису потонули, већ их је вода однела у четири различита града: Акакијев у град Аскалус, Григоријев у Калабрију, Лукијанов у Месину, Папијанов на другу страну у Сицилију, а Вартоломејев на Липарска острва.
Неким тајанственим откровењем сазнао је епископ липарски Агатон о томе да се мошти светог апостола приближавају. Агатон је са свештенством и народом изашао на обалу и дочекао ковчег са великом радошћу.
Том приликом десила су се многа исцељења од моштију светог апостола. Мошти су биле положене у цркви светог Вартоломеја и ту су лежале до времена Теофила иконоборца (око 839. године), а када су муслимани загазили на Липаре, мошти су пренете у град Бенвент. Тако је Господ прославио апостола чудесима и за живота и после смрти.
Верује се да Вартоломеј не прашта неверницима који данас раде, због чега ризикују да им сви радови у њиви пропадну. Народ каже: „Смлатиће те као Вртолома праску!” У неким деловима Србије верује се да ако радите на Вратолому, постоји опасност од поплава, града и олује. Слично, ако је данас облачно време, сматра се да то најављује лошу годину за ратаре и све који живе од обрађивања земље.
У селима у Шумадији верују да светац лечи од падавице, па болесни иду у оближњи манастир, како би се помолили, док у топличком крају сматрају да Свети Вратолома и Свети Сава данас седе на планини и чувају све њиве како не би било неке штете. Тек када они прилегну и задремају, може доћи до олује, али то се ретко дешава.
Народ каже да се деци брани да се пењу по дрвећу, да не би сломила врат, зато га у нашем народу и зову Вратолома (Вртолома). Забрањује се и купање у рекама, а женама да „бућкају” млеко. Такође, на данашњи дан се обустављају сви послови на њивама.
(Курир)
БОНУС ВИДЕО: СЕЋАЊЕ: Мира Ступица била је глумица са великим Г, напустила нас је пре седам година

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"
ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.
05. 07. 2025. у 11:33
Коментари (0)